Domowy test na krew utajoną w kale, wykrywający raka jelita grubego

Im wcześniej wykryjesz nowotwór jelita grubego, tym większe masz szanse na wyzdrowienie. Diagnozę raka jelita grubego przyśpieszy test na obecność krwi utajonej w kale, dostępny w aptekach. Jeśli obserwujesz u siebie objawy raka, zrób domowy test na krew utajoną w kale.

Domowy test na krew utajoną w kale, wykrywający raka jelita grubego
Autor: thinkstockphotos.com Krew w kale może być pierwszym sygnałem raka jelita grubego.

Spis treści

  1. Rak jelita grubego - zachorowalność wzrasta
  2. Rozpoznaj objawy raka jelita grubego

W każdej aptece dostępne są testy do diagnozowania wielu chorób, w tym domowy test na nowotwór jelita grubego. Badanie, które do tej pory można było wykonać tylko w specjalistycznym laboratorium, można teraz samodzielnie przeprowadzić w domu.

Rak jelita grubego - zachorowalność wzrasta

Rak jelita grubego jest drugim zabójcą wśród nowotworów, po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn. W Polsce diagnozowanych jest 12 tys. przypadków rocznie, z tego ponad połowa umiera! Dla porównania na raka szyjki macicy umiera dziennie 5 Polek, na raka jelita grubego 30 osób. Zachorowalność na ten typ nowotworu, a więc okrężnicy, odbytnicy i odbytu, systematycznie wzrasta, średnio o 3% rocznie. Choroba rozwija się najczęściej w krajach wysoko rozwiniętych, prawdopodobnie jest związana ze specyfiką naszych czasów: stres, brak wysiłku fizycznego, zaparcia spowodowane dietą ubogą w naturalne witaminy, wapń, błonnik. Niestety świadomość Polaków jest niewielka, a profilaktyka na niskim poziomie. Dlatego większość zmian nowotworowych wykrywana jest w stadium rokującym niewielkie nadzieje. Zastraszający jest fakt, że ponad 80% Polaków nie zgłasza dolegliwości lekarzowi pierwszego kontaktu!

Rozpoznaj objawy raka jelita grubego

Tymczasem rak to nie wyrok śmierci. W większości wypadków, wcześnie wykryty, jest wyleczalny. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie jest profilaktyka. Aktywny tryb życia, dieta bogata w błonnik i witaminy oraz regularne badania zmniejszają ryzyko zachorowania. Badania kontrolne są najlepszą gwarancją naszego zdrowia. Te objawy są niepokojące:

  • bóle żołądka
  • uczucie ciężkości
  • wzdęcia
  • przedłużające się zaburzenia trawienia
  • zaburzenia w wypróżnianiu się
  • nagły spadek wagi
  • krew w stolcu

Jeśli je zauważysz, zbadaj się natychmiast! Podstawowym badaniem jest FOB Test (Fecal Occult Blood)– badanie na krew utajoną w kale. Można go kupić w każdej aptece, jest tani i łatwy w użyciu - wystarczy postępować zgodnie z załączoną instrukcją. Jeśli wynik FOB Testu okaże się dodatni, należy udać się do lekarza.