Czy mogę dostać odszkodowanie za błędną diagnozę lekarską? [Porada eksperta]

2013-07-30 12:03

Miałem problemy z kolanem i lekarz skierował mnie na operację. Jeszcze nie wiadomo, czy kolano odzyska kiedyś pełną sprawność. Po konsultacji z innym lekarzem okazało się, że operacja była zbędna. Czy mam prawo domagać się odszkodowania do lekarza, który wystawił błędną diagnozę?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Jeżeli lekarz na podstawie błędnej diagnozy lub pomyłki dokonuje zabiegu, który jest oczywiście zbędny i którego skutkiem jest tylko pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, to samo podjęcie się takiego zabiegu stanowi winę lekarza (przeważnie jest to rażące niedbalstwo).

Takie niedbalstwo staje się przyczynkiem do zaskarżenia decyzji lekarskiej do Wojewódzkiej Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Zdarzeniem medycznym jest zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta będącego następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:

-diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby;

-leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego;

-zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

W tym przypadku doszło do niepotrzebnego zabiegu medycznego. co było konsekwencją błędu lekarskiego dostrzeżonego przez innego lekarza, który zaprzeczył, iż zabieg ten był koniecznością.

Pacjent, zatem ma prawo domagać się odszkodowania za błąd popełniony przez lekarza, którego konsekwencją było opóźnienie we właściwym sposobie leczenia. Wojewódzka komisja orzeka w składzie czteroosobowym. Strony niezadowolone z rozstrzygnięcia mogą zwrócić się w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy – Wojewódzka Komisja rozpatruje wniosek w ciągu 30 dni.

Pacjent może w związku z tym zdarzeniem medycznym oznaczającym stopień pogorszenia zdrowia (poziom uszkodzenia ciała powstały w wyniku zdarzenia medycznego) może liczyć na wypłatę nawet 60 tys. złotych.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 10 lutego 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu oraz warunków ustalania wysokości świadczenia w przypadku zdarzenia medycznego (Dz. U. z dnia 23 lutego 2012 r.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta