Jak okiełznać nadmierny stres?

2022-06-06 15:19 Materiał sponsorowany

Bardzo często w różnych codziennych sytuacjach mamy wrażenie, że nasze niektóre reakcje na stres są nieadekwatne i niepotrzebne. I wygląda na to, że stres nami rządzi. A czy my możemy rządzić stresem? Umiarkowana dawka stresu dopinguje do funkcjonowania na wyższych obrotach i pozwala sprawnie radzić sobie z problemami w kryzysowych sytuacjach. Jednak stres, który często się pojawia i wciąż się przedłuża, może nas zatrzymać w działaniu. I spowodować spore zmęczenie. Jak sobie pomóc?

Stres
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kiedy tracimy magnez?
  2. Czym się kierować przy wyborze magnezu
  3. Ashwagandha - dodatkowe wsparcie

Jest wiele polecanych sposobów - ulubiona książka, relaks z muzyką, odcinek serialu czy spotkanie z przyjaciółmi. Często okazują się skuteczne i pomagają przywrócić organizm do równowagi. Ale czasem to nie wystarcza. Zwłaszcza kiedy wiemy, że zmęczenie będziemy odczuwać stale, bo jest częstym efektem codziennego zabiegania. Tu naszym sprzymierzeńcem może okazać się magnez. 

Kiedy tracimy magnez?

Czemu musimy suplementować magnez? Ponieważ mamy niedostateczną jego podaż w diecie, a to ze względu na spożywanie pokarmów i wody pitnej z niską jego zawartością, pokarmów wysokoprzetworzonych, bogatotłuszczowych i bogatowęglowodanowych1. Wydalamy go również z moczem, kałem i potem, na skutek m.in. nadmiernego spożywania herbaty, kawy czy alkoholu. Dodatkowym czynnikiem jest stres, który u zdrowych, aktywnych zawodowo osób powoduje zwiększone wydalanie magnezu z moczem1.

Czym się kierować przy wyborze magnezu

W jakiej formie powinien być magnez bez recepty? Który wybrać i czy są jakieś obiektywne kryteria wyboru? Tu ważna może być przyswajalność, czyli ilość magnezu dostarczonego przez przewód pokarmowy, którą wchłania nasz organizm. Wysoką przyswajalność mają preparaty zawierające organiczne związki tego pierwiastka, takie jak np. cytrynian2.

Dobry magnez w tabletkach powinien być wzbogacony o witaminę B6, ponieważ witamina ta również przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia3.

Kiedy brać magnez - rano czy wieczorem? To nie ma większego znaczenia, ale by wypracować pozytywny nawyk, możemy go suplementować w godzinach porannych, zanim ruszymy do codziennych, wymagających naszego pełnego skupienia obowiązków.

Ashwagandha - dodatkowe wsparcie

Co jeszcze może wzmocnić dobroczynne działanie magnezu? Znana jako „smart plant”4 ashwagandha, roślina ceniona od wieków w medycynie ajurwedyjskiej. Zalicza się ją do roślin nazywanych adaptogenami, czyli takich, które zawierają substancje zwiększające zdolność organizmu do przystosowania się do czynników środowiskowych5.

Pomaga w utrzymaniu relaksu, dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, poprawia odporność organizmu na stres. Może sprawić, że czujemy się bardziej energiczni, co może nas wspierać w radzeniu sobie z zadaniami wymagających dużego zaangażowania.

Warto stosować preparaty z wysokiej jakości wyciągiem ashwagandhy w standaryzowanej formie, z dokładnie określonymi zawartościami substancji aktywnych, takich jak witanolidy, które są głównym składnikiem, mającym wpływ na korzystne działanie rośliny6.