Chcesz poczuć się lepiej - postaw na wcześniejszą kolację. Od tego zależy twój nastrój

2022-09-16 16:05

Regularne spożywanie posiłków jest dla naszego organizmu stałą dostawą paliwa potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Pozwala również zachować dobre samopoczucie. Dlatego tak ważna jest w tym wszystkim pora jedzenia. Jeśli chcesz cieszyć się na co dzień dobrym nastrojem, warto przestrzegać tej jednej zasady.

Kobieta spożywająca owsiankę
Autor: Getty Images

Dobre samopoczucie to zarówno jedna ze składowych stanu określanego mianem zdrowia, jak i odzwierciedlenie prawidłowego żywienia. Dieta obfitująca w pełnowartościowe produkty poprawia humor i daje poczucie szczęścia. Niezwykle ważne jest to, co jemy, ale także o jakiej porze. Jak wynika z publikacji, która ukazała się na łamach czasopisma "PNAS", lepiej jeść posiłki w ciągu dnia niż w nocy. Już wyjaśniamy dlaczego!

Spożywanie posiłków a praca w trybie zmianowym

Nie da się ukryć, że ten rodzaj pracy zaburza naturalny, wewnętrzny rytm organizmu. Wykonywanie obowiązków w nocy powoduje, że pracownik nie zapewnia sobie odpoczynku, kiedy jego zegar biologiczny wręcz się tego domaga. Może sprzyjać też złemu samopoczuciu, zaburzeniom nastroju i apatii. Ponadto pracownik dwuzmianowy śpi (tygodniowo średnio mniej o 5-7 godzin) mniej niż osoba pracująca stale w tych samych godzinach.

Grupa amerykańskich naukowców z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie przeprowadziła badanie, w którym sprawdziła, jak praca w trybie zmianowym wpływa na zdrowie psychiczne. Uczestniczyło w nim zaledwie 19 ochotników.

Obserwacje badaczy trwały dwa tygodnie. Polegały one na tym, że część osób wykonywała pracę w ciągu dnia, a pozostali w nocy. W trakcie swoich zmian spożywali również posiłki. Jadłospis dla wszystkich uczestników był zbilansowany pod kątem kilokalorii. Obie grupy jadły tyle samo. Uczestnicy przestrzegali również odpowiedniej dawki zdrowego snu.

W tej analizie wskazano inny problem dotyczący pracy zmianowej. Mowa tu o niedopasowaniu godzin posiłków do zegara biologicznego. Oznacza to, że pora, o której spożywamy posiłki, może wpływać na zdrowie psychiczne.

W formie 24: dieta na dobry humor

Lepiej jeść posiłki w ciągu dnia, a nie nocą

Badacze zauważyli, że uczestnicy, którzy pracowali w nocy, skarżyli się bardziej na stany depresyjne (o 26 proc.) i nasilający lęk wewnętrzny (o 16 proc.) w porównaniu do kondycji psychicznej na początku analizy.

Naukowcy dowiedli, że pora posiłków miała umiarkowany lub duży wpływ na poziom nastroju podobnego do depresji i lęku podczas symulowanej pracy nocnej. Ich zdaniem te skutki mają związek ze stopniem rozregulowania systemu dobowego.

Mimo że nie wiadomo jeszcze konkretnie, w jaki sposób i dlaczego pora posiłku ma tak wyraźny wpływ na nastrój pracowników zmianowych. Dzięki temu odkryciu uczeni mają dobrą bazę do przeprowadzenia kolejnej analizy podejmującej zagadnienie, czy rozregulowany rytm okołodobowy jest w stanie zmienić mikroflorę jelitową w sposób, który w rezultacie pogarsza zdrowie psychiczne.

Teraz uczeni radzą, aby osoby, które pracują w trybie zmianowym, wypracowały zdrowy nawyk żywieniowy. Według nich jedzenie w ciągu dnia zapobiega obniżeniu nastroju podczas pracy w nocy.