Pić ciepłą wodę czy zimną? Jakie ma to znaczenie?

2022-01-17 12:58

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy temperatura wody ma na coś wpływ? Jaką wodę lepiej pić rano, a jaką w ciągu dnia? A może na konkretne dolegliwości może pomóc woda o konkretnej temperaturze? Sprawdźcie.

Młoda kobieta pije wodę niegazowaną ze szklanki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. A teraz - kiedy pić zimą wodę?
  2. Woda zdrowia doda

Jak to jest z tą wodą? Wiemy, że jej odpowiednia ilość jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale czy ma znaczenie jej temperatura?

W zasadzie tak. Otóż jeśli chcemy się schłodzić powinniśmy pić wodę o temperaturze nieco niższej niż pokojowa. Natomiast jeśli chcemy dodać sobie energii i przyspieszyć przemianę materii, to wtedy lepiej sięgnąć po wodę letnią. Picie ciepłej wody może pomóc w kilku przypadkach. Oto one:

  • Ciepła woda na kaszel - otóż ciepła woda (także herbata) ma działanie wykrztuśne. Przyspiesza krążenie krwi, rozgrzewa. Jest zalecana w trakcie infekcji. 
  • Ciepła woda na bolesne miesiączki - ciepła i letnia woda rozluźnia mięśnie.
  • Letnia woda na ból żołądka - jeśli boli cię brzuch po przejedzeniu wypicie ciepłej wody powinno pomóc.
  • Letnia woda na zaparcia - w zasadzie picie każdej wody w dużych ilościach pomaga przy zaparciach, jednak letnia woda przyspiesza pracę jelit i pomaga w wypróżnieniu. Zwłaszcza woda przegotowana, letnia, wypita na czczo z dodatkiem cytryny i imbiru.
  • Ciepła woda ułatwia zasypianie.
  • Picie ciepłych napojów może redukować stres.

Ciepłą wodę powinno się pić rano. Doskonale sprawdzi się także pita po posiłkach - przyspiesza i ułatwia trawienie. 

Sprawdź, czy warto pić wodę z cytryną

A teraz - kiedy pić zimą wodę?

Picie chłodnej wody ma również swoje zalety. Pamiętajmy jednak, aby nie wybierać lodowatej wody, bo picie takiej nic nam nie da. Ba, może powodować osłabienie organizmu i przyczyniać się do infekcji. Są jednak sytuacje, że chłodna woda idealnie nam pasuje. Kiedy więc pić chłodną wodę?

  • Zimna woda na gorączkę - picie chłodnej wody pomaga w przypadku podwyższonej temperatury ciała. Pamiętaj, że w trakcie infekcji zaleca się pić jeszcze więcej wody niż zazwyczaj.
  • Zimna woda na treningu - chłodna woda nawilża i chłodzi rozgrzany treningiem organizm. 

Przeczytaj też: Picie większej ilości wody może pomóc w odchudzaniu. Jak? Trzy konkretne korzyści

Woda zdrowia doda

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Pamiętaj, żeby pić od 2 litrów wody dziennie w górę. Dzięki prawidłowemu nawodnieniu organizmu wszystkie procesy metaboliczne będą przebiegać sprawnie, co przełoży się na zachowanie prawidłowej masy ciała. Picie wody pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz usprawnia pracę nerek. 

Sonda
Jaką wodę pijesz częściej: