Lubisz się całować? Ekspert ostrzega przed “chorobą pocałunków”

2023-03-13 13:33 Materiał sponsorowany

Ból gardła potrafi uprzykrzyć życie. I choć towarzyszy głównie przeziębieniu, to gdy staje się natarczywy i idzie w parze z innymi objawami, może świadczyć o poważniejszych chorobach. Warto wiedzieć, kiedy na ból gardła i zatkane zatoki pomoże inhalacja, a kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty oraz kompleksowe leczenie. O tym w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych.

Zdrowo Odpytani: Lubisz się całować? Ekspert ostrzega przed “chorobą pocałunków”

Ból gardła to jeden z typowych objawów przeziębienia, ale gdy jest natarczywy i towarzyszą mu inne objawy może świadczyć np.: o anginie. Jak mówi dr Michał Michalik, otolaryngolog “Najpoważniejszy problemem dotyczący gardła, to problem z migdałkami podniebiennymi”. Poza anginą o chorobie gardła może świadczyć popularna choroba pocałunków, czyli mononukleoza. Cechuje się ona powiększeniem układu chłonnego gardła, szczególnie migdałków, które są czerwone i obrzęknięte.

W chorobach gardła mogą pomóc też niektóre babcine sposoby. Jeśli ból gardła spowodowany jest katarem, pomóc mogą inhalacje z wodą i solą. Warto pamiętać, że z kolei płukanie gardła wodą i solą wysusza je, co paradoksalnie powoduje… ból gardła.

Migdałki to nasz układ obronny

Migdałki, mimo że często są powodem nieobecności w szkole i pracy, pełnią bardzo ważną funkcję. “To nasz układ obronny, który jest wystawiony na zewnątrz. W obrębie struktur gardła mamy bardzo dużo różnego rodzaju węzłów chłonnych i struktur immunologicznych. Migdałki stanowią pewien z elementów tego całego układu. My to wszystko nazywamy pierścieniem Waldeyera. Chronią nasz organizm przed najniebezpieczniejszymi infekcjami - mówi dr Michalik.

Warto pamiętać, że najlepiej chronić gardło, ubierając się stosowanie do pogody. W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną trzeba pamiętać o nawilżaniu gardła. Co się sprawdzi? Miód pszczeli, płukanki z szałwii: “To są preparaty, które znane są od wieków i mogą rzeczywiście działać bardzo silnie przeciwinfekcyjnie i przeciwzapalnie” - mówi dr Michał Michalik.

Jakie babcine sposoby mogą pomóc w walce z drobnymi infekcjami gardła? O tym wszystkim w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych.