E-papierosy pod lupą. Jak działa e-papieros?

2014-07-11 11:14

E-papierosy są coraz popularniejsze, bo nie dość, że zaspokajają głód nikotyny, to jeszcze pozwalają celebrować choć część rytuałów związanych z paleniem i jakże ważnych dla większości palaczy. Czym tak naprawdę jest e-papieros? Jak działa e-papieros?

E-papierosy pod lupą. Jak działa e-papieros?
Autor: thinkstockphotos.com

E-papieros to urządzenie, dzięki któremu do organizmu trafia nikotyna. Dla osób, które chcą przy pomocy e-papierosa walczyć z nałogiem ważne jest to, że stwarza on namiastkę palenia tytoniu. E-papieros powstał w 2003 r. w Chinach. Teraz z e-papierosów korzystają miliony ludzi na całym świecie.

E-papieros: trochę historii

Próby stworzenia urządzenia, które zastąpiłoby tradycyjne papierosy podejmowane były przez różne firmy - mocno zaangażował się w nie między innymi koncern tytoniowy Philip Morris. Niestety, wszystkie spaliły na panewce, być może dlatego, że jako punkt wyjścia przyjęto ograniczenie ilości toksyn. Chińczycy poszli inną droga - postawili na całkowitą eliminację substancji szkodliwych i zdecydowali się na mieszankę czystej nikotyny z glikolem propylenowym i gliceryną.

E-papieros: budowa

Elektroniczny papieros składa się z baterii, wymiennego pojemniczka z płynem (liquid, który może być aromatyzowany różnymi substancjami) i tzw. atomizera - urządzenia podgrzewającego i zamieniającego płyn we wdychaną przez palaczy parę, która stanowi namiastkę tradycyjnego dymu papierosowego. Niektóre e-papierosy mają nawet diodę LED, która imituje żarzenie się papierosa.

E-papieros: co zawiera liquid?

Liquid to płyn, która wypełnia wymienny pojemniczek w e-papierosie. Znajduje się w nim oczywiście czysta nikotyna, a poza tym woda, glikol propylenowy lub gliceryna albo mieszanina tych związków, a także od kilku do kilkunastu substancji zapachowo-smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych.

Ważne jest, by nie kupować liquidu z niepewnych źródeł - bez ulotek z informacjami o producencie, importerze, wskazaniach i składzie. Mogą być one zanieczyszczone np. toluenem lub benzenem.

ap