Alergia na ROZTOCZE. Jak pozbyć się roztoczy?

2013-09-18 17:14

Alergia na roztocze to problem, który dotyka dziś ok.6.000.000 Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci. Masz alergię przez cały rok, która nasila się w sezonie grzewczym? To mogą być roztocze! Zobacz, jakie są najczęstsze objawy alergii na roztocze i jakie są sposoby na pozbycie się mikrobów z mieszkania!

Alergia na ROZTOCZE. Jak pozbyć się roztoczy?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Objawy alergii na roztocze
  2. Co sprzyja rozwojowi alergii na roztocza?
  3. Jak zapobiegać rozwojowi alergii na roztocze?

Zgodnie z aktualnymi badaniami (ECAP prof. Bolesław Samoliński 2008) dodatnie testy alergiczne ma 40% społeczeństwa polskiego. 30% (12 mln) to objawowi alergicy, u których alergia wyraża się nieżytem nosa, astmą lub zmianami skórnymi.

Aż 50% (6 mln) to osoby uczulone na roztocze kurzu domowego. Roztocze są więc statystycznie w populacji polskiej równie często uczulającym alergenem jak trawy.

Niewidoczne dla oka roztocze są obecne głównie w kurzu domowym, szczególnie cenią sobie naszą pościel (materace, poduszki), ale również dywany, zasłony, tapicerowane meble czy pluszowe zabawki. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich odchody są głównym źródłem alergenów będących przyczyną uczulenia.

Objawy alergii na roztocze

Większość objawów alergii na roztocze występuje przez cały rok i dotyczy układu oddechowego. Do najczęstszych należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze. Objawy te szczególnie nasilają się jesienią, kiedy w naszych domach rozpoczyna się okres grzewczy. Nagła zmiana warunków w mieszkaniach - ciepło, brak naturalnego wietrzenia z powodu szczelnych, często zamkniętych okien powoduje, że w powietrzu pojawia się znacznie więcej alergenów niż latem.

Alergia na roztocze może powodować występowanie alergicznego nieżytu nosa czy atopowego zapalenia skóry. Nieleczona, może być przyczyną rozwoju bardzo poważnego schorzenia, jakim jest astma oskrzelowa. Dlatego specjaliści zalecają odczulanie, którego skuteczność w przypadku alergii na roztocze kurzu domowego sięga do 70-80%!

Najnowocześniejsze obecnie odczulanie za pomocą szczepionki podjęzykowej jest w dodatku bardzo wygodne – to metoda bezinwazyjna i można stosować ją samodzielnie w domu.

Co sprzyja rozwojowi alergii na roztocza?

  • Ciepło (temperatura powyżej 20 stopni C) i wilgoć (ok. 60-80%).
  • Resztki naskórka w łóżku (w materacu i pościeli) stanowią idealną pożywkę dla roztoczy.
  • Początek sezonu grzewczego – zmiana temperatury w mieszkaniu powoduje wysuszenie i rozpad roztoczy, zwiększając okresowo ilość alergenu w powietrzu.
  • Preparaty roztoczobójcze – choć powodują rozpad roztoczy, to jednocześnie, zwiększają ilość alergenu w powietrzu. Trzeba więc zadbać, by osoba uczulona nie przebywała w mieszkaniu przez kilka dni po ich zastosowaniu.

Jak zapobiegać rozwojowi alergii na roztocze?

  • Regularnie pierz, zmieniaj, wietrz pościel (a także całe mieszkanie) – najlepiej zmieniać poszewki co 7-10 dni i wsady (poduszki i kołdry) co 3-4 miesiące. Prać w temperaturze min.60°C.
  • Odkurzaj materac – najlepiej przy okazji każdej zmiany pościeli, w ten sposób pozbędziesz się z niego resztek naskórka.
  • Nie wpuszczaj zwierząt domowych do sypialni – sierść i naskórek zwierząt to także pożywienie dla roztoczy.
  • Nie kładź się spać z mokrą głową – wilgoć to jeden z elementów środowiska naturalnego roztoczy. Woda w poduszce, podobnie jak pot, zwiększa ryzyko ich rozmnażania się.
  • Odczulaj się – leczenie przyczyny, a nie tylko objawów alergii poprzez zastosowanie nowoczesnych szczepionek - np. w formie kropel lub tabletek podawanych podjęzykowo, trwale zwiększa tolerancję na alergen
To ci się przyda

- Uczulenie na roztocze, to problem, który dotyka ok 6 milionów Polaków, czyli połowę osób ze zdiagnozowaną objawową alergią. - Większość objawów alergii na roztocze występuje przez cały rok i dotyczy układu oddechowego. Do najczęstszych należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze.

- Immunoterapia alergenowa czyli odczulanie likwiduje objawy lub zmniejsza ich intensywność u chorych uczulonych na roztocze. Po zakończeniu 3-5 letniego okresu odczulania chorzy nie mają objawów często przez 5-10 lat, a zdarzają się remisje objawów sięgające jeszcze dłużej. - Skuteczność odczulania w przypadku roztoczy kurzu domowego sięga do 70-80%.

- Najnowocześniejszą metodą odczulania są szczepionki podjęzykowe

odczulanie.info