Pobór do wojska - badania wymagane w trakcie poboru do wojska

Jakie badania są wymagane do wojska? Pomimo tego, że wojsko z obowiązkowego zmieniło charakter na zawodowe, to i tak każdy wezwany musi stawić się na obowiązkowe badania lekarskie. Potrzebne są ogólne informacje o stanie zdrowia młodych obywateli. 4 lutego rozpoczęła się rekrutacja, która potrwa do 30 kwietnia.

Posłuchaj, i dowiedz się więcej o badaniach wymaganych do wojska. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Unikanie badań i niestawienie się przed komisją wojskową grozi grzywną lub nawet karą ograniczenia wolności. Każdy poborowy zakwalifikowany zostaje do jednej z kategorii, określającej możliwość odbycia służby wojskowej. Od wyników badań zależy, czy znajdzie się w kategorii A – zdolny do służby wojskowej, B – czasowo niezdolny do odbycia służby wojskowej lub D – niezdolny do czynnej służby wojskowej. Od momentu uprawomocnienia się postanowienia (14 dni), kandydaci z kategoriami A,B,D automatycznie przeniesieni zostają do rezerwy.  Ci, którzy dostaną kategorię E (trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej), są skreślani z listy ewidencji wojskowej.

Badania kandydatów do wojska

Badania, którym poddawani są kandydaci całościowo sprawdzają stan zdrowia badanej osoby. Badania we wszystkich jednostkach wyglądają bardzo podobnie – procedury mogą ulegać tylko niewielkim modyfikacjom. Zazwyczaj zaczyna się od mierzenia ciśnienia, wzrostu, wagi. Następnie, w różnej kolejności odbywa się badanie wzroku, badanie krwi (w tym na składnik bilirubiny), badanie moczu. Obowiązkowe jest też spotkanie z psychologiem/psychiatrą i neurologiem. Kandydata czeka także wizyta u laryngologa, gdzie zbadany będzie słuch, drożność nosa, skontroluje się jamę ustną. Lekarze obejrzą ogólną kondycję skóry, sprawdzą ewentualną obecność blizn itp. Tatuaże przestały być już dyskwalifikujące, pod warunkiem, że nie będzie widać ich spod munduru.

Obowiązkowe badanie krwi i moczu

Lekarze wykonują pełną morfologię i ogólne badanie moczu. Badanie krwi na obecność bilirubiny wykonuje się w celu sprawdzenia wysokości stężenia tej substancji. Zbyt wysoki współczynnik powoduje powstawanie żółtaczki, co tymczasowo dyskwalifikuje ze służby wojskowej.

Czy żołnierz może nosić okulary?

Tak, pod warunkiem, że jego wada nie będzie duża (średnio do wojska przyjmowani są kandydaci, którzy nie mają więcej niż +/- 3 dioptrie). Dopuszczalny jest także astygmatyzm. Decyzja zależy też w dużej mierze od konkretnej jednostki. Na pewno soby z wadą wzroku nie mogą zostać snajperami czy komandosami.

Lejkowata klatka piersiowa

Taki typ budowy jest problemem wielu młodych mężczyzn. To efekt nieprawidłowego rozrostu chrząstek żebrowych. Charakterystyczny wygląd ma zapadnięty mostek. Wady klatki piersiowej wpływają negatywnie na układ oddechowy, ograniczają pojemność płuc i możliwości ruchu klatki piersiowej. Leczyć je można z powodzeniem u dzieci odpowiednimi ćwiczeniami (gimnastyką korekcyjną) i witaminą D. W zależności od stopnia zniekształcenia klatki piersiowej lekarz z komisji WKU może podjąć decyzję o możliwościach kandydata do podjęcia służby wojskowej.

Dodatkowe wymagania

Przygotować należy wyniki badań, jeśli chorowało się na jakąś chorobę w ostatnim czasie – należy przedstawić lekarzowi całą dokumentację dotyczącą przebytych i trwających chorób. Oprócz tego należy mieć przy sobie wszystkie dokumenty, oprócz dowodu osobistego i zdjęcia, także prawo jazdy, bo potrzebne będzie do spisania kategorii, na którą posiada się uprawnienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
VIKTOR 84
|

A DLA CZEGO MOGĄ WSZYSCY BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ I "KWALIFIKACJE" ALE MUSZĄ TYLKO MĘŻCZYZNI...
TO JEST DYSKRYMINACJA I KONSEKWENCJE POWINNY BYĆ DLA WSZYSTKICH..!!!

Elza
|

22.10.2018.Byłam w RWKL na badaniach do służby przygotowawczej i we Wrocławiu zrobili mi wszystkie wyżej wymienione badania , dokładnie opisał to użytkownik,, Dede " w komentarzu poniżej :)

Szer.rez.Krystian P
|

Nie grom należy do odziałów specjalnych tak jak specjalsi.Komandosi to całkowicie innny rodzaj wojsk np.jednoski powietrzno-desantowe. :)

Poborowy
|

Czy operacja przepukliny dyskwalifikuje mnie zdyskwalifikuje? L5s1 jestem speawny nie mam nawrotow

Szer1
|

Wszystkie te badania trzeba wykonać jeżeli staramy się żołnierza zawodowego. Na kandydata do nsr tylko mierzą ciśnienie i tyle.

Komisja W.
|

Kompletne bzdury, głupoty piszą w stosunku do badań kwalifikujących , nie ma żadnych badań krwi i moczu oraz określanych nieznacznych wad postawy , jeśli wada nie ogranicza sprawności ruchowej to nie ma podstaw do kierowania osoby badanej na dodatkowe badania specjalistyczne,laryngologa też nie ma na kwalifikacji. Wiadomości wyssane z palca .

Marek
|

W trakcie komisji lekarskiej do służby pszygotowawczej? Czy wga 60,65 kg dla menszczyzny z wiekiem 25 lat i w wzroatem 1,75 morze stanowić wzczymanie do dalszego procesu do służby wojskowej?

Przemo
|

Czy grom to też komandosi???

magda
|

czesc widze ze post wstawilas ostatnio ja rowniez sie zglosilam do wku w celu odbycia szkolenia nsr...z jakiej miejscowosci jestes i do jakiego miasta mniej wiecje bys jechala na szkolenie nsr ja jestem ze szczecina..papiery zlozylam do wku w swinujsciu jezeli wszystko pojdzie to na szkolenie nsr pojade do ustki..dlatego pisze bo byc moze jestes z moich rejonow :) pozdrawiam Magda

mikji
|

mszystko sie mozesz dowiedziec udajac sie do odpowiedniego punktu wku przyjecia sa caly czas ja sama ide sie dowiadywac mimo iz jestem kobieta to ciagnie mnie w te strony do wojska:)