Przełom zimy i wiosny to trudny czas dla alergików - dowiedz się jak zminimalizować objawy choroby

2021-02-26 9:45 Materiał partnerski

Nie dla wszystkich przełom zimy i wiosny niesie ze sobą dawkę pozytywnych emocji. Rozpoczęcie wegetacji oraz procesu kwitnienia roślin dla alergików oznacza początek wielomiesięcznego sezonu pylenia, który potrwa aż do jesieni. Alergicy mają za sobą również niezwykle trudną zimę, podczas której wielu z nich odczuwa nasilone objawy choroby. Jak najlepiej przygotować się na wiosenne boje z alergią?

Zima w tym roku dała o sobie znać niespodziewanie późno, ale za to uderzyła ze zdwojoną siłą. Jeszcze w drugiej połowie lutego trudno było uwierzyć, że upragniona wiosna pojawi się w marcu. Słoneczne dni i rosnące temperatury w ostatnich dniach dają jednak nadzieję, że już za chwilę będziemy mogli cieszyć się przyrodą budzącą się do życia. Ale nie wszyscy…

Alergia
Autor: Gettyimages

Życie z alergią przez cały rok

Alergia to choroba, której objawy mogą występować niezależnie od pory roku. Dane są bezwzględne. Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie boryka się z alergią, a w Polsce jej objawy ma aż 40% populacji!

Od lat funkcjonuje mylne przeświadczenie, że jesienią i zimą nie jest tak dokuczliwa jak w sezonie pylenia roślin. Mroźne powietrze tylko sprawia wrażenie wolnego od zanieczyszczeń. U osób wrażliwych na działanie roztoczy, grzybów, pleśni czy sierści zwierząt, właśnie zimą objawy alergii mogą się nasilać. Wtedy też najwięcej czasu spędzamy w pomieszczeniach – ogrzewanych, klimatyzowanych, nie wietrzonych. Ogrzewanie wysusza powietrze, a niezbyt częsta cyrkulacja i gorsza wentylacja powodują, że w pomieszczeniach zamkniętych krążą roztocza, bakterie, włókna tkanin czy sierść zwierząt, które są silnymi alergenami.

Po niezbyt łaskawej zimie, już w lutym możemy obserwować początek sezonu pylenia roślin, które zostaje zainicjowany przez leszczynę i olchę. Przedłużająca się zima  oznacza, że jednocześnie zaczyna pylić wiele uczulających roślin, oprócz wspomnianych wcześniej, również brzoza, topola, cis i wierzba. Najwyższe stężenie pyłków notuje się w pogodne, bezwietrzne dni, a zmniejszenie ilości alergenów w powietrzu przynoszą dopiero gwałtowne opady. Marzec nazywany jest często najtrudniejszym miesiącem dla alergików, ponieważ stężenie pyłki tych drzew jest wtedy niezwykle wysokie, skutecznie uprzykrzając codzienność.

Błyskawiczne działanie w przypadku wysokiego stężenia pyłków gwarantuje domowy oczyszczacz powietrza, który na bieżąco filtruje powietrze w pomieszczeniu. W tej kwestii należy zaufać najlepszym. Firma Vestfrost proponuje aż 5-etapowy proces oczyszczania powietrza, zapewniający niewiarygodną skuteczność. Pobierane przez urządzenie powietrze zostaje przepuszczone przez system 3 filtrów, zatrzymując ponad 99% zanieczyszczeń jak sierść, kurz, pyłki, pleśń czy groźne dla zdrowia pyły. Następnie powietrze zostaje oczyszczone na poziomie biologicznym za pomocą światła UV  (technologia UV-C Led), eliminując drobiny mniejsze niż 0,3 mikrona. W ostatnim etapie powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia wzbogacone o dodatnie i ujemne jony Plasma ION. Pomagają one neutralizować nie tylko drobiny unoszące się w powietrzu, ale również te przylegające do tkanin (jak dywany, zasłony czy obicia) i powierzchni (ściany, podłoga). Ta całkowicie naturalna technologia aktywnego oczyszczania doskonale uzupełnia procesy filtracji. Jony Plasma ION docierają do wszystkich zakamarków w pomieszczeniu, dzięki czemu są w stanie jeszcze skuteczniej eliminować drobiny alergizujące.

Oczyszczanie Vestfrost
Autor: materiały prasowe

Na które pyłki alergicy powinni uważać w marcu?

  • Olcha - najczęściej uczulające drzewo. Jej pyłki powodują katar, łzawienie oczu, kaszel i ataki kichania. Mieszkańcy aglomeracji miejskich narażeni są na objawy w większym stopniu, ponieważ białko występujące w pyłkach wchodzi w reakcje ze spalinami.
  • Leszczyna - symptomy to nieżyt nosa, astma, zapalenie spojówek oczu, czasami także skórne reakcje alergiczne - wypryski i pokrzywki.
  • Cis - w jego pyłkach znajduje się silna trucizna nazwie taksyna, który może podrażnić błony śluzowe nosa i gardła.
  • Topola - to właśnie w marcu przypada okres jej pylenia, ale warto podkreślić, że w porównaniu z olchą czy brzozą, topola uczula stosunkowo rzadko i łagodnie.
  • Wierzba - symptomy to wyjątkowo intensywny katar, łzawienie i podrażnienie skóry. Uczula rzadko, ale reakcja alergiczna jest zazwyczaj bardzo silna.
  • Brzoza - obok olchy najczęściej uczulające drzewo. Jej pyłek osiąga stężenie zwykle przekraczające aż 1000 ziaren na metr sześcienny powietrza. Symptomy to katar i swędzenia nosa oraz łzawienie oczu.

Jak obronić się przed alergią?

Dla alergików ważne, by powietrze było wolne od kurzu, a więc naturalnego środowiska życiowego roztoczy, pyłków, pleśni, grzybów oraz sierści zwierząt. Obowiązkowe jest więc regularne sprzątanie domu. Warto również zrezygnować z przedmiotów, które są siedliskiem zanieczyszczeń, takich jak dywany, ciężkie zasłony w sypialni, wykładziny czy pluszowe misie. Zmiany należy wprowadzić również w sypialniach. Pościel powinna być zmieniana raz w tygodniu i prana w gorącej wodzie, powyżej 60 stopni. Aby wprowadzić dodatkowe środki ostrożności, warto używać specjalnej pościeli, przeznaczonej dla alergików i ochraniaczy na materace. Unikaj dymu tytoniowego, spalin, a także toksyn po użyciu detergentów i chemikaliów. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu mieszkania lepiej 2 – 3 razy dziennie. Intensywnie, ale krótko. Oczywiście ważne, by każdego dnia sprawdzać stan jakości powietrza na zewnątrz. Tyle w teorii. A jak wygląda to w praktyce?

Niestety, wszystkie opisane wyżej działania, bez stosowania oczyszczacza powietrza, mogą przynieść tylko połowiczny sukces. Dzięki wrażliwym czujnikom kurzu i lotnych związków organicznych, urządzenia Vestfrost automatycznie dopasowują najlepszy tryb pracy (funkcja „auto”). Dla alergików niezwykle uciążliwe bywają dolegliwości podczas snu. Dlatego oczyszczacze powietrza Vestfrost pracują w trybie cichym na poziomie zaledwie 17dB - czy wiesz, że to ciszej niż szept? Niezwykle praktyczna jest również funkcja sterowania urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki wyposażeniu urządzeń w technologię WiFi mamy pełny dostęp do ustawień. W sytuacji podwyższonego stężenia pyłków, wyjściem do pracy czy powrotem do domu możemy uruchomić oczyszczacz i zapewnić sobie oddychanie krystalicznie czystym powietrzem.

Nowa linia oczyszczaczy powietrza Sharp to trzy modele, dopasowane do różnych wielkości pomieszczenia. Wybierz swój!

Model VP-A1M30WH o powierzchni oczyszczania do 43m - idealny dla dużej sypialni czy pokoju dziecka, w cenie 999 pln netto.

Model VP-A1M30WH
Autor: materiały prasowe

Model VP-A1Z40WH skutecznie usuwa zanieczyszczania z powierzchni 48m, w cenie 1399 pln netto.

Sharp Model VP-A1Z40WH
Autor: materiały prasowe

Model VP-A1S70WH  o powierzchni działania do 80m. Świetnie sprawdzi się w biurze, przestrzeni loftu, przedszkolu czy w szkole, w cenie 1999 pln netto.

Sharp VP_A1S70WH
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE