Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia?

2022-01-12 8:03

Rzucenie palenia to spore wyzwanie - wymaga silnej woli i bezwzględnego przekonania o słuszności podjętej decyzji. Wielu obawia się, że poprawa stanu zdrowia i samopoczucia zajmie dużo czasu, jednak pierwsze korzyści zdrowotne można dostrzec już po godzinie od ostatniego papierosa. Co się dzieje po rzuceniu palenia?

Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia?
Autor: Getty Images Rzucenie palenia stanowi wyzwanie, jednak przynosi wiele korzyści dla zdrowia

Spis treści

  1. Szybkie fakty dotyczące rzucania palenia papierosów
  2. Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia papierosów?
  3. Korzyści z rzucenia palenia papierosów

Szybkie fakty dotyczące rzucania palenia papierosów

Zastanawiasz się nad rzuceniem nałogu palenia papierosów? Oto, co powinieneś wiedzieć na początku tej drogi:

  • Rzucenie palenia papierosów oznacza przerwanie cyklu uzależnienia i przeprogramowanie mózgu, aby przestać odczuwać głód nikotyny.
  • Aby odnieść sukces, osoby które chcą rzucić palenie muszą mieć plan pokonania głodu i tzw. wyzwalaczy.
  • Korzyści z rzucenia palenia możesz zaobserwować już po pierwszej godzinie od ostatniego papierosa.
  • Im szybciej palacz rzuci palenie, tym bardziej zmniejszy ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i płuc oraz inne schorzenia związane z paleniem.
Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia papierosów?

Gdy tylko przestajesz palić, twoje ciało zaczyna się regenerować w następujący sposób:

Po upływie 1 godziny

Już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa tętno spada i wraca do normy. Ciśnienie krwi także zaczyna spadać, a krążenie może zacząć się poprawiać.

Po 12 godzinach

Papierosy zawierają wiele toksyn, w tym tlenek węgla - gaz obecny w dymie papierosowym. Może on być szkodliwy lub śmiertelny w dużych dawkach i przeszkadza w przedostawaniu się tlenu do płuc i krwi. Wdychanie w dużych dawkach w krótkim czasie może doprowadzić do uduszenia z powodu braku tlenu. Już po 12 godzinach bez papierosa organizm oczyszcza się z nadmiaru tlenku węgla, zwiększając poziom tlenu w organizmie.

Po 1 dniu

Już 1 dzień po rzuceniu palenia ryzyko zawału serca zaczyna się zmniejszać. Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową poprzez obniżenie dobrego cholesterolu, co utrudnia wykonywanie zdrowych dla serca ćwiczeń. Palenie podnosi również ciśnienie i powoduje skrzepy krwi, zwiększając ryzyko udaru mózgu.

Po 1 dniu zmniejsza się ryzyko chorób serca spowodowanych nadciśnieniem wywołanym paleniem. W tym krótkim czasie poziom tlenu u człowieka wzrasta, ułatwiając wykonywanie aktywności fizycznej i ćwiczeń.

Po 2 dniach

Palenie uszkadza zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł węchu i smaku. W ciągu zaledwie 2 dni po rzuceniu palenia można zaobserwować wyostrzony węch i bardziej wyraziste smaki.

Po 3 dniach

3 dni po rzuceniu palenia poziom nikotyny w ciele człowieka jest wyczerpany. Chociaż brak nikotyny jest zdrowy dla organizmu, to początkowo może spowodować zmienne nastroje i drażliwość, silne bóle głowy i zachcianki.

Po 1 miesiącu

Już po 1 miesiącu czynność płuc zaczyna się poprawiać. W miarę regenerowania się płuc i poprawy ich pojemności, byli palacze mogą rzadziej doświadczać kaszlu i duszności. Wzrasta wytrzymałość sportowa, dzięki czemu można zauważyć poprawę kondycji, np. podczas biegania.

Po 1-3 miesiącach

Przez kilka kolejnych miesięcy po rzuceniu palenia nadal poprawia się krążenie.

Po 9 miesiącach

W ciągu dziewięciu miesięcy po rzuceniu palenia płuca znacznie się regenerują. Delikatne, przypominające włosy struktury w płucach, znane jako rzęski, zdrowieją. Struktury te pomagają w pozbyciu się śluzu z płuc i w zwalczaniu infekcji. Mniej więcej w tym czasie wielu byłych palaczy zauważa zmniejszenie częstości infekcji płuc, ponieważ zdrowe rzęski mogą łatwiej wykonywać swoją pracę.

Po 1 roku

Rok po rzuceniu palenia ryzyko choroby niedokrwiennej serca spada o połowę.

Po 5 latach

Papierosy zawierają toksyny, które powodują zwężenie tętnic i naczyń krwionośnych. Te same toksyny zwiększają również prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi.

Po 5 latach bez palenia organizm oczyszcza się na tyle, że tętnice i naczynia krwionośne zaczynają się ponownie rozszerzać, co mniejsza prawdopodobieństwo tworzenia się zakrzepów, a tym samym obniża ryzyko udaru. Ryzyko udaru będzie się zmniejszać w ciągu kolejnych 10 lat.

Po 10 latach

Po 10 latach szanse na zachorowanie na raka płuc i śmierć z jego powodu są o około połowę mniejsze niż u osoby, która nadal pali. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub trzustki znacznie się zmniejsza.

Po 15 latach

Po 15 latach od rzucenia palenia prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową jest takie samo jak u osoby niepalącej. Podobnie ryzyko zachorowania na raka trzustki spada do tego samego poziomu, co u osoby niepalącej.

Po 20 latach

Po 20 latach ryzyko śmierci z przyczyn związanych z paleniem, w tym zarówno choroby płuc, jak i raka spada do poziomu osoby, która nigdy w życiu nie paliła. 

Korzyści z rzucenia palenia papierosów

Palenie to szkodliwy nawyk, który może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych i śmierci. Po rzuceniu palenia organizm zaczyna naturalnie się leczyć i z czasem odzyskuje witalność osoby niepalącej.

Niektóre efekty, takie jak obniżenie ciśnienia krwi są widoczne niemal natychmiast. Na inne, takie jak ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby serca i choroby płuc trzeba poczekać kilka lat.

Jednak każdy rok niepalenia zmniejsza to ryzyko i poprawia ogólny stan zdrowia. Im wcześniej podejmiesz decyzję o zerwaniu z nałogiem, tym szybciej odczujesz różnicę.