Problemy z erekcją - przyczyna męskiej frustracji

2014-02-18 11:24 Konsultacja: dr n. med. Jacek Łempicki

Zaburzenia erekcji są taką samą dolegliwością, jak katar, kamienie nerkowe czy wrzody żołądka – z tym też należy zwrócić się do lekarza. Problemy z erekcją potrafią odebrać radość życia i zniszczyć niejeden związek. Na szczęście wiadomo, co bywa przyczyną zaburzeń erekcji i jak można im zaradzić.

Z zaburzeniami erekcji najlepiej zgłosić się do lekarza, gdy tylko wystąpią pierwsze oznaki niesprawności, wtedy bowiem najłatwiej zaradzić problemowi. Wizyta u specjalisty (androloga, urologa lub seksuologa) nie jest przykra, bo zwykle polega na rozmowie. Jednak musi być ona bardzo szczera.

Jeśli lekarz podejrzewa, że powodem zaburzeń jest jakaś choroba ogólna, zleca badania, np. poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu i prolaktyny we krwi, USG prostaty. Jeżeli wyniki są w normie, przyczyny niedomagania trzeba szukać gdzie indziej – w psychice lub dolegliwościach ciała.

Przyczyną zaburzeń erekcji są często problemy natury psychicznej

U wielu panów powodem zaburzeń potencji okazują się problemy psychologiczne. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn, dopiero rozpoczynających regularne współżycie – przed zbliżeniem często przeżywają stres wynikający z obawy, że nie zadowolą partnerki. Kłopoty w sypialni mogą też wynikać z zahamowań seksualnych wyniesionych z domu, w którym rodzice powtarzali, że seks niesłużący prokreacji jest naganny. Dojrzali panowie czasem zaś odczuwają lęk, że z powodu coraz mniejszej sprawności fizycznej już nie sprostają partnerce, świadomej swoich potrzeb seksualnych i oczekującej od partnera określonych zachowań.

Ważne

Taki problem ma co drugi mężczyzna

Zaburzenie erekcji (ang. erectile dysfunction – ED) to stała bądź nawracająca niemożność osiągnięcia i/lub utrzymania erekcji wystarczającej do zadowalającej aktywności seksualnej. Jest to jeden z najczęstszych problemów seksualnych mężczyzn, dotyczy aż 50 proc. panów w wieku 40–70 lat. Szacuje się, że w Polsce z ED boryka się ok. 3,5 mln mężczyzn. Leczenie jest o tyle trudne, że dla wielu z nich zaburzenia erekcji stanowią temat tabu.

Inne przyczyny zaburzeń erekcji

Do problemów z erekcją przyczyniać się może przemęczenie, długotrwały stres, nadużywanie alkoholu czy innych używek. U źródła kłopotów seksualnych mogą leżeć niedomagania neurologiczne związane z chorobami lub urazami kręgosłupa. Problemy miewają też mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego oraz cierpiący na częste infekcje układu moczowego. Ale do najczęstszych przyczyn kłopotów należą zaburzenia, których podłożem są niedomagania układu krążenia – przede wszystkim miażdżycanadciśnienie tętnicze oraz wynikające z nich zmiany w naczyniach krwionośnych. Niekorzystnie na sprawność seksualną wpływa przyjmowanie leków stosowanych w chorobach serca, a także wysoki poziom prolaktyny. Natomiast zaburzenia erekcji wynikające z niedoboru testosteronu dotyczą zaledwie 5–10 proc. panów, przeważnie tych w okresie tzw. andropauzy.

Zadbaj o siebie

Jeśli przyczyna zaburzeń erekcji leży w sferze psychiki, najlepiej zgłosić się do seksuologa. Gdy zawodzi ciało – pomoże urolog czy kardiolog. Ale wiele można również zdziałać we własnym zakresie. Twoje życie erotyczne na pewno zyska, jeżeli: rzucisz palenie, nie będziesz nadużywać alkoholu, zredukujesz nadwagę, zaczniesz codziennie ćwiczyć, zadbasz o utrzymanie prawidłowego ciśnienia i poziomu cholesterolu, ograniczysz tłuszcze zwierzęce, zostaniesz półwegetarianinem, tzn. będziesz jeść więcej warzyw niż mięsa. Pomocne i niekłopotliwe są ćwiczenia mięśni miednicy, np. czekając na zmianę świateł, zaciskaj je z całej siły. Innym skutecznym ćwiczeniem jest regularne zaciskanie mięśni miednicy podczas oddawania moczu, by kilkakrotnie przerwać jego strumień. Najmilszą formą terapii leczącej zaburzenia erekcji jest regularne współżycie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marta
|

Z taka dolegliwością należy udać się na konsultacje do specjalisty. Lepiej nie ignorować takich problemów, bo później mogą wystąpić poważniejsze konsekwencje. Ja mogę polecić dr Witolda Smoleńskiego, do którego chodził mąż. Bardzo dobry specjalista.

Martin
|

Moze warto sprobowac jakichś srodkow? mysle o lagodnych naturlanych suplementach które pomoga rozwiazc przyczyny problemow z erekcja. Dodatkowo zmiana stylu zycia na zdrowszy i powinno być dobrze.

Dobosz_P
|

Dajcie już spokój z tymi lekami, które pomagają tylko na chwilę, objawowo, a w ogóle nie leczą Waszych problemów.
Zmiana diety - więcej warzyw, owoców, błonnika, mniej tłuszczy zwierzęcych, mniej jedzenia typu fast-food i koniec z hod-dogami ze stacji!
Do tego trochę sportu, chociaż 2-3 spacery w tygodniu.
Do tego dobry preparat ale naturalny, uzupełniający braki mikro i makroelemntów. Ale nie taki z reklam w tv i radio. Skład żaden, a tylko człowiek przepłaca, bo ktoś te reklamy musi opłacić. Dużo dobrych składników jest w Ereko. Mało znany ale skład ma naprawdę mega!
W końcu zależy nam na dobrym seksie z parntnerkami i wspólnej łóżkowej radości :D
Panowie, wstajemy z kanapy i do roboty!

stefan
|

Zaburzenie erekcji ma tylko jeden powód: niewłaściwa partnerka, lub inne potrzeby. To takie proste. Też miałem "zaburzenia". Poznałem dziewczynę która jest seksowna i "zaburzenia" minęły natychmiast.

rozsadny
|

I rak samo niebezpieczna. Ciekawe jak to wpływa na twoje zdrowie. U mnie skonczyłoby sie tragicznie. Lekarz tylko popukał sie w głowe i kazał kupić permen. Oczywiscie byłem sceptyczny bo przeciez to nie lek, ale okazało sie ze zupełnie niepotrzebnie.

pasikonik
|

Nie wierzę w to co czytam. jak mozna tak ryzykowac własnym zdrowiem i łykać tak silne leki. Maja one straszne skutki uboczne. Przecież mozna na spokojnie i bezpiecznie wrócić do normy i nie mieć zadnych problemów. spróbujcie permenu, albo permenu king(jest mocniejszy). Po 3-4 tygodniach ja zauważyłem znaczna poprawe. Naprawde nie warto ryzykować.

Maks
|

Verinel jest super, stoi po nim bardzo mocno. Zerknijcie sobie na www.wzaufaniu.pl

marcys
|

Mój chłopak zaczął niedomagać, więc przekonałam go do wizytu u lekarza (nie było łatwo...). Jesteśmy z Warszawy i trafiliśmy do dr Krysta (jest ordynatorem urologii w Szpitalu Bielanskim). Urolog rożnie sie kojarzy, ale zajmuje się też zaburzeniami erekcji. Było warto sie leczyć :) U nas to tabu, ale naprawde mozna się przemoc. Zycze wszystkim powodzenia!:)

darek97
|

ja nie jestem w stanie uporać się z codziennymi stresami.. dlatego bez tabletek się nie obejdzie a ostatnio lekarz przepisał mi spedrę - jest to innowacyjna i bezpieczna opcja dla viagry itp. polecam bo efekty są bardzo szybkie

Arek
|

Przy tych problemach ważna jest zmiana stylu życia. Zacząłem pływać, zmieniłem styl życia na bardziej aktywny, ograniczyłem niezdrowe jedzenie, regularnie udaję się do specjalisty. Ponadto przyjmuję również Spedrę (awanafil). Serdecznie wszystkim polecam, ponieważ działa bardzo szybko (w moim przypadku ok. 20 minut po zażyciu), a więc nie trzeba niczego planować z dużym wyprzedzeniem. Samopoczucie u mnie i partnerki znacznie się poprawiło.