Dni płodne - kalendarz dni płodnych. Jak obliczyć dni płodne?

2020-04-09 21:07 Katarzyna Kujac

Dni płodne występują u każdej kobiety w nieco innym terminie, dlatego określa się je indywidualnie. Dni płodne trwają kilka dni w miesiącu. Umiejętność ich wyliczenia jest pomocna w określeniu, kiedy szansa na zajście w ciążę jest największa. Poznaj swój kalendarz dni płodnych.

Jak wyliczyć dni płodne?

W wyliczeniu dni płodnych mogą pomóc tzw. naturalne metody antykoncepcji, czyli metoda termiczna, Billingsów lub objawowo-termiczna.

Metoda termiczna polega na codziennym pomiarze temperatury. Po owulacji ciepło ciała nieznacznie wzrasta na około trzy dni. Zaobserwowanie tego momentu podpowie kobiecie, kiedy zacznie się okres poowulacyjnej niepłodności.

Metoda Billingsów skupia się na obserwacji śluzu szyjkowego. Jeżeli śluz jest przejrzysty, szklisty, elastyczny, ciągnący się i śliski - oznacza on okres płodny. Natomiast śluz nieprzejrzysty, kłaczkowaty, gęsty, mętny, lepki, nieśliski, białawy lub żółtawy świadczy o okresie niepłodnym. Z pomocą w określeniu jakości śluzu przychodzą także dostępne w aptece testery płodności.

Metoda objawowo-termiczna to połączenie badania śluzu i poziomu temperatury oraz obserwowanie innych objawów (ból owulacyjny, samopoczucie), które mogą wskazywać na rozpoczęcie się owulacji.

Czytaj też: Rodzaje testów owulacyjnych

Dni płodne i owulacja - jakie są różnice?

Dni płodne to przedział czasowy, określający, kiedy najłatwiej jest zajść w ciążę. Dni płodne zaczynają się już trzy dni przed owulacją (plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 72 godziny) i trwają przez....

Owulacja, czyli jajeczkowanie to moment, w którym z pęcherzyka Graafa uwalnia się dojrzała komórka jajowa, gotowa do zapłodnienia. U regularnie miesiączkującej kobiety, mającej cykl trwający 28 dni, owulacja następuje ok. 14 dnia cyklu.

Dużym problemem w określeniu dni płodnych mogą być nieregularne cykle miesiączkowe lub ich wahania wywołane np. chorobą czy zmianą klimatu.

Jak obliczyć dni płodne? Czy możliwe jest precyzyjne ich wyliczenie? [wideo]

Jak obliczyć dni płodne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
gość
|

Ja już wiele lat używam cyklotest myway, określa moje jajeczkowanie i wiem kiedy muszę bezwzględnie się zabezpieczać.

Rogoś Beata
|

Mam pytanie w sierpniu miałam miesiączkę od 1 do 4 sierpnia luźniej miałam drugi raz miesiączkę wsierpniu 25 do 29 sierpnia i siódmego września się pokochałam zmężem czy jest to możliwe że mogę być wcuąży

mama
|

Karolina Anna karolina Ozga 31

mama
|

Karolina Anna karolina Ozga

nicola
|

witam kochałam sie po okresie i po dniach teoretycznie płodnych wytrysk nie w pochwie ale ponowie po stosunku drugi raz moge zajść?

Liss
|

mam ten sam komputer co Ania. Długo się zastanawiałam ale skusiła mnie cena i jestem bardzo zadowolona :)

Sandra
|

Ja mam Pearly komputerek cyklu i on sam za mnie wszystko wylicza i pokazuje płodne i niepłodne dni, jak dla mnie bomba, i ma bardzo wysoką skuteczność porównywaną z tabletką

Kaja
|

Mi by się nie chciało bawić z tymi temperaturami. Kupiłam sobie po prostu mikroskop owulacyjny.

Ania
|

Mi się wydaję, że najskuteczniejszą metodą jest objawowo-termiczna, więc taką też stosuję. Korzystam z Cyclotestu, bardzo upraszcza sprawę