Introwertyk to nudziarz, dziwak i outsider. Obalamy mity!

2021-11-10 9:19

Introwertyk uważany jest bardzo często za cichą, nieśmiałą i powściągliwą osobę, która unika kontaktów społecznych i bliskich relacji. Jego przeciwieństwem jest ekstrawertyk, który uchodzi za entuzjastyczną i energiczną duszę towarzystwa. Czy te informacje na temat introwertyka są prawdziwe? Niestety nie... dlatego wraz z psychologiem Marią Rygielską postanowiliśmy obalić mity, jakie krążą wokół tego typu osobowości!

Introwertyk to nudziarz, dziwak i outsider. Obalamy mity!
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Oto 10 nieprawdziwych informacji o introwertykach

Chociaż introwertycy stanowią od 25 do 40 proc. populacji, to wciąż istnieje wiele błędnych przekonań na temat tego typu osobowości. Warto też zauważyć, że introwersja nie jest tym samym co niepokój społeczny lub nieśmiałość. Bycie introwertykiem wcale nie oznacza od razu odseparowania od reszty społeczeństwa. Jakie jeszcze mity krążą na temat introwertyka?

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Oto 10 nieprawdziwych informacji o introwertykach

Pora obalić te mity i ustalić fakty wraz z psychologiem Marią Rygielską.

1. Dla introwertyka rozmowa to istny koszmar

Introwertyk potrzebuje sporo czasu, by być sam. Lubi prowadzić rozmowy, ale przeważnie z osobami, które dobrze zna. Zanim coś powie, to najpierw dokładnie przeanalizuje to, co usłyszał i zastanowi się nad odpowiedzią. Nie jest zbyt wylewny i nie przepada za rozmowami o sobie. Męczy go nadmiar bodźców, dlatego też wycofuje się z nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Natomiast niewątpliwie introwertyk jest doskonałym słuchaczem, którego nie interesują rozmowy "o niczym" jak w przypadku ekstrawertyka. Introwertyk nie będzie wisiał godzinami na telefonie i nigdy nie wyjdzie z podziwu, ile ekstrawertyk jest w stanie mówić.

2. Nieśmiałość to zdecydowanie cecha introwertyka

Nieśmiałość oparta jest na lęku, a introwertyk nie ma potrzeby stymulacji społecznej. Nie boi się innych ludzi, lecz potrzebuje więcej czasu, aby wejść w relacje i otworzyć się na drugą osobę. Introwertyk nie tyle jest nieśmiały, ile lubi spokój, ciszę i samotność. Kieruje on swoją uwagę na to, jakie emocje siedzą w nim. Zwykle ich nie okazuje, a woli przepracować je sam ze sobą.

3. Introwertyk nie należy do uprzejmych osób

Rzadko introwertyk bywa nieuprzejmy. Może sprawiać wrażenie nieco wycofanej osoby, ale nie niegrzecznej. Co to, to nie! Wypowiada się bardzo zwięźle i nas temat w środowisku, które jest mu obce. Jest wtedy skupiony na swoich myślach i doznaniach, więc może być odbierany jako tzw. outsider.

4. Występowania publiczne dla introwertyka to dopiero zmora

Introwertyk nie potrzebuje atencji innych osób. Unikanie wystąpień publicznych nie wynika z braku umiejętności, a z zamiłowania do pracy indywidualnej, ciszy i spokoju. Efekty jego pracy nie zależą od wystąpień publicznych.

Przeczytaj także: Ambiwertyk - kim jest? Co wyróżnia ten typ osobowości?

5. Introwertyk nie darzy sympatią ludzi

Większość introwertyków lubi ludzi, ale nie wchodzi z nimi w bliskie kontakty. Z pewnością trudniej im nawiązać relację niż ekstrawertykom. Ci, którzy chcą zbudować bliską relację z osobą o introwertycznym usposobieniu, na pewno będą musiały wykazać się olbrzymią cierpliwością i zrozumieniem, ale warto! Dlatego, że introwertyk potrafi być świetnym przyjacielem oraz chętnie słucha problemów i bolączek innych osób. Należy pamiętać, że "nie chcę wyjść z tobą na kawę" nie oznacza, że introwertyk kogoś nie lubi, a jedynie, że potrzebuje chwili dla siebie.

6. Introwertyk wybiera tylko samotność

Osoby introwertyczne lubią przebywać w wąskiej grupie znajomych i przyjaciół, ale także potrzebują samotności do odpoczynku. Odcięcie się od bodźców społecznych pozwala mu naładować baterie. Niewątpliwie lepiej znoszą samotność niż inne osobowości, ale to nie oznacza, że nie potrzebuje kontaktów z innymi.

7. To dziwak

Introwertyk jest bardziej skupiony na swoim wewnętrznym świecie niż na zdobywaniu atencji innych. Nie jest dziwakiem.

8. Introwertyk jest nudziarzem, który trzyma się na uboczu

Osoba introwertyczna lepiej czuje się z boku niż w centrum uwagi. Wystarczy jej własne towarzystwo, ewentualnie bliskich i zaprzyjaźnionych osób. To ekstrawertycy z łatwością błyszczą wśród znajomych. Absolutnie introwertyk nie jest nudziarzem! Swojego rozmówcę potrafi zaskoczyć dużą wiedzą z różnych dziedzin. W tematach, które go interesują, porusza się płynnie i chętnie lubi opowiadać, ale w zacisznym miejscu.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z osobowością narcystyczną i jakie są przyczyny narcyzmu?

9. Relaks i dobra zabawa nie są dla introwertyka

Introwertyk relaksuje się zupełnie inaczej niż ekstrawertycy. Niewątpliwie potrzebuje ciszy i spokoju oraz "pobycia w swoim świecie". Odpoczywa, między innymi słuchając muzyki i czytając książki. Potrafi się bawić, ale w grupie zaufanych i zaprzyjaźnionych osób. Prędzej wybierze domówkę niż huczną imprezę w klubie.

10. Introwertyk może wyleczyć się i stać się ekstrawertykiem

Introwersja to cecha osobowości, której nie można wyleczyć. Nie można zmienić się w ekstrawertyka. Podobnie jak ekstrawertyk nie zostanie introwertykiem. Jak najbardziej można wypracować pewne umiejętności, np. ekstrawertyk może stać się bardziej uważny na swoje przeżycia wewnętrzne, a introwertyk nauczyć się tzw. small talk, czyli prowadzenia rozmów na bezpieczne tematy z osobami, których za dobrze nie zna. Nabycie nowych cech nie zmieni zasadniczego typu osobowości - o tym warto pamiętać!

Czy jesteś introwertykiem?

Pytanie 1 z 15
Nie lubisz załatwiać spraw osobistych przy innych ludziach?