Test na HIV - domowe testy wykrywające HIV

Domowy test na HIV to szybki i dyskretny sposób na sprawdzenie, czy jest się nosicielem tego wirusa. Obecnie na rynku dostępne są dwa tego typu testy na HIV - z krwi oraz ze śliny. Niestety, domowy test na wykrycie wirusa HIV posiada pewne wady. Sprawdź, jak wykonać domowy test na HIV i jak odczytać jego wyniki.

Test na HIV - domowe testy wykrywające HIV
Autor: thinkstockphotos.com Domowy test na HIV to szybki i dyskretny sposób na sprawdzenie, czy jest się nosicielem tego wirusa.

Domowy test na HIV to szybkie i dyskretne badanie pozwalające wykryć przeciwciała, które zwalczają ludzkie wirusy upośledzenia odporności typu 1 i 2. Obecnie dostępne są dwa rodzaje domowych testów na HIV – z krwi i ze śliny.

Spis treści

  1. Domowy test na HIV ze śliny
  2. Zobacz jak wygląda test na HIV [WIDEO]
  3. Domowy test na HIV z krwi
  4. Domowy test na HIV - gdzie kupić?

Domowy test na HIV ze śliny

Domowy test na HIV ze śliny zawiera urządzenie testowe, na końcu którego znajduje się próbnik do pobrania śliny (ma kształt patyczka), podstawkę na płyn buforujący i płyn buforujący.

Jak wykonać test na HIV ze śliny? Otwórz pojemnik z płynem buforującym i ustaw go na podstawce. Następnie wyjmij z opakowania urządzenie testowe - zrób to w taki sposób, aby nie dotknąć palcami próbnika, który znajduje się na jego końcu. Pobierz ślinę, delikatnie przejeżdżając patyczkiem znajdującym się na końcu urządzenia testowego po górnych i dolnych dziąsłach (po ich zewnętrznej stronie). Następnie włóż próbnik z pobraną śliną do pojemnika z płynem buforującym. Próbka śliny jest diagnozowana na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi HIV-1 i HIV-2. Na wyniki czeka się od 20 do 40 minut.

Jedna kreska oznacza negatywny wynik testu, tzn, że antyciała HIV 1 i/lub HIV 2 w ślinie nie zostały odnalezione. Dwie kreski oznaczają pozytywny wynik testu, tzn. że antyciała HIV 1 i/lub HIV2 zostały odnalezione. Wówczas należy udać się do lekarza, aby wykonać specjalistyczne badania i potwierdzić wyniki domowego testu na HIV.

Cena testu to około 180 zł.

SPRAWDŹ>>Kto powinien zrobić test na HIV?

Ważne

Domowy test na HIV najlepiej wykonać dopiero po 3 miesiącach od możliwego zakażenia, ponieważ mniej więcej tak długo wirus może nie być wykrywalny.

Domowy test na HIV nie jest w 100 proc. wiarygodny - wynik pozytywny nie oznacza, że osoba na pewno jest zakażona wirusem HIV. W przypadku wyniku pozytywnego należy się koniecznie udać do lekarza, aby wykonać badania potwierdzające bądź wykluczające wyniki domowego testu. Firma produkująca domowy test na HIV ze śliny zastrzega, że wirus został wykryty w teście u 92 proc. ludzi, którzy faktycznie są nosicielami. Z kolei czułość domowego testu na HIV z krwi jest znacznie wyższa - jak przekonuje producent, wykonany we właściwym okresie daje pewny wynik w 99,96 proc.

Domowy test na HIV powinien posiadać oznaczenie CE oraz Agencji ds. Żywności i Leków FDA.

Test na HIV ze śliny nie jest przeznaczony dla osób poniżej 16. roku życia.

Zobacz jak wygląda test na HIV [WIDEO]

Jak wygląda test na HIV?

Domowy test na HIV z krwi

Domowy test na HIV z krwi składa się z wacika nasączonego alkoholem, lancetem (urządzenia zawierającego igłę, za pomocą której nakłuwa się palec w celu pobrania próbki krwi), pipety (rurki wykonanej z tworzywa sztucznego, służącej do przenoszenia krwi), odczynnika (zwanego buforem lub wywoływaczem) oraz testera, który składa się z dwóch elementów – okienka, na które nakłada się próbkę krwi, oraz okienka, które pokazuje wynik badania.

Wacikiem z alkoholem odkaź czubek palca, z którego będzie pobierana krew. Następnie nakłuj bok opuszki palca i delikatnie rozmasuj palec w kierunku opuszki, aby uformować kroplę krwi. Potem pobierz krew za pomocą pipety i przenieść ją na okienko w testerze. Na koniec dodaj dwie krople wywoływacza do próbki krwi. Na wyniki testu czeka się 15 minut.

Wyniki interpretuje się tak samo, jak w przypadku testu na HIV ze śliny, tzn. jedna kreska oznacza negatywny wynik testu, a dwie kreski oznaczają, że antyciała HIV 1 i/lub HIV2 we krwi zostały odnalezione. Wówczas również należy udać się do lekarza, aby wykonać specjalistyczne badania i potwierdzić wyniki domowego testu na HIV.

Cena testu to około 90 zł.

WARTO WIEDZIEĆ>>Szczepionka przeciwko HIV

Domowy test na HIV - gdzie kupić?

W Polsce domowy test na HIV z krwi jest dostępny w aptece. Ten ze śliny można kupić jedynie na stronie internetowej firmy, która zajmuje się sprzedażą tego typu testów do samodzielnego wykonania.

Czytaj też: