"Jedna pani mi obiecywała, że już jestem uleczona". Karolina Gruszka o życiu z SM

2023-08-10 19:38

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia tkanki nerwowej. Skutkuje to obumieraniem neuronów i zanikiem mózgu. Dlatego kluczową rolę odgrywa szybka diagnoza i niezwłoczne rozpoczęcie odpowiedniej terapii. O tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, gdzie szukać pomocy i jak wygląda życie i leczenie osób z SM opowiadają aktorka Karolina Gruszka chorująca na stwardnienie rozsiane oraz prof. dr. hab. Krzysztof Selmaj, specjalista neurolog.

„Diagnoza mnie załamała, ale szybko zaczęłam działać.” Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane - Gadaj Zdrów

Stwardnienie rozsiane nazywane jest chorobą młodych dorosłych, ponieważ diagnoza stawiana jest najczęściej wśród osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Dotyka jednak również dzieci, a także osoby po 50. roku życia. Chociaż SM uznawane jest za nieuleczalne, to dzięki odpowiedniej terapii lekami modyfikującymi przebieg choroby, zdrowemu stylowi życia i wdrażaniu leczenia objawowego, osoby z SM mogą cieszyć się dobrą jakością życia.

Aktorka Karolina Gruszka o chorobie dowiedziała się w 2017 roku. Jak mówi, diagnoza na początku wprowadziła w jej życie zamieszanie: - Ale od momentu, kiedy miałam dobrane odpowiednie leczenie, żyję i funkcjonuję normalnie. Na co dzień zapominam, że jestem chora - opowiada.

Stwardnienie rozsiane, które prowadzi do uszkodzenia określonych obszarów ośrodkowego układu nerwowego daje różne objawy. Zależą one od tego, która część została objęta zapaleniem, mówi prof. dr. hab. Krzysztof Selmaj, specjalista neurolog. - Bardzo często pierwsze objawy dotyczą zaburzeń widzenia. (…) Ale mogą to być zaburzenia czucia ograniczone do dłoni lub policzka. Mogą to być zaburzenia ruchomości ręki albo nogi. Mogą to być zaburzenia koordynacji, precyzji wykonywanych ruchów. Przy takich objawach powinniśmy zwrócić się do lekarza - wylicza. I dodaje, że w przypadku tej choroby kluczowy jest czas. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym szybciej rozpocznie się leczenie, które hamuje rozwój choroby.

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście terapii mających wpływ na przebieg stwardnienia rozsianego. Leki te mają różne sposoby podawania (doustnie, w postaci zastrzyków bądź wlewów), a ich skuteczność w hamowaniu postępu choroby wciąż się zwiększa, dając osobom z SM tym samym nie tylko możliwość wyboru najbardziej dla nich odpowiedniej terapii, ale też szansę na realizację planów życiowych i marzeń.

Jak w tej chwili leczy się w Polsce SM i jak wygląda refundacja leków na SM? Jak choroba wpłynęła na życie i karierę zawodową Karoliny Gruszki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszym odcinku programu Gadaj Zdrów. Zapraszamy!