Przygodny seks w karnawale. Jak uniknąć choroby wenerycznej?

2014-01-27 16:19

Przygodny seks bywa ryzykowny. A w karnawale łatwo ulec pokusie przygodnego seksu. Co zrobić, żeby przy okazji szampańskiej zabawy nie złapać całego zestawu mikrobów: HPV, HSV, Chlamydia trachomatis i najgroźniejszego - HIV?

Przygodny seks w karnawale. Jak uniknąć choroby wenerycznej?
Autor: thinkstockphotos.com

Przygodny seks a choroby intymne. Jak zaszaleć a jednak uniknąć chorób intymnych będących często konsekwencją przygodnego seksu? Cóż, odpowiedź najprostsza z możliwych to: unikać seksu z przygodnymi partnerami. Ale łatwiej powiedzieć niż zrobić. Czasem zabawa jest tak szampańska, a On lub Ona ma tak nieodparty urok, że trudno zachować rozsądek. Jeśli jednak nie chcesz mieć kłopotów, pamiętaj:

  • Nie upijaj się do utraty kontroli. Lekki rausz sprawia, że wszystko wydaje się możliwe, łatwiej ulec zmysłom i nie myśleć o konsekwencjach. Ale na rauszu nadal wiemy co robimy i mamy szansę posłuchać popiskiwania rozsądku, by np. użyć prezerwatywy. Ryzykowne zachowania seksualne częściej zdarzają się osobom, które przesadzają z alkoholem i piją tyle, że urywa im się film. Podobnie jest z narkotykami - kiedy odlatujesz i nie wiesz co robisz - wystawiasz się na zagrożenie.
  • Bądź czujna i pilnuj swoich drinków. Niestety stosowanie tzw. pigułki gwałtu czy pigułki zapomnienia nie należy do rzadkości. Na imprezie zawsze może zdarzyć się ktoś, kto nie znajduje innego sposobu na poderwanie dziewczyny niż pozbawienie jej świadomości. Kiedy stajesz się bezwolną ofiarą - zdarzyć się może wszystko. Po takim epizodzie koniecznie trzeba się przebadać - zrobić wymaz z pochwy i cytologię. Test na HIV jest sens wykonywać dopiero po trzech miesiącach od ewentualnej możliwości zakażenia. Test bowiem wykrywa nie obecność samego wirusa tylko przeciwciał, które zostały wytworzone w odpowiedzi na jego wtargnięcie, a na to potrzeba ok. 3 miesięcy. Test wykonany wcześniej nie wykaże obecności przeciwciał i tylko niepotrzebnie uśpi czujność.
  • Z przygodnym partnerem zawsze używaj prezerwatywy! Jeśli wiesz, że masz skłonności do ulegania zmysłom - po prostu miej prezerwatywy w torebce. Używaj ich zarówno do seksu waginalnego (kiedy partner wchodzi w ciebie przez pochwę) jak i oralnego (kiedy robisz mu loda) oraz analnego (do odbytnicy). Wirusy HPV, HSV i HIV oraz bakteria Chlamydia trachomatis wnikają też przez błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz odbytu.
  • Dyskretnie obejrzyj skórę partnera, zwłaszcza w okolicach genitaliów. Zanim przejdziesz do bardziej soczystych pieszczot przyjrzyj się czy nie ma na niej podejrzanych zmian: pęcherzyków, krostek, narośli. Lepiej wyjść na osobę niedelikatną lub znerwicowaną niż zarazić się opryszczką lub kłykcinami kończystymi.