Czy leki przeciwbólowe powodują udar albo atak serca?

2013-02-15 11:58

Czy udar lub atak serca mogą być skutkiem zażywania leków przeciwbólowych? Naukowcy z instytutu w Bernie uważają, że tak. Badania szwajcarskie obejmowały naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib oraz lumiracoxib i dowiodły, że nie są one w pełni bezpieczne dla pacjentów mających dolegliwości sercowe.

Czy leki przeciwbólowe powodują udar albo atak serca?
Autor: thinkstockphotos.com Czy udar lub atak serca mogą być skutkiem zażywania leków przeciwbólowych? Naukowcy z instytutu w Bernie uważają, że tak. Badania szwajcarskie obejmowały naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib oraz lumiracoxib i dowiodły, że nie są one w pełni bezpieczne dla pacjentów mających dolegliwości sercowe.

Leki przeciwbólowe, takie jak naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib oraz lumiracoxib mogą spowodować udar mózgu lub atak serca. To wnioski wynikające z 31 testów klinicznych, które przeprowadzono na ponad 116 tysiącach pacjentów po 65. roku życia.

Które leki przeciwbólowe mogą spowodować udar lub atak serca?

Leki przeciwbólowe: naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), przy czym część z nich zawiera tzw. selektywny inhibitor COX-2, który atakuje bezpośrednio enzym wywołujący stan zapalny i ból.
Leki  przeciwbólowe naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib oraz lumiracoxib stosowane są u pacjentów cierpiących między innymi z powodu różnych chorób reumatycznych oraz osteoporozy.
Okazuje się, że gdy leki te są przyjmowane regularnie w wysokich dawkach w dłuższym okresie czasu - tak dzieje się w przypadku chorób reumatycznych czy osteoporozy - rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia udaru lub ataku serca.

Leki NLPZ: środki ostrożności

Autorzy badań podkreślają, że pomimo dużej niepewności, brak jest przekonywujących dowodów sugerujących, iż którykolwiek z badanych leków jest bezpieczny dla układu sercowo-naczyniowego i zalecają, by lekarze, przepisując leki z tej grupy, brali pod uwagę to, czy chory nie ma problemów z układem krążenia.
Należy podkreślić, że biorąc pod uwagę ilość pacjentów zażywających te leki, liczba przypadków udarów i ataków serca jest naprawdę niewielka, co jednak nie znaczy, że można to zagrożenie zignorować.