Seks BDSM – na czym polega? Czy poniżanie może być podniecające?

2022-01-11 8:10

BDSM to odmiana seksu, która opiera się na relacji dominacja - uległość. Repertuar technik BDSM obejmuje m.in. bicie, krępowanie, kneblowanie, poniżanie. Ten rodzaj seksu stał się w ostatnich latach bardzo popularny głównie za sprawą książek i filmów poruszających tę tematykę. Mimo to, seks BDSM wciąż budzi wiele kontrowersji i odbierany jest jako dziwny, wynaturzony czy niemoralny.

BDSM
Autor: Getty Images Do seksu BDSM używa się akcesoriów takich jak maski, pejcze, kajdanki.

Spis treści

 1. BDSM – podstawowe elementy
 2. Sadomasochizm a seks BDSM
 3. Bezpieczeństwo podczas seksu BDSM
 4. Gadżety stosowane podczas seksu BDSM
 5. BDSM dla początkujących, czyli jak zacząć?
 6. Seks BDSM – czy jest legalny?
Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Nazwa BDSM pochodzi od czterech angielskich słów: bondage, discipline, domination i subbission, które kolejno oznaczają: związanie, dyscyplinę, dominację i uległość. W trakcie takiego seksu często stosowany jest przymus względem drugiej osoby, jednak seks BDSM nie jest traktowany jako gwałt.

Osoby współżyjące wcielają się w określone role: dominującą (top) i uległą (bottom). Zazwyczaj są one na stałe przypisane do partnerów, choć za zgodą dwóch stron mogą się zmieniać (co również z języka angielskiego określa się słowem: switches). Zamiana ról często występuje, gdy na seks BDSM decydują się osoby, które wcześniej się nie znały i poprzez negocjacje zostały nakłonione do zmiany. Często też ustalają scenariusz całego aktu, którego później ściśle się trzymają.

BDSM – podstawowe elementy

 • skrępowanie – gdy jedna osoba ma ograniczone ruchy, partner lub partnerka ma większe poczucie władzy. Przez to odczuwa bardziej dominację i podniecenie.
 • dyscyplina – dotyczy osoby uległej. Jakiekolwiek nieprzestrzeganie zasad narzucanych przez "pana" może skończyć się karą, np. w postaci chłosty lub klapsów.
 • dominacja – dedykowana tylko jednej osobie podczas seksu BDSM. Osoba ta decyduje o rozwoju sytuacji i o tym, co będzie robił i jakie polecenia wykonywał jej partner.
 • uległość – ma charakteryzować partnera, który wyraził zgodę na poniżanie. Tzw. uległym często zadawane są kary cielesne za jakiekolwiek ruchy lub gesty. Wydaje się im także rozkazy np. udawanie zwierzęcia.

Sadomasochizm a seks BDSM

Sadomasochizm pochodzi od dwóch terminów: "sado" i "masochizm" oraz bezpośrednio łączy się z praktykami stosowanymi w seksie BDSM.

Sadyzm odnosi się do odczuwania fizycznej przyjemności podczas zadawania bólu drugiej osobie. Masochizm dotyczy osób, które odczuwają podniecenie seksualne w sytuacji, gdy muszą się komuś podporządkowywać podczas zbliżeń, gdy są poniżane i wykorzystywane seksualnie.

Sadomasochizm może oznaczać także szkody, które ponosi jeden z partnerów na skutek ekstremalnych zabaw, np. po podduszaniu lub zbyt intensywnym biczowaniu. Warto pamiętać, że nieprzemyślane zabawy podczas seksu BDSM mogą doprowadzić partnera nawet do śmierci!

Warto wiedzieć

Bezpieczeństwo podczas seksu BDSM

Ta forma miłości nie kładzie nacisku na delikatność i komfort podczas współżycia. Wręcz przeciwnie - jeden z partnerów ma odczuwać ból i poniżenie. Zazwyczaj osoba ta jest związana bądź zakneblowana paskiem czy sznurkiem. Może mieć kajdanki lub być unieruchomiona przez kaftan.

Podczas seksu BDSM przekracza się wiele granic, aby w pełni odczuć wolność seksualną. Najważniejszą zasadą jest jednak zachowanie bezpieczeństwa w trakcie współżycia. Na potrzebny ochrony osób odgrywających rolę uległych powstał specjalny kodeks.

SSC – skrót pochodzący z języka angielskiego określający zbiór zasad, jakie powinny być stosowane podczas seksu BDSM , tj. seks powinien być "bezpieczny, za zgodą obu stron i przy zdrowych zmysłach".

RACK - kodeks regulujący zasady, które powinny być respektowane podczas seksu BDSM. Jego główne założenie głosi, że każdy jest odpowiedzialny za własne dobre samopoczucie w trakcie współżycia. RACK ma na celu promowanie świadomych decyzji i wiedzy w tej dziedzinie.

Dzięki temu, że seks BDSM ma swój zbiór zasad, kategorycznie odróżnia się go np. od przemocy domowej lub wykorzystywania seksualnego. Osoby współżyjące są świadome, że w trakcie zbliżenia partner może zadać im ból. Najważniejsze jest, aby wcześniej ustaliły do jakich granic maksymalnie mogą się posunąć. Dodatkowo muszą wprowadzić hasło bezpieczeństwa, tzn. słowo lub gest po wykonaniu którego partner kategorycznie kończy stosunek.

Gadżety stosowane podczas seksu BDSM

 • pejcze - odpowiedni rekwizyt do wymierzania kar. Najlepiej jeśli wykonany jest z prawdziwej skóry. Można nim wymierzać ciosy w okolice klatki piersiowej nie martwiąc się, że przetną skórę.
 • baty - zadają mocny ból dlatego polecane są osobom zaawansowanym w seksie BDSM. Rekwizyt ten można wykorzystać do zadawania ciosów na ciele z wyłączeniem głowy. Przez masywność rekwizytu zaleca się go jednak używać wymierzając kary na pośladkach osoby uległej.
 • uprzęże - osoba dominująca może zapiąć ten rekwizyt na uległej, np. gdy chce, aby ta odgrywała role zwierzęcia, np. konia
 • maski - zakładane na twarz, aby druga osoba nie mogła ujrzeć wyrazu twarzy i mimiki domina, a przez co była bardziej niepewna, co do odczuć swojego partnera.
 • lateks - materiał składowy strojów zakładanych w podczas seksu. W zabawach łóżkowych można dowolnie się przebierać dla jeszcze większego urozmaicenia zbliżeń.
 • pasy na uda - po założeniu i odpowiednim ustawieniu osoby uległej mogą one służyć jako pomoc uniemożliwiająca, np. złączenie lub rozłączenie ud. Nogi będą wtedy znajdować się w takiej pozycji, jaką życzy sobie osoba dominująca.
 • smycze i obroże - zakładane osobie uległej w sytuacji, gdy ma ona odgrywać rolę posłusznego psa.
 • szale - jeden z elementów przebrania, które można wprowadzić podczas seksu BDSM.
 • lewatywy - podczas seksu BDSM można doprowadzić osobę uległą do całkowitego wypróżnienia się przez zastosowanie lewatywy.
 • klamry i klipy - mogą być przypinane na skórze w dowolnych miejscach. Preferowane jest zakładanie ich na sutki.
 • pasy do krepowania, kneble, linki, kajdanki - to idealne elementy krępujące ruchu lub całkowicie uniemożliwiające zmianę pozycje uległej.

BDSM dla początkujących, czyli jak zacząć?

Jeśli jesteś w długoletnim związku i do waszego życia erotycznego wkroczyła rutyna, a ty chcesz to zmienić, nie musisz od razu zaczynać od metod, które przerażą twoją partnerkę lub partnera. Nie trzeba kolokwialnie iść na całość, aby wprowadzić podczas seksu innowacje, które urozmaicą życie erotyczne. Zacznijcie od małych i bezpiecznych zabawek i jeśli we dwójkę stwierdzicie, że przyniosły one oczekiwane efekty – próbujcie dalej. Nie bez powodu zarówno seria książek, jak i film "Pięćdziesiąt twarzy Greya" stał się bestsellerem.

Wiązania - możesz przywiązać swoją partnerkę lub partnera do łóżka, aby ruchy osoby uległej były ograniczone. Na początku w tym celu wykorzystaj krawat zamiast kajdanek i lin, aby druga osoba była świadoma, że w każdej chwili mocniejszym szarpnięciem może się uwolnić.

Uderzenia - biczowanie lub chłostanie to najbardziej popularne zabawy w BDSM, jednak zdecydowanie nie są one polecane na początek. Do odczuwania jakiegokolwiek bólu podczas seksu trzeba dobrze przygotować drugą osobę. Poziom bólu, który następuje podczas używania dodatkowych, np. lateksowych rekwizytów może okazać się zbyt intensywny. Na początku wprowadź tradycyjne klapsy jako formę kary za nieposłuszeństwo. Ich siłę możesz dowolnie regulować jednocześnie sprawdzając, jak uległa/uległy na nie reagują.

Zakrywanie oczu - podczas seksu BDSM chodzi też o to, że jedna osoba całkowicie nie ma wpływu na bieg wydarzeń (scenariusz) współżycia. Nie musisz rozpoczynać tej przygody od zadawania bólu i stosowania przemocy, jeśli uznacie, że nie sprawia wam to przyjemności. Możesz natomiast swoją partnerkę lub partnera przywiązać do łóżka dodatkowo zasłaniając jej oczy bądź całą twarz. Już sam fakt bezsilności i niewiedzy, co może zaraz nastąpić może bardzo mocno pobudzić uległą, ale także osobę dominującą przez posiadanie całkowitej władzy nad drugą osobą.

Warto wiedzieć

Seks BDSM – czy jest legalny?

W Polsce rozpowszechnianie treści propagujących przemoc seksualną karane jest pozbawieniem wolności od dwóch do dwunastu lat. Natomiast praktykowanie seksu BDSM, czyli formy zbliżenia z wykorzystaniem przemocy (za zgodą dwóch współżyjących ze sobą osób) nie podlega żadnym sankcjom prawnym. Są jednak państwa, w których sytuacja ta wygląda inaczej. Przykładem jest Wielka Brytania, w której takie akty są nielegalne. Ich praktykowanie jest karane. Przeciwnicy tego prawa argumentują swoje zdanie twierdząc, że stosunek odbywa się między dorosłymi ludźmi, którzy powinni mieć wolność podejmowania decyzji o własnym ciele. Mimo wszystko brytyjskie prawo nie dopuszcza możliwości zadawania fizycznego bólu drugiej osobie, nawet za jej zgodą.

Jak pandemia wpłynęła na życie seksualne Polek i Polaków?