Dlaczego Finowie są najszczęśliwszym narodem? Psycholog wskazuje 3 zasady

2023-01-11 13:58

Według raportu World Happiness Report Finlandia od pięciu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie. W 2022 roku kraj ten, spośród 156 innych państw, ponownie znalazł się na prowadzeniu. Fiński filozof i badacz psychologii odpowiada, co stoi za sekretem szczęścia obywateli.

Dlaczego Finowie są najszczęśliwszym narodem? Psycholog wskazuje 3 zasady
Autor: Getty Images 3 zasady, dzięki którym Finowie są szczęśliwi.

Według raportu World Happiness Report Finlandia od pięciu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie. W 2022 roku kraj ten, spośród 156 innych państw, ponownie znalazł się na prowadzeniu. Fiński filozof i badacz psychologii, dr Frank Martela, odpowiada, co stoi za sekretem szczęścia obywateli.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

1. Nie porównujemy się z naszymi sąsiadami

Finowie działają zgodnie ze słowami słynnego fińskiego poety: "Nie porównuj ani nie chwal się swoim szczęściem".

Obywatele tego kraju zwracają szczególną uwagę na to, by nie zazdrościć innym lepszych warunków, tylko skupić się na swoim życiu i cieszyć się z małych rzeczy. Nie chwalą się też zbytnio swoimi dobrami materialnymi ani nie próbują porównywać się lub wywyższać na tle sąsiadów.

"Kiedyś spotkałem jednego z najbogatszych ludzi w Finlandii. Pchał dziecko w wózku w stronę przystanku tramwajowego. Mógł kupić drogi samochód lub wynająć kierowcę, ale wybrał transport publiczny" - mówi psycholog.

Jak twierdzi ekspert, kluczem do szczęścia jest koncentracja na małych rzeczach, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, a nie na sztucznym kreowaniu się na człowieka sukcesu. "Pierwszym krokiem do prawdziwego szczęścia jest wyznaczenie własnych standardów, zamiast porównywania się z innymi" - radzi.

2. Nie zapominamy o zaletach natury

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2021 r., aż 87% Finów uważa, że przyroda jest dla nich bardzo ważna, gdyż zapewnia im relaks oraz spokój ducha.

Pracujący Finowie mają prawo do czterech tygodni wakacji. Wielu z nich wykorzystuje ten czas na wycieczki poza miasto lub spędza je na łonie natury.

W miastach natomiast jest wiele parków, dzięki czemu wiele osób ma dostęp do natury na wyciągnięcie ręki.

"Spędzanie czasu na łonie natury zwiększa naszą witalność, dobre samopoczucie i daje poczucie osobistego rozwoju. Dodaj trochę zieleni do swojego życia, nawet poprzez zakup kilku roślin do domu" - radzi ekspert.

3. Dbamy o zaufanie

Według badań, im wyższy poziom zaufania w danym kraju, tym szczęśliwsi jego obywatele. Finowie mają do siebie zaufanie i starają się żyć ze sobą w zgodzie. Nie boją się kradzieży, a zagubienie przedmiotów zazwyczaj kończy się pomyślnie dzięki uczciwym znalazcom.

Nie obawiają się również o bezpieczeństwo swoich dzieci, które samodzielnie wracają autobusami ze szkoły i bawią się bez nadzoru na świeżym powietrzu.

Zaufanie i uczciwość Finów zostało udowodnione na podstawie eksperymentu "Zgubiony portfel", który przeprowadzono w 2022 roku. Polegał on na "rozrzuceniu" 192 portfeli na terenie 16 miast na całym świecie. Najlepszym wynikiem mogły poszczycić się Helsinki - w tym mieście 11 z 12 portfeli zostało zwróconych właścicielowi.