Ostra biegunka u dzieci prowadzi do odwodnienia. Sposoby na odwodnienie u dziecka

2019-03-14 14:47

Ostra biegunka u dzieci to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci poniżej 5. roku życia. Szczególnie groźna jest ostra biegunka na tle bakteryjnym czy wirusowym, ponieważ organizm dziecka jest szczególnie podatny na odwodnienie. Sprawdź, jak zapobiec odwodnieniu organizmu dziecka w wyniku ostrej biegunki.

Ostra biegunka u dzieci prowadzi do odwodnienia. Sposoby na odwodnienie u dziecka
Autor: Photos.com Ostra biegunka u dzieci prowadzi do odwodnienia. Sposoby na odwodnienie u dziecka

Spis treści

 1. Odwodnienie u dziecka - jak je rozpoznać?
 2. Jak zapobiec odwodnieniu dziecka w wyniku ostrej biegunki?

Biegunka u dziecka może bardzo szybko spowodować odwodnienie. O ostrej biegunce u dziecka mówimy, gdy oddaje ono 3 lub więcej płynnych stolców na dobę. U niemowląt z ostrą biegunką mamy do czynienia, gdy niemowlę oddaje 3 lub więcej płynnych stolców na dobę przy karmieniu sztucznym i 6 lub więcej przy karmieniu piersią.

Zazwyczaj stolce mają nieprawidłową konsystencję i często pojawia się w nich krew, śluz lub ropa. Inne częste objawy ostrej biegunki u dzieci i niemowląt to gorączka, ból brzucha, wymioty. W przebiegu zakażenia wirusami biegunce często towarzyszą objawy nieżytu górnych dróg oddechowych.

Odwodnienie u dziecka - jak je rozpoznać?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Dla człowieka wartość ta wynosi 1 procent ciężaru ciała. Widoczne objawy odwodnienia organizmu występują przy utracie wody równej 3 procent ciężaru ciała. Najbardziej narażone na skutki odwodnienia są dzieci i osoby starsze.

Jednak odwodnienie organizmu u dzieci przebiega inaczej niż u dorosłych i można je rozpoznać po następujących objawach:

 • suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej
 • gęsta ślina
 • płacz bez łez
 • zapadnięte ciemiączko
 • apatia bądź rozdrażnienie
 • mocz o ciemnym zabarwieniu (jest go bardzo mało albo nie ma wcale)
 • zapadnięte oczy
 • wzdęty brzuch
 • szara i chłodna skóra
 • nieelastyczna skóra - ujęta w dwa palce i puszczona nie wraca natychmiast na swoje miejsce
 • oddechy przyspieszone i pogłębione, (tzw. oddech zgonionego psa)
 • mogą pojawić się drgawki

Jeśli nie udzieli się dziecku pomocy, rozwinie się najgroźniejszy etap ciężkiej biegunki, czyli śpiączka. Oznacza to, że dziecko utraciło wodę równą 3% ciężaru ciała. Dziecko leży nieruchomo, nie reaguje na bodźce zewnętrzne, wzrok ma utkwiony w dal, twarz jest bez mimiki. Dochodzi do zaburzeń w wielu narządach, w składzie płynów w organizmie i rozmieszczeniu krwi w naczyniach krwionośnych.

Jak zapobiec odwodnieniu dziecka w wyniku ostrej biegunki?

 • Doustne płyny nawadniające to najbardziej skuteczny sposób na zapobieganie odwodnienia lub przywrócenie właściwego nawodnienia oraz prawidłowej zawartości elektrolitów w organizmie dziecka. W składzie doustnych płynów nawadniających znajduje się woda oraz elektrolity (sód, chlor, potas) i glukoza w precyzyjnie określonym stężeniu. Dzięki temu preparaty te są w całości przyswajane przez organizm. Płyny nawadniające można podawać dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Doustne płyny nawadniające należy podawać w ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia biegunki oraz po każdym biegunkowym stolcu. Małemu dziecku można podawać do picia małymi łyczkami przegotowaną wodę czy gorzką herbatę.
 • Dieta - w początkowym okresie stosuje się tzw. dietę ścisłą, tzn. podaje się kleik ryżowy i ewentualnie suche pieczywo. Z czasem dietę można stopniowo rozszerzać. U najmłodszych dzieci rozpoczyna się łączenie mleka z kleikiem ryżowym (najpierw przewaga kleiku, stopniowa przewaga mleka). starszym dzieciom podaje się kaszki, zupę z marchwi oraz chude, gotowane mięso drobiowe.
 • Probiotyki są stosowane w celu odnowy flory bakteryjnej u dziecka lub zapobiegania zaburzeniu jej naturalnego stanu przez wirusy i bakterie. Można zastosować mleko acydofilne, które zawiera żywe kultury bakterii probiotycznych, a regularnie pite pomaga wzmocnić odporność.