Tabletki antykoncepcyjne TRÓJFAZOWE - jak działają?

2015-03-31 9:12 Monika Majewska

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe dość dokładnie naśladują naturalny cykl wydzielania się hormonów, przez co powinny być dobrze tolerowane przez kobiety. Jednak ich stosowanie wymaga ścisłej kontroli - w opakowaniu znajdują się bowiem aż trzy grupy tabletek, a każdą z nich trzeba przyjmować w odpowiedniej kolejności, by skutecznie zapobiec ciąży. Jak dokładnie działają tabletki trójfazowe? Dla kogo są wskazane? Jak je stosować? Kiedy zacząć je brać?

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe to określenie na trzy grupy tabletek antykoncepcyjnych, o różnym kolorze i składzie - każda z nich zawiera bowiem różną dawkę progestagenów. Dodatkowo niekiedy jedna grupa tabletek zawiera wyższą dawkę estrogenów niż dwie pozostałe. To inaczej niż w przypadku tabletek dwufazowych, w opakowaniu których znajdują się tylko dwa rodzaje tabletek różniących się kolorem i zawartością progestagenu (ale nie estrogenów), a także pigułek jednofazowych (wszystkie tabletki mają ten sam kolor i skład, a dodatkowo zawierają najmniej hormonów ze wszystkich tabletek fazowych).

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe – jak działają?

W opakowaniu znajduje się 21 tabletek - 6 jasnobrązowych, 5 białych oraz 10 ciemnożółtych (występuje też kombinacja 7+7+7). Są to pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, czyli takie, które zawierają syntetyczne odpowiedniki dwóch hormonów - estrogenu (etynyloestradiol) i progestagenu (noretisteron).

Wszystkie trzy rodzaje tabletek różnią się dawką progestagenu - kolejne pigułki zawierają jego pochodne w coraz większych dawkach, tzn. pigułki zażywane na początku cyklu zawierają małe dawki syntetycznego progestagenu, a te przyjmowane na końcu mają go w największej ilości.

Poza tym niekiedy pierwsza i ostatnia grupa tabletek zawiera taką samą dawkę syntetycznego estrogenu, a środkowa seria zwiększoną dawkę tych hormonów (np. 0,03/0,04/0,03 mg). Jednak dotyczy to tylko części tabletek trójfazowych - na rynku dostępne są też takie, które zawierają taką samą dawkę etynyloestradiolu.

Pigułki trójfazowe działają podobnie jak te dwufazowe - hamują owulację, zwiększają gęstość śluzu, tworząc barierę dla plemników oraz powodują zmiany endometrium, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe – wskazania

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe są przeznaczone dla kobiet, które mają regularne cykle, gdyż wprowadzają jedynie niewielkie zmiany w gospodarce hormonalnej.

Są wskazane także dla kobiet, dla których pigułki jednofazowe są nieodpowiednie (np. z powodu plamień lub nadmiernego krwawienia).

Mogą o nie poprosić ginekologia także kobiety w okresie menopauzalnym, gdyż regulują częściowo zaburzoną gospodarkę hormonalną.

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe - jak stosować?

Pigułki antykoncepcyjne trójfazowe - podobnie jak jedno- i dwufazowe - należy przyjmować codziennie, o tej samej porze, przez 21 dni. Należy kolejno brać tabletki najpierw pierwszej serii, a następnie drugiej i trzeciej. Przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć.

Pomyłki w przyjmowaniu tabletek trójfazowych mogą skutkować wywołaniem owulacji, a co za tym idzie - ciążą

Po 21 dniach należy zrobić 7-dniową przerwę w ich przyjmowaniu, w trakcie której powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Efekt antykoncepcyjny trwa także w czasie tej tygodniowej przerwy.

Pierwszą tabletkę następnego opakowania należy przyjąć 8. dnia nawet, jeżeli krwawienie jeszcze trwa.

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe a jedno- i dwufazowe

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe bardziej dokładnie niż tabletki jedno- i dwufazowe „naśladują” naturalny cykl, w związku z tym wprowadzają jedynie niewielkie zmiany w gospodarce hormonalnej, a co za tym idzie - są dobrze tolerowane. Częstość występowania skutków ubocznych jest niższa niż przy środkach jedno- i dwufazowych.

Niestety, ich stosowanie wymaga ścisłej kontroli, w związku z tym ryzyko błędu (a co za tym idzie – ciąży) jest większe niż w przypadku tabletek jedno- i dwufazowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE