Syndrom chińskiej restauracji: co to jest? Objawy i leczenie

2019-12-09 10:18
Syndrom chińskiej restauracji: co to jest?
Autor: thinkstockphotos.com Syndrom chińskiej restauracji: objawy i leczenie

Syndrom chińskiej restauracji to rodzaj alergii pokarmowej, której objawy pojawiają się po zjedzeniu tzw. chińszczyzny. Dokładne przyczyny syndromu kuchni chińskiej nie są do końca znane, jednak najczęściej podejrzewa się glutaminian sodu - wzmacniacz smaku często używany w kuchni azjatyckiej. Jak rozpoznać objawy syndromu chińskiej restauracji? Na czym polega jego leczenie?

Spis treści

  1. Syndrom chińskiej restauracji - przyczyny
  2. Syndrom chińskiej restauracji - objawy
  3. Syndrom chińskiej restauracji - leczenie
  4. Syndrom chińskiej restauracji - dieta

Syndrom chińskiej restauracji, inaczej zespół chińskiej restauracji, syndrom kuchni chińskiej lub choroba Kwoka, to określenie zespołu objawów, które występują u niektórych osób po spożyciu dań kuchni chińskiej. 

Nieprawidłowa reakcja może pojawiać się u tych osób, które są szczególnie wrażliwe na dodatki i przyprawy kuchni azjatyckiej. Jak jednak wynika z badań, jedynie niewielki procent ludzi reaguje źle na te substancje.

Syndrom chińskiej restauracji - przyczyny

Podejrzewa się, że przyczyną syndromu chińskiej restauracji jest nadwrażliwość na glutaminian sodu (MSG) bądź po prostu spożycie nadmiernej ilości tej substancji.

Glutaminian sodu to chętnie stosowany w kuchni chińskiej (zwłaszcza do sosów sojowych) wzmacniacz smaku, który nadaje żywności specyficzny grzybowo-mięsny smak, określany jako "umami".

Jednak Europejska Rada Informacji o Żywności twierdzi, że dodatek ten jest bezpieczny, ponieważ dotychczas przeprowadzone badania naukowe nie potwierdziły związku między glutaminianem sodu a objawami syndromu chińskiej restauracji.

Warto wiedzieć, że Amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków (FDA) zalicza glutaminian sodu do kategorii dodatków do żywności ogólnie uważanych za bezpieczne (GRAS, Generally Recognized As Safe). Do tej samej kategorii FDA zalicza sól i cukier.

W związku z tym podejrzewa się, że za wystąpienie dokuczliwych objawów odpowiedzialne są inne przyprawy i dodatki używane w kuchni azjatyckiej w celu wzmocnienia smaku potraw.

Najczęściej wymienia się orzechy, wodorosty morskie, grzyby i zioła. Wiele z nich może wywoływać reakcje alergiczne, a ich połączenie i zbyt duża ilość różne stany chorobowe.

SPRAWDŹ: Czy dodatki do żywności są szkodliwe dla zdrowia?

Syndrom chińskiej restauracji - objawy

Objawy zespołu chińskiej restauracji pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin od zjedzenia tzw. chińszczyzny i utrzymują się od kilku godzin do nawet kilku dni:

Rzadziej występują poważne i potencjalnie zagrażające życiu objawy przypominające reakcje alergiczne po zjedzeniu potraw zawierających MSG:

Syndrom chińskiej restauracji - leczenie

Objawy łagodnej formy syndromu kuchni chińskiej zwykle mijają samoistnie.

Aby złagodzić bóle głowy, można sięgnąć po lek przeciwbólowy. Wypicie kilku szklanek wody może pomóc wypłukać glutaminian sodu z organizmu, a w rezultacie skrócić czas trwania objawów.

Interwencji lekarskiej wymagają osoby, u których pojawiły się ww. potencjalnie zagrażające życiu objawy.

Syndrom chińskiej restauracji - dieta

Jeżeli objawy alergii są łagodne, unikanie potraw chińskich i zawierających glutaminian sodu nie zawsze jest konieczne. Należy spytać lekarza, czy można bezpiecznie jeść pokarmy zawierające MSG. Możliwe, że można wykluczyć ryzyko wystąpienia objawów alergii, jedząc niewielką ilość produktów zawierających tę substancję.

Ważne

Pod jakimi nazwami może ukrywać się glutaminian sodu?

Jeśli jednak konieczne jest wykreślenie z diety produktów zawierających glutaminian sodu, warto wiedzieć, że może on być ukryty pod nazwami m.in. E621, MSG, teksturowane białka roślinne, ekstrakt z drożdży lub autolizowane drożdże, kazeinian sodu, hydrolizowane białka roślinne, hydrolizowana kukurydza, kwas glutaminowy. W związku z tym podczas zakupów w sklepie uważnie czytaj etykiety.

Czym jest glutaminian sodu? [wideo]

Glutaminian sodu
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.