Grzybica piersi: przyczyny, objawy, leczenie

2019-11-06 14:21

Grzybica piersi najczęściej rozwija się, gdy dojdzie do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej w organizmie. Grzybem, który w takich sytuacjach atakuje jest Candida albicans. Przy podejrzeniu grzybicy piersi nie należy karmić dziecka. Konieczna jest natomiast szybka wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Spis treści

 1. Grzybica piersi - przyczyny
 2. Grzybica piersi - objawy
 3. Grzybica piersi - leczenie
 4. Grzybica piersi - powikłania u dziecka

Grzybica piersi to problem, który dotyka przede wszystkim mamy karmiące piersią, ale nie tylko. Jej pierwszym objawem może być długo utrzymujący się ból brodawek sutkowych. Grzybica piersi najczęściej rozwija się, gdy dojdzie do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej w organizmie. Grzybem, który w takich sytuacjach atakuje jest Candida albicans.

W wielu przypadkach trudno wskazać jednoznaczną przyczynę infekcji. Wiadomo jednak, że namnażaniu się grzybów sprzyja długie (np. kilkutygodniowe) przyjmowanie antybiotyków, zwłaszcza kiedy nie przyjmuje się leków osłonowych.

Antybiotyki niszczą nie tylko patogeny, które zaatakowały organizm, ale także powodują wyjałowienie organizmu, co należy rozumieć jako zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej.

Za ważną przyczynę grzybicy uznaje się także nieprawidłowe odżywianie, czyli dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości witamin i minerałów, które pomagają budować prawidłowy skład flory bakteryjnej w organizmie.

Grzybica piersi - objawy

Grzybica piersi (sutka) może się rozwinąć, gdy:

Grzybica piersi - objawy

Do najczęściej występujących objawów sugerujących grzybicę piersi zalicza się:

 • ból piersi o charakterze kłującym
 • pieczenie piersi
 • świąd piersi
 • charakterystyczny wygląd skóry - zaczerwienienie, błyszczenie, łuszczenie się naskórka
 • czasami skóra na piersiach wygląda prawidłowo, ale nie znaczy, że nie doszło do infekcji
 • na brodawkach i otoczce piersi mogą pojawiać się białe grudki, które nie znikają po przetarciu skóry wodą
 • zakażeniu brodawek bardzo często towarzyszy grzybica pochwy

Przy grzybicy piersi dolegliwości mogą mieć różne nasilenie. Gdy grzyb dotarł do kanalików mlecznych ból i pieczenie będą silniejsze. Ważne jest też to, że karmienie piersią będzie dla kobiety bardzo przykre. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza lub położnej.

Grzybica piersi - leczenie

Leczenie grzybicy piersi powinno być wdrożone jak najszybciej, aby matka mogła wrócić do naturalnego karmienia.

Leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu preparatu przeciwgrzybiczego, często w postaci maści. Kurację należy prowadzić przez dwa tygodnie.

Ważne także, aby wprowadzić odpowiednie działania chroniące kobietę przed ponownym zakażeniem. Chodzi tu o właściwą higienę matki i dziecka oraz właściwe odżywianie.

Zaleconą przez lekarza maść należy nakładać na pierś po umyciu piersi po karmieniu. Takie postępowanie jest ważne także dlatego, aby składniki maści nie przenikały do organizmu dziecka.

Ważna jest również pielęgnacja piersi, ponieważ ułatwia i przyspiesza zdrowienie.

Po każdym pobycie w toalecie czy przewinięciu dziecka należy starannie umyć ręce.

W idealnej czystości muszą być utrzymane urządzenia stosowane do odciągania pokarmu, butelki, smoczki itp. Jeśli nie ma się innych możliwości ich dezynfekowania, należy je gotować przez ok. 10 minut. Samo przelanie wrzątkiem nie wystarczy.

Piersi muszą oddychać, dlatego najlepiej zrezygnować z noszenia biustonosza z tworzywa sztucznego.

Wkładki laktacyjne powinny być zawsze suche. Należy je często zmieniać, aby wilgotna skóra nie była pożywką dla grzybów.

Codziennie trzeba wkładać czysty i świeży biustonosz.

Czytaj też: 

Grzybica piersi - powikłania u dziecka

Infekcja grzybicza u matki może przenieść się na dziecko. Jeżeli tak się stanie, u dziecka zaobserwujemy:

 • białe plamy na błonie śluzowej jamy ustnej, nazywane pleśniawkami (podniebienie, dziąsła, język, wewnętrzna powierzchnia policzków), które wyglądają, jak resztki mleka, ale przy próbie ich usunięcia zaczynają krwawić
 • niepozorny wyprysk na pośladkach dziecka także może sugerować kolonizację organizmu matki przez grzyby
 • niepokój i rozdrażnienie dziecka, które wynika z podrażnienia błony śluzowej w trakcie podejmowania próby ssania

Leczenie dziecka polega na podawaniu nystatyny w zawiesinie do przemywania jamy ustnej dziecka (3-4 razy dziennie podniebienie, dziąsła, wewnętrzna powierzchnia policzków). Pędzlowanie należy powtarzać po każdym karmieniu.

Ten sam preparat zaleca się zaaplikować na skórę brodawki i otoczki piersi matki. Kuracja trwa zazwyczaj 10-14 dni.

Dla zapobiegania przenoszenia grzybów ważna jest także odpowiednia pielęgnacja krocza dziecka. Tę okolicę należy smarować odpowiednim preparatem, a do przemywania stosować krochmal, a także często wietrzyć, czyli zostawiać dziecko bez założonej pieluszki.

Czytaj też: 

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

Polecany artykuł:

Grzybica - objawy i leczenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.