Czy papierosy z zieloną herbatą ułatwią rzucanie palenia?

2015-12-03 13:51

Papierosy z zieloną herbatą mają być rzekomym przełomem w walce z uzależnieniem od nikotyny. Nie zawierają tytoniu, więc palący nie muszą drastycznie ograniczać liczby wypalanych papierosów w ciągu dnia. Producenci twierdzą, że w ten sposób nałogowcy mogą stopniowo i naturalnie odzwyczaić się od szkodliwego nałogu. Ale czy rzeczywiście papierosy z zieloną herbatą są zdrowe i pomogą rozprawić się z uzależnieniem raz na zawsze, zapytaliśmy prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy papierosy z zieloną herbatą ułatwią rzucanie palenia?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Papierosy z zieloną herbatą – jak działają?
  2. Jak rzucić palenie? Poznaj skuteczne sposoby [WIDEO]
  3. Papierosy z zieloną herbatą – czy są skuteczne?
  4. Picie zielonej herbaty a palenie

Papierosy z zieloną herbatą – jak działają?

Papierosy wytwarzane są z liści pochodzących z okolic chińskiego Nankin i Pekinu. Dostępne są w dwóch smakach: zwykłym i mentolowym. Jedna paczka kosztuje 2,5 dolara.

Według Ranko Tutulugdzija, żaden rodzaj palenia nie jest dobry dla zdrowia, ale paląc zieloną herbatę można przynajmniej zerwać z uzależnieniem od nikotyny, której nie zawierają papierosy jego marki.

Amerykanin twierdzi, że regularne palenie papierosów z zielonej herbaty jeśli zupełnie nie zwalczy nałogu, to przynajmniej przekształci go w mniej szkodliwy nawyk – a nawyku dużo łatwiej się pozbyć niż uzależnienia.

Eksperci w tej dziedzinie są dużo bardziej sceptyczni, zwłaszcza, że nie ma żadnych badań potwierdzających teorię Ranko Tutulugdzija.

Papierosy z zieloną herbatą to produkt nowej marki Billy55. Jej założyciel, Ranko Tutulugdzija, jest z zawodu akupunkturzystą.

Papierosy nie są jego autorskim pomysłem – Amerykanin odkrył je podczas swojego pobytu w Wietnamie, gdzie stały się popularne już kilka dekad temu. Chcąc pomóc swoim pacjentom rzucić palenie w naturalny sposób, zaczął produkować papierosy z zielonej herbaty pod własną marką.

Jak rzucić palenie? Poznaj skuteczne sposoby [WIDEO]

Sprawdź, jakie są sposoby na rzucenie palenia
Zdaniem eksperta
prof. Andrzej Sobczak, Śląski Uniwersytet Medyczny, Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego

Szkodliwość papierosów z zielonej herbaty będzie zbliżona do papierosów konwencjonalnych, ale prawdopodobnie nie spowodują one uzależnienia. Twierdzenie to opieram na badaniach wskazujących, że występujące w dymie tytoniowym związki szkodliwe są w przeważającej mierze wynikiem spalania tytoniu. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo, że w dymie inhalowanym z takich herbacianych "skrętów" znajdą się toksyczne związki, których nie ma w dymie tytoniowym.

Nie dotarłem do żadnej pracy, która analizowałaby skład chemiczny dymu z papierosów z zielonej herbaty. Dlatego jakiekolwiek stwierdzenia o bezpieczeństwie takich produktów są nieuzasadnione, podobnie jak twierdzenia o wspomaganiu procesu zaprzestania palenia tytoniu.

Papierosy z zieloną herbatą – czy są skuteczne?

Specjaliści od uzależnień pozostają sceptyczni – według nich papierosy z zieloną herbatą nie mogą mieć wysokiej skuteczności w rzucaniu palenia. Przede wszystkim dlatego, że walka z nałogiem powinna polegać na całkowitym rzuceniu palenia z jednoczesnym podawaniem nikotyny, od której organizm jest uzależniony (na przykład w formie gum, pastylek do ssania, plastrów). Palenie papierosów z zielonej herbaty daje zupełnie odwrotny efekt – płuca dalej są zanieczyszczane przez dym papierosowy, a głód nikotynowy nie ustaje.

To ci się przyda

Picie zielonej herbaty a palenie

Okazuje się, że spożywanie zielonej herbaty w formie naparu może pomóc zneutralizować negatywne skutki palenia.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania dowiodły, że osoby palące, które wypijały więcej niż jedną szklankę zielonej herbaty dziennie, miały 13-krotnie niższe ryzyko zachorowania na raka płuc niż palacze niepijący zielonej herbaty wcale. Napar przeciwdziała także objawom stresu oksydacyjnego często występującego u palaczy. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy, zielona herbata ogranicza działanie wolnych rodników i tym samym zapobiega starzeniu się organizmu (jest to jeden z głównych efektów stresu oksydacyjnego).

Także zerwanie z nałogiem może być łatwiejsze dzięki regularnemu piciu zielonej herbaty. Badania przeprowadzone w Chinach pokazały, że napar ten dzięki zawartości L-teaniny i kofeiny wywołuje w u palacza podobne odczucia jak wypalenie papierosa. Dzięki temu osoby uzależnione pijące zieloną herbatę rzadziej sięgają po papierosy w sytuacjach stresowych.