Błędna diagnoza lekarska. Gdzie zgłosić błąd w sztuce lekarskiej?

Błędna diagnoza lekarska może wynikać z nieodpowiedniej interpretacji badań. Lekarz, który postawił diagnozę niezgodną z aktualnym stanem wiedzy medycznej powinien ponieść konsekwencje swoich decyzji.  W jaki sposób uzyskać odszkodowanie za szkody zdrowotne poniesione w wyniku błędnej diagnozy? Radca prawny przeprowadza przez skomplikowaną procedurę rozpoczęcia postępowania przed Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Odpowiedzialność lekarza za błędną diagnozę może być obecnie oceniana w drodze postępowania cywilnego oraz przez Wojewódzką Komisję do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Naprawienie krzywdy pacjenta przewiduje art. 445 § 1 k.c., z którego wynika, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia pacjenta z winy lekarza, sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Jak wysokie odszkodowanie można uzyskać?

Oczywiście poczucie krzywdy, jej stopień i wartość wyrażona w pieniądzu (zadośćuczynienie) są kategoriami mocno subiektywnymi, a żądania pokrzywdzonych pacjentów determinowane będą mniej lub bardziej liberalnym stanowiskiem sądów. Celem postępowania przed wojewódzką komisją jest ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne, które mogło spowodować opóźnienie we właściwym leczeniu i przyczynić się do rozwoju choroby.

Błędna diagnoza - w jakich przypadkach można mówić o błędnej diagnozie?

Zdarzeniem medycznym jest zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta będącego następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:

1)diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby,

2)leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego,

3)zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o odszkodowanie z powodu błędnej diagnozy

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego wnosi się do Wojewódzkiej Komisji właściwej ze względu na siedzibę szpitala w terminie 1 roku od dnia, w którym podmiot składający wniosek dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta.

Kto składa wniosek do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

Z wnioskiem o ustalenie zdarzenia medycznego mogą wystąpić:

  1. pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy z – w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia;
  2. spadkobiercy pacjenta – w przypadku śmierci pacjenta.

W dwóch przypadkach złożenie wniosku zostanie zawieszone lub umorzone

Postępowanie przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych:

  • zawiesza się w przypadku toczącego się w związku z tym samym zdarzeniem postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód medyczny lub postępowania karnego w sprawie o przestępstwo;
  • nie wszczyna się, a wszczęte umarza w przypadku, gdy w związku z tym samym zdarzeniem prawomocnie osądzono sprawę o odszkodowanie lub zadośćuczynienie pieniężne albo toczy się postępowanie cywilne w tej sprawie.

Wniosek powinien zawierać:

1. dane pacjenta:  

  • imię i nazwisko, 
  • datę urodzenia, 
  • numer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli posiada;

2. imię i nazwisko przedstawiciela ustawowego, jeżeli dotyczy;

3. imiona i nazwiska wszystkich spadkobierców, jeżeli dotyczy; 

4. wskazanie, który ze spadkobierców reprezentuje pozostałych w postępowaniu przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych;

5. adres do doręczeń; 

6. dane podmiotu leczniczego prowadzącego szpital:  

a) firmę, 

b) adres siedziby oraz adres szpitala, jeżeli dotyczy; 

7. uzasadnienie wniosku zawierające uprawdopodobnienie zdarzenia

8. wskazanie, czy przedmiotem wniosku jest zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia albo śmierć pacjenta, 

9. propozycję wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia, 

Do wniosku należy dołączyć:

1) dowody uprawdopodabniające okoliczności wskazane we wniosku; 

2) potwierdzenie uiszczenia opłaty

Złożenie wniosku podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata podlega zaliczeniu na poczet kosztów postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. 

 

Podstawa prawna: Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2012, poz. 159 ze zm.),

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Aleksandra Willumstad
|

Gdzie zgłosić fakt ze nie podani leku mojej matce która dostała udaru. Szybko znalazła się w szpitalu. Ale na drugi dzień satan się znacznie pogorszył . Nie podano jej trombolizy .

chomiczyca
|

Oczywiście, że tak

M.R.
|

Witam,zaczne od poczatku...moj trzy letni syn w pewną niedziele poinformowal mnie,ze boli go brzuszek...dalam mu leki przeciwbolowe ale nie pomagaly w poniedzialek o 4 rano obudzil mnie ze brzuszek dalej go boli. O godz 6 rano zasnął,ja do pracy (w ttm czasie dziecmi zajmowala sie tesciowa) powiedzialam,ze jak sie obudi i dalej bedzie go bolal to ma zadzwonic i przyjade z pracy i tak tez sie stalo. Szybko polecialam do naszego Osrodka zdrowia i powiedzialam ze boli go brzuszek-syn pokazal mi ze boli go z prawej strony i ma goraczke...dostalismy skierowanie na SOR z podejrzeniem zapalenia wyrostka lub zapaleniem pecherza...na miejscu (SOR) lekarz stwierdzil poprze dotykanie brzuszka tzw jelitowke,syn dostal kroplowke zwby sie nie odwodnic i do domu...jednak ten bol brzucha byl jeszcze gorszy,w miedzy czasie goraczka i biegunka...o polnocy przerazona pojechalam jeszcze raz na SOR i powiedzialam ze nie wyjde dopuki nie zrobia mu jakichs badan typu USG, pobranke krwi czy moczu...okazalo sie na USG zapalenie wyrostka...po operacja dowiedzialam sie ze wyrostek byl rozlany,stany ropne oraz ostre zapalenie otrzwwnej (w szpitalu bylam z dzieckiem prawie dwa tygodnie :( ....czy jest sens ubiegac sie o odszkodowanie

Julcia
|

Witam
Chciałbym uzyskać informacje dotyczacej tego czy mogę się ubiegać o odszkodowanie od lekarza który wsadzając nogę w gips nie przepisał mi leków przeciwzakrzepowych pomimo ze informował go o tym ze mam zylaki do operacji włąsnie na tej nodze.Przez ta sytuację leczę się teraz na zakrzepicę

cloudine
|

ja jestem za tym, żeby nie zajmowac się takimi sprawmi samodzielnie, nic nigdzie nie zgłaszac, dopoki nie uzyskamy porady prawniczej. bledy lekarskie lub bledy w diagnozie to najtrudniejsze do udowodnienia sprawy.

doświadczony
|

to zwykłe zawracanie głowy. Opowiadanie bredni przez paru niedouczonych niekompetentnych cwaniaków którym się wydaje że są pępkiem świata, przewlekłość postępowania, pokrętne procedury i interpretacje uzależnione od widzi mi się członków komisji.
Olać to ciepłym moczem i bezwzględnie kierować sprawy do Sądu Powszechnego.
Tam przynajmniej wiesz co się dzieje i żaden tłumok nie będzie wam robił wody z mózgu

medycy.co.wy...
|

To byl komentarz do postu Dory.

do Dory
|

Przykro mi, ale życzę tego samego całemu personelowi medycznemu, który za to odpowiada. Po to są by wyleczyć a nie wybierać sobie objawy i członki ciała pacjenta, którego chore ciało daje znać o chorobie w różny sposób w różnych częściach tego zaatakowanego chorobą ciała.

etie
|

Właśnie siedzę w tym temacie. Wiem już sporo.
Nie Izba Lekarska bo to nic nie da - pies psu ogona nie ugryzie.
Tylko Sąd, o ile ktoś jest jak ja na rencie, może dostać zwolnienie. Piszemy pozew, od razu składamy oświadczenie majątkowe, o zwolnienie z kosztów sądowych i pismo o przyznanie adwokata z urzędu i czekamy. Oczywiście dostarczmy niezbędne dowody, np. niezdolność do pracy, leczenie, badania. Rok 2011 cytologia gr II potem rak szyjki IIB i onkologia. Mimo wielu próśb lek. POZ mimo złych wyników badań wątroby usg nie daje skierowania do hepatologa, uznając, że piję. Rozpoznanie: wirus wątroby typu C. Chyba wystarczy, jestem na rencie, mam powikłania po radioterapii.

MARCIN
|

a ja wam cos powiem tak czytam tu tych wszystkich madrych a ja w Poznaniu mam Pania mecenas ktora prowadzi sama swoja kancelarie , mila, skromna, uczciwa. nawet strony www nie ma a wygrala dla mnie 2 sprawy o bład w sztuce lekarskie, jesli ktos bedzie chcial kontakt do nie to chetnie pomoge. to jej mail : biuro.szkody@wp.pl