Test ciążowy - jak działają testy ciążowe? Cena i rodzaje

Test ciążowy to najprostszy sposób na potwierdzenie ciąży. Test ciążowy jest łatwy w użyciu i niewiele kosztuje - jego cena nie jest wysoka. Poza tym testy ciążowe szybko dają wiarygodny wynik. Jednak nawet jeśli test ciążowy jest pozytywny, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ tylko on może ostatecznie potwierdzić ciążę. Sprawdź, jakie są rodzaje testów ciążowych, jak działają testy ciążowe i czy mogą się mylić.

TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe? Cena i rodzaje
Autor: Thinkstockphotos.com TEST CIĄŻOWY - jak działają testy ciążowe? Cena i rodzaje

Spis treści

 1. Rodzaje testów ciążowych
 2. Jaka jest cena testów ciążowych?
 3. Jak odczytać wynik testu ciążowego?
 4. Czy test ciążowy może się mylić?
 5. Doktor Grzegorz Południewski: Kiedy testy ciążowe mogą być fałszywie ujemne
 6. Na czym polega test ciążowy z krwi?
 7. Jak wygląda test ciążowy laboratoryjny z moczu?

Test ciążowy działa bardzo prosto - wykrywa w moczu obecność beta hCG (gonadotropinę kosmówkową). To hormon, który pojawia się w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. Podtrzymuje wydzielanie progesteronu, odpowiadającego za utrzymanie ciąży, a także reguluje rozwój gruczołów płciowych. Hormon hCG jest obecny w moczu kobiety ciężarnej już 7.–10. dnia po zapłodnieniu. Zasada działania testu ciążowego oparta jest na reakcji hormonu hCG znajdującego się w moczu kobiety w ciąży z monoklonalnymi przeciwciałami antv-hCG, które zostały naniesione na test. Ponieważ testy ciążowe są bardzo czułe, należy postępować dokładnie według wskazówek podanych na opakowaniu.

Rodzaje testów ciążowych

Wiele kobiet w przypadku podejrzenia ciąży dedycje się wykonać domowy test ciążowy. Na rynku są dostępne różne rodzaje testów ciążowych, które można wykonać w domu. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na sposobie użycia.

 • testy ciążowe płytkowe - na teście znajdują się dwa okienka - okienko kontrolne, które służy skontrolowaniu działania testu, okienko testowe - tu ukazują się wyniki testu
 • testy ciążowe strumieniowe - swoim wyglądem przypomina flamaster. Przed wykonaniem testu należy zdjąć (podobnie jak z flamastra) plastikową nasadkę z paska do absorpcji moczu
 • testy ciążowe paskowe - ma formę pasków testowych, które zanurza się w próbce z moczem
 • cyfrowy test ciążowy - na rynku są dostępne także bardziej zaawansowane testy strumieniowe i paskowe. Różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników sposobem odczytu wyników, które pojawiają się na elektronicznym wyświetlaczu

WARTO WIDZIEĆ>>Jak wykonać test ciążowy?

Wynik badania można odczytać, w zależności od rodzaju testu, po upływie od jednej do pięciu minut.

Jaka jest cena testów ciążowych?

Ile kosztuje test ciążowy? To zależy od jego rodzaju, a także od firmy i miejsca zakupu (apteka internetowa, stacjonarna, drogeria). Najtańsze są testy płytkowe - ich ceny zaczynają się od 4 zł. Z tym, że test za ok. 4 zł nie będzie posiadał pojemniczka na mocz, tylko pipetę i płytkę. W posobnych cenach są testy paskowe i strumieniowe. Najdroższe są testy cyfrowe - kosztują ok. 35-40 zł.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Jedna kreska oznacza wynik negatywny - nie jesteś w ciąży. Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają wynik pozytywny - jesteś w ciąży. Wyjątek stanowią testy cyfrowe. W tym przypadku zamiast pola, na którym wybarwiają się kreski, mają one cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się znak - lub znak +.  Czy też komunikatu "pregnant" (ciąża) lub "not pregnant" (brak ciąży). A co oznacza blada kreska na teście ciążowym? Najczęściej oznacza to wynik pozytywny. Jeśli na teście ciążowym pojawi się jasna, niewyraźna kreska, najlepiej jest powtórzyć test.

SPRAWDŹ - Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Czy test ciążowy może się mylić?

Wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95-99 proc. W stu procentach potwierdzić lub wykluczyć ciążę może tylko ginekolog (na podstawie badania ginekologicznego lub USG).

Może się jedna zdarzyć, że test ciążowy jest pozytywny a lekarz stwierdza brak ciąży. Jest to wynik fałszywie dodatni. Jego możliwe przyczyny to:

 • specjalistyczne leki zawierające hCG zwykle podawane w zastrzykach (należy odczekać przynajmniej 14 dni od przyjęcia zastrzyku, aż hormon zostanie wydalony z organizmu)
 • naturalne lub sztuczne poronienie
 • poród - hCG utrzymuje się jakiś czas w moczu (nawet do kilku tygodni można uzyskać fałszywie pozytywny wynik) należy odczekać i dopiero można wykonać test

SPRAWDŹ - Test ciążowy online. sprawdź, czy możesz być w ciąży

Może się również zdarzyć odwrotnie - test ciążowy jest negatywny a pacjentka jest w ciąży. Może to oznaczać, że test ciążowy został wykonany niezgodnie z instrukcją, np. wynik testu ciążowego jest sprawdzany za wcześnie. Należy przestrzegać podanego na opakowaniu czasu oczekiwania dosłownie z zegarkiem w ręku. Wynik może być zafałszowany, jeśli do badania użyty został „rozcieńczony” mocz. Dużo płynów spożytych przed badaniem może rozrzedzić mocz i wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Dlatego zaleca się wykonać test ciążowy rano, z pierwszego moczu, który jest najbardziej skondensowany. Podobnie w sytuacji, gdy test został wykonany zbyt wcześnie. Należy policzyć, ile dni minęło od owulacji. Najczęstszy błąd naszych wyliczeń polega na liczeniu nie od daty owulacji, a od daty współżycia. Upewnij się, kiedy masz dni płodne i skorzystaj z kalkulatora dni płodnych.

Z kolei gdy mimo negatywnego wyniku i braku ciąży miesiączka się opóźnia, może to oznaczać problemy zdrowotne - zaburzenia hormonalne. Przyczyną takiego stanu mogą być również byt intensywne ćwiczenia, utrata wagi, stres.

Warto wiedzieć, że na wynik testu ciążowego nie wpływają:

Doktor Grzegorz Południewski: Kiedy testy ciążowe mogą być fałszywie ujemne

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Warto wiedzieć

Test ciążowy - o tym pamiętaj

 • nie używaj testów ciążowych po terminie ważności
 • testy są jednorazowe. Raz użyty nie nadaje się do powtórnego wykorzystania
 • jeśli wynik jest negatywny, a nie wystąpiła miesiączka, powtórz test po kilku dniach. Jeśli znów będzie ujemny, skontaktuj się z ginekologiem
 • czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy.
 • jeśli bierzesz zastrzyki hormonalne po zabiegu in vitro, test może być niewiarygodny. Hormony te są bowiem podobne do HCG i mogą wskazywać ciążę, choć nie doszło do zagnieżdżenia

WARTO WIEDZIEĆ - Pierwsze objawy ciąży: jak rozpoznać wczesne objawy ciąży

Na czym polega test ciążowy z krwi?

Test ciążowy można również wykonać z krwi. Test ten może wykryć ciążę u ciebie w zasadzie ze 100 proc. dokładnością już w tydzień po zapłodnieniu. Pomoże również ustalić wiek ciąży poprzez pomiar zawartości hCG we krwi, która zmienia się wraz z rozwojem ciąży.

Test ciążowy z krwi, jest dostaniemy skierowanie, jest bezpłatny. Test ciążowy z krwi wykonany prywatnie kosztuje ok. 30zł.

Jak wygląda test ciążowy laboratoryjny z moczu?

Podobnie jak test domowy, test ten wykrywa hormon hCG w moczu z dokładnością bliską 100 proc. już w okresie 7–10 dni od zapłodnienia.

Testy ciążowe. Dlaczego lepiej wykonywać te z surowicy krwi?
Warto wiedzieć

Pasta do zębów zamiast testu ciążowego?

Niektórzy przekonują, że można rozpoznać ciążę przy pomocy pasty do zębów. Wystarczy połączyć trochę moczu z pastą do zębów i poczekać na reakcję. Pozytywnym wynikiem w tym przypadku ma być zmiana zabarwienia pasty albo to, że zacznie się pienić. Jeśli nie stanie się nic, to znaczy, że kobieta nie jest w ciąży. Co na to nauka? - Musowanie i pienienie się pasty do zębów jest wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy kwasem występującym w moczu a węglanem wapnia, składnikiem pasty. Im więcej kwasu w moczu, tym pasta bardziej musuje. Bycie w ciąży nie ma tu żadnego znaczenia - przekonuje Stuart Gale, właściciel Oxford Online Pharmacy.  Z kolei profesor Mark Kilby z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists dodaje - Nie ma żadnego dowodu na to, że pasta do zębów jest w stanie wykryć obecność tego hormonu w moczu i kobiety w żadnym wypadku nie powinny polegać na domowych metodach wykrywania tego, czy są w ciąży.

Źródło:

1. What Is The Toothpaste Pregnancy Test And Does It Work?, www.huffingtonpost.co.uk/entry/what-is-the-toothpaste-pregnancy-test-and-does-it-work_uk_59157f0de4b0031e737cc472

2. BIZARRE THEORY Women are using TOOTHPASTE to tell if they’re pregnant – but read this before peeing on your toothbrush! www.thesun.co.uk/living/3543906/toothpaste-diy-pregnancy-test/

W artykule wykorzystano fragmenty tekstu autorstwa Marty Radzik-Maj z miesięcznika "M jak Mama".