STRES W PRACY - jak praca wpływa na nasze zdrowie psychiczne

2019-07-02 9:43

Coraz częściej praca pochłania nas bez reszty. Ciągle o niej myślimy i stresujemy się z jej powodu, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Co jest powodem stresu w pracy i kto cierpi z jego powodu najbardziej? Jakie są skutki stresu?

Jak wynika z badań stres w pracy odczuwa aż 85% aktywnych zawodowo Polaków. Tylko 11% pracowników traktuje pracę jako spełnienie marzeń i źródło przyjemności, a dla ponad 60% jest przede wszystkim sposobem zarobienia na życie. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka w Warszawie.

Stres w pracy - kto i czym się stresuje w pracy?

Najgorzej radzą sobie ze stresem osoby zamknięte w sobie, pesymiści, a także te, które każdą porażkę przeżywają jak osobisty dramat. Optymiści do tego samego problemu podejdą jak do kolejnego wyzwania. 

Polacy są umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy. Lepiej oceniają ją osoby dobrze wyedukowane, reprezentanci wyższych klas społecznych i menedżerowie. Najwięcej zastrzeżeń mają osoby słabiej wykształcone, z niskim poziomem dochodów.

55% ankietowanych skarży się na przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków. Wielu pracowników cierpi również z powodu niekomfortowych warunków pracy – uciążliwego hałasu czy też zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur (43%). U 25% respondentów stres jest wywołany koniecznością zostawania w pracy po godzinach.

Zdaniem eksperta
Ewa Woydyłło, psycholog

Stres rośnie wprost proporcjonalnie do ilości zadań i ustawicznego skracania czasu na ich realizację. Im więcej i szybciej musimy pracować, tym bardziej ryzykujemy. Popełniamy błędy, spóźniamy się, jesteśmy przemęczeni i wskutek tego odczuwamy rosnący stres, a w ślad za nim rozmaite dolegliwości psychosomatyczne. Stres jednej osoby udziela się otoczeniu. Wtedy łatwiej o konflikty, kłótnie i nieporozumienia.

Stres w pracy - co Polacy myślą o pracy?

  • Pozytywnie

Ponad 80% deklaruje, że ma jasno określone obowiązki i dobrze sobie radzi z trudnościami 56% czuje się docenianych59% robi to, co lubi 55% przyznaje, że w czasie wolnym nie myśli o pracy

  • Negatywne

49% badanych traktuje pracę po godzinach i w weekendy jako naturalny stan 41% deklaruje, że zły dzień ma swoje odzwierciedlenie w ich życiu prywatnym 29% ankietowanych przyznaje, że znajomi zarzucają im brak czasu na spotkania towarzyskie15% badanych przyznało, że obawia się powiększyć rodzinę ze względu na pracę.

Polacy są coraz bardziej przepracowani i przemęczeni. W efekcie nie radzą sobie ze stresem i nie rozpoznają emocji

Źródło: Biznes.newseria.pl

Geografia stresu w pracy

Najczęściej z powodu stresu w pracy cierpią mieszkańcy centralnej i zachodniej części Polski. Natomiast najmniej stresującą pracę mają mieszkańcy na wschodzie i południu Polski. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka w Warszawie. Stolica skupia aż 94% zestresowanych pracowników!

Warszawiacy najczęściej narzekają na przemęczenie(74%), przeciążenie pracą (50%), zbyt wysokie wymagania pracodawcy (30%), pracę po godzinach – 28% ankietowanych. Jako objawy stresu i przemęczenia najczęściej wymieniane są bóle głowy (50%) i pleców (29%), kłopoty z zasypianiem (25%).

22% mieszkańców Warszawy w celu odstresowania zajmuje się tym, co sprawia im przyjemność, albo czymś, co odwróci ich uwagę od stresującej sytuacji, a 18% słucha wyciszającej muzyki lub sięga po papierosy (16%).

Marzenia dotyczą przede wszystkim wynagrodzenia (33%): 9% marzy o skróceniu czasu pracy, ale 14% nic by nie zmieniło. Choć 79% pracujących warszawiaków ma jasno określone obowiązki, a 61% czuje się docenianych w pracy, to jednak 33% ankietowanych obawia się utraty zatrudnienia, a 48% respondentów pracę po godzinach i w weekendy postrzega jako naturalne zjawisko. 60% mieszkańców Warszawy twierdzi, że zły dzień w pracy odbija się negatywnie na domownikach, natomiast przyjaciele 32% ankietowanych zarzucają im brak czasu.

Objawy stresu w pracy

Jak dowodzą wyniki badania  najczęstszymi dolegliwościami związanymi z wykonywaną pracą są:

  • zmęczenie (69%)
  • bóle pleców (42% - najbardziej charakterystyczna dolegliwość dla osób po 50. roku życia)
  • bóle głowy (40%  - wskazywane głównie przez kobiety, osoby w wieku 25–39 lat, pracujące w biurach i na kierowniczych stanowiskach)
  • kłopoty z zasypianiem (22%)
  • bóle żołądka (17%)
  • kłopoty z sercem (8% - głównie osoby starsze, po 50. rż. i pracujące jednocześnie w kilku miejscach).

* Dane pochodzą z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group.

Stres - grafika
Autor: gettyimages.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Piotr Jarosz
|

Stres jest trudny do zniesienia, ale mało kto też edukuje się jak sobie z nim radzić np. przez czytanie takich artykułów

B-secure
|

Choć rzadko się o tym mówi, stres w znaczącym stopniu wpływa ujemnie na bezpieczeństwo współczesnego przedsiębiorstwa.

Dominika Wiśniewska
|

dlatego warto inwestować w przeróżne formy relaksu w pracy. Masaż krzesełkowy wielu osobom może wydawać się śmieszny lub też nieskuteczny, a jest wręcz przeciwnie. Jest to jedna z szybszych i bardziej skutecznych metod na pozbycie się uporczywego napięcia i stresu.

ja
|

mój szef pomniejsza moją rolę w pracy, praktycznie nie mam własnego życia ,coraz większe stawia mi poprzeczki i myśli ,że tak ma być , przyzwyczaiłam go do tego ,że zawsze wywiązuję się z obowiązków,zaczynam się dusić w pracy a nie należę do osób ani skrytych ,ani pesymistycznych, mówię o co mi chodzi, jakim jest szefem, ale to walka z wiatrakami. Wstaję rano i mam wrażenie jakbym miała 80 lat. Chyba muszę się ewakuować z pracy.

Mario
|

Warto wejść na ic strone, duzo informacji na temat walki ze stresem w pracy, zwłaszcza dla kobiet

bila
|

stres w pracy to prawie norma w dzisiejszych czasach, byle umieć go zagospodarować. Żeby się wyspać i nie myśleć wieczorami za dużo biorę Destresan Noc, naprawdę działa nie tracę czasu przeznaczonego nasen

Amelia
|

@Agnieszka, mi na stresy w pracy pomogl wysilek fizyczny. musialam sobie troche przeorganizowac dzien, zeby znalezc czas, ale sie udalo. po pracy odreagowuje na aerobiku (2x/tyg) a w sobote biegam. To pomaga nie tylko się wyluzować i ochłonąć, ale i spalić kalorie. Po co brac jakies tabletki. Z resztą statystyki mówią, że wiekszosc ludzi tak robi. Czytalam o tym chociazby na tej stronie http://www.strefa-kobiet.pl...

AOF
|

Zapraszamy wszystkich zestresowanych na szkolenie "MÓJ STRES - MOGĘ NIM ZARZĄDZAĆ!" Już 27 marca w Krakowie! Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym! Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły na temat szkolenia na stronie internetowej ART OF FINANCE.

olka
|

znalazłam zestawienie - na co ludzie najbardziej narzekają.
U mnie to mobbing - czuję się tak zastraszona, że mam problem z koncentracją

http://www.informacjehandlo...

Kaja
|

niestety to prawda, że przenosimy potem do domu wszystkie złe emocje...ale te dobre też! Problemem jest tutaj bezrobocie, więc poleca przeczytać http://www.praca.blog.gowor...