Domowe testy diagnostyczne: rodzaje

opracowanie ap

Domowe testy diagnostyczne znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, takich jak ginekologia, kardiologia, gastrologia, choroby dróg moczowych czy choroby zakaźne. Domowe testy diagnostyczne wykonuje się najczęściej w oparciu o krew, mocz, kał, ślinę i nasienie.

Diagnostyczne testy domowe są niedrogie i łatwe w wykonaniu, a ich wynik może ukierunkować dalsze działania lekarza. Ich wyniki należy traktować jednak tylko jako wskazówkę, a nie pewnik i zawsze konsultować z lekarzem i ewentualnie potwierdzić kolejnym badaniem, tym razem wykonanym w profesjonalnym laboratorium. To dlatego, że zawsze może się zdarzyć, że samobadanie nie zostało przeprowadzone zgodnie z instrukcją.

Domowe testy diagnostyczne z moczu

Mocz jest materiałem, który na podstawie testów dostępnych w aptece pozwala wykryć:

 • gonadotropinę kosmówkową, wytwarzaną przez zagnieżdżony w macicy zarodek - jej oznaczenie pozwala na zdiagnozowanie wczesnej ciąży - służą temu testy ciążowe
 • białko w moczu, świadczące o stanie zapalnym dróg moczowych spowodowanym infekcją bakteryjną, toksycznym działaniem leków lub innymi czynnikami, np. nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami o podłożu autoimmunologicznym

 • ciała ketonowe, których wzrost stężenia może być wywołany restrykcyjną dietą, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, nadużywaniem alkoholu, ciążą, cukrzycą, chorobami przebiegającymi z wysoką gorączką
 • substancje psychogenne i odurzające, takie jak marihuana, haszysz, amfetamina, metamfetamina, kokaina, opiaty, tetrahydrokanabinol, metadon, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, barbiturany, benzodiazepiny. Testy wykrywają obecność w moczu określonych, wybranych związków lub grupę substancji (do 10).
 • Domowe testy diagnostyczne z krwi

  Krew włośniczkowa pobrana z palca za pomocą specjalnych nakłuwaczy może służyć do określenia poziomu:

 • glukozy, co jest szczególnie ważne przy samokontroli cukrzycy
 • cholesterolu
 • przeciwciał skierowanych przeciwko Helicobacter pylori (to bakteria wywołująca m.in. wrzody żołądka i zapalenie śluzówki żołądka)
 • PSA, którego wzrost może świadczyć o chorobach prostaty
 • białka C-reaktywnego, co jest istotne w diagnostyce infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych
 • troponin - to grupa trzech białek regpujących skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśnia sercowego. troponiny sprawdza się w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zawału lub innego uszkodzenia mięśnia sercowego.
 • Domowe testy diagnostyczne z kału

  W kale można oznaczyć krew utajoną, można dokonywać wstępnej diagnozy polipów, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz nowotworów żołądka.

  Domowe testy diagnostyczne z nasienia

  Nasienie wykorzystywane jest do oceny stanu płodności mężczyzny.

  Domowe testy diagnostyczne wykrywające HIV

  Federalny Urząd Żywności i Leków w USA kilka lat temu zatwierdził pierwszy szybki domowy test na wykrycie wirusa HIV, który ma służyć do identyfikacji dużej liczby nierozpoznanych zakażeń HIV. Jest on prosty w użyciu, polega jedynie na pobraniu śliny i naniesieniu jej na urządzenie testowe. Wynik można odczytać już po 20 minutach. Jednak test nie jest w pełni wiarogodny, więc lekarze go nie zalecają.

  miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  nierta
  |

  Jak ktoś podejrzewa, że z jego zdrowiem jest coś nie tak to po domowym teście który nic nie wykryje nie zrezygnuje z dalszego leczenia, tylko dojdzie najwyżej do wniosku, że musi to być coś innego niż jest w stanie wykryć domowym testem. Domowy test raczej jak coś wykryje to tylko zadziała jak sygnał alarmowy by udać się szybko do specjalisty i pomoże określić do jakiego zapisać się w kolejkę.

  Barbara
  |

  Czy ktoś z Państwa wykonywał kiedyś domowe testy na narkotyki? Jestem zmuszona wykonać taki test u swojego syna. Podejrzewam, że jego dziwne zachowanie może mieć związek z zażywaniem jakiegoś świństwa.

  RTA
  |

  Moim skromnym zdaniem artykuł jest nierzetelny. Autor(ka) powinien przed umieszczeniem przykładów testów/badań w artykule sprawdzić czy rzeczywiście są to badania dostępne do wykonania w domu. A tak nie jest, przynajmniej z dwoma, a nawet trzema testami. Po pierwsze proszę wskazać przykład jednego testu CRP (na białko C-reaktywne) zarejestrowanego w Polsce/Europie do użytku domowego, podobnie z testami troponinowymi. NIE MA TAKICH, ponieważ urzędy regulujące nie dopuszczają rejestracji takich badań do samodzielnego wykonania. Należy pamiętać, że samodzielna interpretacja wyniku szybkiego testu może prowadzić do unikania leczenia lub niewłaściwego leczenia. Tylko profesjonalista/lekarz jest w stanie należycie to ocenić. Do tego testy są różnej jakości, a więc różnej czułości i dokładności (dość często niewielkiej - ważne że są tanie). Po drugie testy na HIV do samodzielnego wykonania narazie są dostępne tylko w USA i chyba długo to się nie zmieni. Tak więc