Fexting to "droga na skróty". Tak rujnujesz swój związek

2023-03-31 14:16

Istnieje wiele powodów, dla których praktykujemy fexting. To łatwiejsze rozwiązanie niż te standardowe, ale należy się zastanowić, czy aby na pewno warto? Co to jest fexting i dlaczego może zniszczyć relację?

Fexting to droga na skróty. Tak rujnujesz swój związek
Autor: Getty Images Fexting to "droga na skróty". Tak rujnujesz swój związek

Kłótnie zdarzają się w każdym związku. Nie ma w tym nic złego, jeśli są one konstruktywne, a strony biorące w nich udział mimo emocji nie zapominają o dobrych manierach. To nie wszystko. Okazuje się, że “zdrowa” kłótnia to taka, która odbywa się “twarzą w twarz”.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Co to jest fexting?

Inaczej jest w przypadku fextingu, czyli kłótni i nieporozumień rozwiązywanych za pomocą wiadomości tekstowych. W dobie obecnych możliwości technologicznych fexting stał się powszechny ze względu na wygodę i łatwość wyrażania swoich myśli przy użyciu tekstu lub emotikon. Nasze przyzwyczajenie do tego rodzaju komunikacji w codziennym życiu może być jednak zgubne i stać się nieświadomym nawykiem.

Dla niektórych perspektywa przedyskutowania wielu kwestii twarzą w twarz może być przytłaczająca, dlatego w poszukiwaniu “drogi na skróty” używamy komunikatorów tekstowych.

Choć może się to wydawać praktycznym rozwiązaniem, poleganie na SMS-ach w wyjaśnianiu poważnych spraw, a zwłaszcza kłótni może prowadzić do nieporozumień i błędnych interpretacji. Stąd już tylko krok do rozstania.

Większe ryzyko nieporozumień 

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że reagujemy natychmiast. Jeśli coś nas irytuje lub denerwuje, możemy odczuwać potrzebę szybkiej reakcji. To dlatego fexting stał się tak powszechnym problemem.

Para, która walczy przez SMS-y ma większe skłonności do impulsywnych i negatywnych reakcji. Fexting może być kuszący, ponieważ nie wymaga bezpośredniej konfrontacji, ale może to być metaforyczne uderzenie pięścią w twarz, które może zaboleć znacznie bardziej, na znacznie dłużej.

- Odkąd wysyłanie SMS-ów stało się preferowaną metodą komunikacji wśród millenialsów i pokolenia Z, fexting jest nieunikniony – mówi terapeutka par w rozmowie z “Insiderem”. 

Kolejny powód, dla którego decydujemy się na fexting to wygoda i więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi. 

Ten rodzaj komunikacji nie pomaga również osobom mającym problemy w nawiązywaniu relacji i komunikowaniu się. 

Dlaczego fexting jest zły?

Fexting niesie za sobą ryzyko błędnej interpretacji wiadomości, którą próbuje przekazać nadawca. Wszystko przez brak interakcji bezpośredniej - odbiorca nie słyszy tonu głosu nadawcy ani nie widzi jego mowy ciała. 

Nic nie zastąpi komunikacji werbalnej twarzą w twarz. Kiedy ktoś rozmawia z tobą osobiście, jest bardziej prawdopodobne, że złagodzi ton lub wyrazi swoje emocje w inny sposób. 

Fexting - jak się powstrzymać?

Jeśli jesteście osobno i chcecie jak najszybciej rozwiązać konflikt, rozmowa telefoniczna może być skuteczniejszym medium niż SMS-y, ponieważ głos w niebywały sposób prezentuje stan emocjonalny.

Jeśli nie ma możliwości, aby odbyć rozmowę telefoniczną i musisz skorzystać z wiadomości tekstowej, zatrzymaj się, weź głęboki oddech i odłóż telefon. Daj sobie czas i przestrzeń, aby uczucia opadły i dopiero wtedy zastanów się, co tak naprawdę chcesz przekazać drugiej osobie.