Trudny czas dla alergików. Jak zminimalizować objawy choroby?
Rozpoczęcie procesu kwitnienia roślin dla alergików oznacza początek wielomiesięcznego sezonu pylenia, który potrwa aż do jesieni. A przecież alergicy mają już za sobą niezwykle trudną zimę, podczas której wielu z nich odczuwało nasilone objawy choroby. Jak najlepiej przygotować się na boje z alergią?
Spis treści
Słoneczne dni i rosnące temperatury dają nadzieję, że już za chwilę będziemy mogli cieszyć się przyrodą budzącą się do życia. Ale nie wszyscy…
Życie z alergią przez cały rok
Alergia to choroba, której objawy mogą występować niezależnie od pory roku. Dane są bezwzględne. Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie boryka się z alergią, a w Polsce jej objawy ma aż 40% populacji!
Od lat funkcjonuje mylne przeświadczenie, że jesienią i zimą nie jest tak dokuczliwa jak w sezonie pylenia roślin. Mroźne powietrze tylko sprawia wrażenie wolnego od zanieczyszczeń. U osób wrażliwych na działanie roztoczy, grzybów, pleśni czy sierści zwierząt, właśnie zimą objawy alergii mogą się nasilać. Wtedy też najwięcej czasu spędzamy w pomieszczeniach – ogrzewanych, klimatyzowanych, nie wietrzonych. Ogrzewanie wysusza powietrze, a niezbyt częsta cyrkulacja i gorsza wentylacja powodują, że w pomieszczeniach zamkniętych krążą roztocza, bakterie, włókna tkanin czy sierść zwierząt, które są silnymi alergenami.
Po niezbyt łaskawej zimie, już w lutym możemy obserwować początek sezonu pylenia roślin, które zostaje zainicjowany przez leszczynę i olchę. Przedłużająca się zima oznacza, że jednocześnie zaczyna pylić wiele uczulających roślin, oprócz wspomnianych wcześniej, również brzoza, topola, cis i wierzba. Najwyższe stężenie pyłków notuje się w pogodne, bezwietrzne dni, a zmniejszenie ilości alergenów w powietrzu przynoszą dopiero gwałtowne opady. Marzec nazywany jest często najtrudniejszym miesiącem dla alergików, ponieważ stężenie pyłki tych drzew jest wtedy niezwykle wysokie, skutecznie uprzykrzając codzienność.
Błyskawiczne działanie w przypadku wysokiego stężenia pyłków gwarantuje domowy oczyszczacz powietrza, który na bieżąco filtruje powietrze w pomieszczeniu. W tej kwestii należy zaufać najlepszym. Firma Vestfrost proponuje aż 5-etapowy proces oczyszczania powietrza, zapewniający niewiarygodną skuteczność. Pobierane przez urządzenie powietrze zostaje przepuszczone przez system 3 filtrów, zatrzymując ponad 99% zanieczyszczeń jak sierść, kurz, pyłki, pleśń czy groźne dla zdrowia pyły. Następnie powietrze zostaje oczyszczone na poziomie biologicznym za pomocą światła UV (technologia UV-C Led), eliminując drobiny mniejsze niż 0,3 mikrona. W ostatnim etapie powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia wzbogacone o dodatnie i ujemne jony Plasma ION. Pomagają one neutralizować nie tylko drobiny unoszące się w powietrzu, ale również te przylegające do tkanin (jak dywany, zasłony czy obicia) i powierzchni (ściany, podłoga). Ta całkowicie naturalna technologia aktywnego oczyszczania doskonale uzupełnia procesy filtracji. Jony Plasma ION docierają do wszystkich zakamarków w pomieszczeniu, dzięki czemu są w stanie jeszcze skuteczniej eliminować drobiny alergizujące.
Na które pyłki alergicy powinni szczególnie uważać wiosną?
- Olcha - najczęściej uczulające drzewo. Jej pyłki powodują katar, łzawienie oczu, kaszel i ataki kichania. Mieszkańcy aglomeracji miejskich narażeni są na objawy w większym stopniu, ponieważ białko występujące w pyłkach wchodzi w reakcje ze spalinami.
- Leszczyna - symptomy to nieżyt nosa, astma, zapalenie spojówek oczu, czasami także skórne reakcje alergiczne - wypryski i pokrzywki.
- Cis - w jego pyłkach znajduje się silna trucizna nazwie taksyna, który może podrażnić błony śluzowe nosa i gardła.
- Topola - to właśnie w marcu przypada okres jej pylenia, ale warto podkreślić, że w porównaniu z olchą czy brzozą, topola uczula stosunkowo rzadko i łagodnie.
- Wierzba - symptomy to wyjątkowo intensywny katar, łzawienie i podrażnienie skóry. Uczula rzadko, ale reakcja alergiczna jest zazwyczaj bardzo silna.
- Brzoza - obok olchy najczęściej uczulające drzewo. Jej pyłek osiąga stężenie zwykle przekraczające aż 1000 ziaren na metr sześcienny powietrza. Symptomy to katar i swędzenia nosa oraz łzawienie oczu.
Jak obronić się przed alergią?
Dla alergików ważne, by powietrze było wolne od kurzu, a więc naturalnego środowiska życiowego roztoczy, pyłków, pleśni, grzybów oraz sierści zwierząt. Obowiązkowe jest więc regularne sprzątanie domu. Warto również zrezygnować z przedmiotów, które są siedliskiem zanieczyszczeń, takich jak dywany, ciężkie zasłony w sypialni, wykładziny czy pluszowe misie. Zmiany należy wprowadzić również w sypialniach. Pościel powinna być zmieniana raz w tygodniu i prana w gorącej wodzie, powyżej 60 stopni. Aby wprowadzić dodatkowe środki ostrożności, warto używać specjalnej pościeli, przeznaczonej dla alergików i ochraniaczy na materace. Unikaj dymu tytoniowego, spalin, a także toksyn po użyciu detergentów i chemikaliów. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu mieszkania lepiej 2 – 3 razy dziennie. Intensywnie, ale krótko. Oczywiście ważne, by każdego dnia sprawdzać stan jakości powietrza na zewnątrz. Tyle w teorii. A jak wygląda to w praktyce?
Niestety, wszystkie opisane wyżej działania, bez stosowania oczyszczacza powietrza, mogą przynieść tylko połowiczny sukces. Dzięki wrażliwym czujnikom kurzu i lotnych związków organicznych, urządzenia Vestfrost automatycznie dopasowują najlepszy tryb pracy (funkcja „auto”). Dla alergików niezwykle uciążliwe bywają dolegliwości podczas snu. Dlatego oczyszczacze powietrza Vestfrost pracują w trybie cichym na poziomie zaledwie 17dB - czy wiesz, że to ciszej niż szept? Niezwykle praktyczna jest również funkcja sterowania urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki wyposażeniu urządzeń w technologię WiFi mamy pełny dostęp do ustawień. W sytuacji podwyższonego stężenia pyłków, wyjściem do pracy czy powrotem do domu możemy uruchomić oczyszczacz i zapewnić sobie oddychanie krystalicznie czystym powietrzem.
Nowa linia oczyszczaczy powietrza Sharp to trzy modele, dopasowane do różnych wielkości pomieszczenia. Wybierz swój!