Spirytus salicylowy - właściwości lecznicze i zastosowanie

2017-10-16 16:03 Monika Majewska

Spirytus salicylowy ma wiele właściwości, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i nie tylko. Jego lecznicze działanie nie ogranicza się tylko do dezynfekcji ran. Sprawdź, jakie właściwości ma spirytus salicylowy i jakie znalazł zastosowanie.

Spirytus salicylowy jest 2% roztworem kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie. 100 g leku zawiera 2 g kwasu salicylowego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, oraz 30% wody i 68% etanolu, który jest jego głównym składnikiem.¹ Alkohol etylowy działa niezbyt silnie przeciwbakteryjnie, ale dość skutecznie w odpowiednich stężeniach, bakteriobójczo na większość często spotykanych bakterii chorobotwórczych.¹ Spirytus salicylowy ma wiele właściwości, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie, a także kosmetyce. Jego lecznicze działanie nie ogranicza się tylko do dezynfekcji ran.

Spirytus salicylowy - właściwości lecznicze. 5 zastosowań spirytusu salicylowego

1. Odkażanie skóry

Spirytus salicylowy stosuje się miejscowo, aby odkazić skórę. Wykazano, że roztwór o optymalnym stężeniu, zawierający 70% alkoholu etylowego (a takim jest spirytus salicylowy), zastosowany na skórę zmniejsza liczbę drobnoustrojów o 90% w ciągu 2 minut, pod warunkiem, że skóra przez cały ten czas jest zwilżona alkoholem. Jednorazowe przetarcie skóry wacikiem i pozostawienie do wyschnięcia zmniejsza liczbę drobnoustrojów najwyżej o 75%.¹

2.Otarcia naskórka

Spirytus salicylowy można tez zastosować na otarcia naskórka. Wówczas należy przecierać doraźnie skórę tamponem lub wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. UWAGA!

3. Trądzik i zaskórniki

Kwas salicylowy, który jest składnikiem spirytusu salicylowego, przenika przez warstwę sebum na skórze i wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych. Tam rozpoczyna swoją działalność bakteriobójczą i łagodzącą, usuwając nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Z tego powodu jest on polecany osobom skórą trądzikową. Ma też inne właściwości - redukuje keratynizację, czyli nawarstwianie się martwych komórek naskórka w okolicach ujść mieszków włosowych. Jest to kolejna cecha pomagająca zwalczać przyczyny trądziku. W przebiegu trądziku należy przecierać miejsca chorobowo zmienione 1 -2 razy dziennie. Jednak nie można stosować spirytusu salicylowego przez dłuższy czas.Zawarty w nim etanol - ma działanie wysuszające. Przecieranie twarzy spirytusem salicylowym przez dłuższy czas powoduje przesuszenie skóry, a w konsekwencji zwiększoną pracę gruczołów łojowych, które w ten sposób uzupełniają braki w nawilżeniu.

4. Łojotok

W tym przypadku spirytus salicylowy działa na tej same zasadzie, co w przebiegu trądziku. W tym przypadku również należy go stosować doraźnie, aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry. Można samodzielnie w domu wykonać tonik do przecierania skóry. Najprostszy sposób na uzyskanie toniku, to zmieszanie go ze spirytusem salicylowym i wodą w stężeniu: 20% spirytusu salicylowego i 80% wody. Po aplikacji toniku należy odczekać do 60 min. przed nałożeniem kremu lub serum. W trądziku należy przecierać miejsca chorobowo zmienione 1 -2 razy dziennie.

Warto wiedzieć, że spirytus salicylowy ma również właściwości regenerujące oraz keratoplastyczne, to znaczy, że stymuluje odnowę naskórka.

5. Grzybica paznokci

W tym przypadku spirytus salicylowy jest jednym z środków pomocniczych. W przebiegu grzybicy stóp należy codziennie myć dokładnie stopy, dobrze osuszać, wrażliwsze miejsca dodatkowo przecierać spirytusem salicylowym lub płynem antyseptycznym. W ciągu dnia stosować antyperspirant lub posypywać stopy i przestrzenie międzypalcowe – talkiem, szczególnie tym przeznaczonym do profilaktyki przeciwgrzybiczej stóp – zawierającym undecylenian cynku, a także inne składniki pielęgnujące stopy.

Warto wiedzieć

Spirytus salicylowy a ciąża i karmienie piersią

Spirytus salicylowy stosowany miejscowo na małe obszary skóry nie wpływa na rozwój płodu. Nie ma zatem przeciwwskazań do jego stosowania. Można go także stosować także podczas karmienia piersią, omijając oczywiście skórę piersi.

Spirytus salicylowy - przeciwwskazania i działania niepożądane

Lek zawierza kwas salicylowy, który ma umiarkowane działanie drażniące i u osób uczulonych na salicylany może powodować wystąpienie miejscowego zapalenia kontaktowego skóry.

Spirytus salicylowy nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania.

Z powodu zawartości alkoholu, częste stosowanie może powodować podrażnienie i nadmierne wysuszenie skóry.

Ze względu na zawartość kwasu salicylowego unikać kontaktu z błonami śluzowymi. Nie należy stosować leku na otwarte rany i duże powierzchnie skóry ze względu na wchłanianie etanolu i możliwość wystąpienia objawów zatrucia kwasem salicylowym.

Spirytusu salicylowego nie należy stosować u osób nadwrażliwych na salicylany ani u niemowląt.

Zastosowanie na większe powierzchnie ciała lub przypadkowe wypicie powoduje obniżenie zdolności obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Przebarwienie po odkażaniu spirytusem salicylowym

Mam 24 lata. Kilka tygodni temu odkażałem pryszcze na czole spirytusem salicylowym. Została mi "pamiątka" w postaci delikatnej cienkiej smugi na skórze czoła (inny koloryt - przebarwienie). Czy istnieje sposób na pozbycie się powstałego w ten sposób przebarwienia? Dodam, że mam ciemniejszą karnację i wcześniej nie było w tym miejscu żadnych przebarwień i nie były wykonywane zabiegi kosmetyczne itp.

dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: W pierwszym etapie należy skórę natłuszczać oraz chronić przed słońcem. Jeśli plama nie zniknie samoistnie, należy rozważyć leczenie dermatologiczne, np. peelingi chemiczne, preparaty na przebarwienia.

Bibliografia:

1. Ziembińska A., Szpindor M., Porównanie efektywności bakteriobójczego wpływu środków dezynfekcyjnych na mikroorganizmy izolowane z naskórka, „Chemik” 2013, 67 (2), s. 11

2. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii  trądziku i przebarwień skóry, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”2015, nr 69, s. 380

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
skora
|

spirytus salicylowy stosuje na uporczywe swedzenie glowy owlosionej,poniewz mi pomaga na od czasu do czasu na powstajace wypryski.