Rehabilitacja w domu pacjenta: porady lekarskie i zabiegi fizjoterapeutyczne

Z rehabilitacji we własnym domu można skorzystać w ramach NFZ można korzystać. To informacja niezwykle ważna dla osób samotnych i tych, które z powodu niesprawności lub przebytej operacji nie mogą dotrzeć do przychodni. Kto może ubuegać się o refundację rehabilitacji w domu?

W warunkach domowych rehabilitacja obejmuje porady lekarskie i zabiegi fizjoterapeutyczne. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. rodzinny, specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, ortopedii i traumatologii.

Na skierowaniu konieczna jest adnotacja lekarza, że rehabilitacja ma się odbywać w domu pacjenta. Przy kwalifikacji istotne jest schorzenie oraz czas, jaki upłynął od rozpoczęcia choroby. NFZ ściśle określa, kto i jak długo może korzystać z tej formy usprawnienia.

Kto może skorzystać z rehabilitacji w domu:

  • osoby z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) do 12 miesięcy od zachorowania;
  • pacjenci z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego;
  • osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego do 12 miesięcy od wypadku;
  • przewlekle chorzy, u których choroba postępuje (miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, SM, kolagenozy, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • osoby po wszczepieniu endoprotez stawów biodrowych i kolanowych (do 6 miesiecy po operacji);
  • pacjenci po urazach nóg (do 6 miesięcy po urazie);
  • osoby w stanie wegetatywnym/apalicznym.

Refundacja NFZ rehabilitacji w domu

Po wizycie w domu pacjenta lekarz z poradni rehabilitacyjnej ustala program leczenia. Fizjoterapeuta przychodzi 3 razy w tygodniu lub częściej, jeżeli takie są potrzeby. Korzystając z przenośnych urządzeń, może wykonywac nawet zabiegi, np. elektrostymulacji, laseroterapii. Pacjent lub jego opiekun potwierdzają podpisem wykonanie zabiegu. Rehabilitacja w domu prowadzona jest zazwyczaj przez 4 tygodnie. NFZ refunduje do 80 dni terapii na rok. Na dłuższą rehabilitację trzeba mieć pisemną zgodę dyrektora oddziału NFZ. Lekarz, który w imieniu chorego składa taki wniosek, musi go dobrze uzasadnić..

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Filip Doniewierski
|

Rehabilitacja w domu to super opcja. Ja zdecydowałem się jednak na prywatnego fizjoterapeutkę - bardzo pomogła mojemu tacie po udarze. Jego stan znacznie się poprawił.

Izabela
|

Jezeli ktos ma osobe po Udarze w domu ,prosze szukac fizjoterapetow lub terapeutow z kursem padovan ,czyli odbudowa od poczatku nerwow rehabilitacja polega na rozpoczeciu tak jak z malym dzieckiem wszystkiego od nowa ,ssanie smoczka bujanie w hamaku ,plus cwiczenia ruchowe , logopedyczne ,nastepnie raczkowanie i do momnetu az pacjet zaczyna mowic i chodzic ,to dziala ,mam akurat pacjenta ktory jest leczony ta metoda ,pomagam tez i czekam na rozpczecie kursu ,prosze poczytac o metodzie padovan,pozdrawiam serdecznie,w Polsce sa tez terapeuci tej metody

Adam
|

Gdzie pisze coś o telefonach kontakt-rehabilacja poudarowa wizyty domowe region Tychy ????? ...NFZ.... Nie prywatne.

pomocna
|

Znajdź fundację w Bydgoszczy współpracującą z PFRON i świadczącą usługi na rzecz niepełnosprawnych. Może znajdziesz tam rehabilitację darmową lub bardzo tanią. W Warszawie tak działa fundacja Avalon. Poczytaj i poszukaj podobną na swoim terenie. Może znajdziesz. Powodzenia.

Hania
|

Bardzo łatwo pisać o tym co i kiedy należy się pacjentowi., rzeczywistość niestety wygląda inaczej. 11.09.2016 mój tata miał udar z lewostronnym niedowładem, w szpitalu przebywał przez sześć tygodni po tym czasie został wypisany do domu z zaleceniem wizyty w poradni rehabilitacyjnej. Lekarz rehabilitant wystawił skierowanie na rehabilitację domową w trybie pilnym. Niestety w Bydgoszczy tryb pilny w zależności od przychodni to maj - sierpień 2017. I jak tu człowiek może wrócić do sprawności jak ma czekać tyle miesięcy na pomoc a nie stać go na prywatnego rehabilitanta gdzie za jednorazową usługę musi zapłacić około 80-90zł ?!

Marta15
|

Rehabilitacje warto wykonywać w domu lub w zaufanym gabinecie.

Bohdan Bargieł
|

W dniu 10.09.2014. wykonano operacyjne wstawienie endoprotezy
stawu biodrowego prawego. Na podstawie zalecenia poszpitalnego
lekarz rodzinny wystawił skierowanie do poradni rehabilitacyjnej o
rehabilitację w domu. Jaka jest szansa na usługę z Waszej strony?
Proszę o odpowiedz. Z poważaniem Bohdan Bargieł.