Zespół Dresslera - przyczyny, objawy, leczenie

2019-11-06 14:52

Zespół Dresslera to jedno z możliwych powikłań występujące po przebytym zawale serca. Istotą schorzenia jest nawracające zapalenie osierdzia. Dokładne przyczyny zespołu Dresslera nie są znane. Jakie są objawy zespołu Dresslera i jak przebiega jego leczenie?

Zespół Dresslera - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zespół Dresslera - przyczyny
  2. Zespół Dresslera - objawy
  3. Zespół Dresslera - leczenie

Zespół Dresslera występuje u 0,5-4,5% pacjentów w 2-10 tygodniu po zawale mięśnia sercowego. Wśród wielu teorii przeważa pogląd, że jest to zespół o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że organizm produkuje swoiste przeciwciała przeciwko komórkom mięśnia sercowego. 

Zespół Dresslera - przyczyny

Przyczyna występowania zespołu Dresslera nie jest do końca wyjaśniona. Zazwyczaj występuje kilka tygodni po przebytym zawale, ale nie są to sztywne ramy czasowe.

Objawy zespołu Dresslera mogą wystąpić już w pierwszym tygodniu po niedokrwieniu mięśnia sercowego lub pojawić się wiele miesięcy po incydencie kardiologicznym.

Osoby cierpiące na zespół Dresslera zmagają się z okresami zaostrzeń lub wchodzą w okres remisji, czyli czas, w którym nie występują objawy choroby.

Podobne zjawisko ma miejsce w kardiochirurgii i nazywa się go zespołem pokardiotomijnym. Jego przyczyną są urazy lub zabiegi chirurgiczne na sercu.

Zespół Dresslera - objawy

W przebiegu zespołu zazwyczaj występuje:

  • podwyższona temperatura
  • ból w klatce piersiowej przypominający ból towarzyszący chorobie niedokrwiennej serca
  • uczucie duszności i przyspieszona czynność serca
  • w osłuchiwaniu stwierdza się tarcie osierdzia
  • leukocytoza oraz przyspieszone OB
  • przeciwciała przeciwko komórkom mięśnia sercowego stwierdzane w surowicy krwi
  • obraz "płaszczowego" uszkodzenia serca w zapisie EKG

Wszystkie objawy zespołu Dresslera występują jednocześnie. Wiodącym objawem jest zapalenie osierdzia, dające silne bóle.

Ból może pojawiać się napadowo, promieniować do szyi, ramion, lewego barku. Ataki są dość silne, a ból potęgują kaszel, nerwowe przełykanie i tzw. łapanie powietrza poprzez głęboki oddech.

Ból słabnie, gdy chory się położy. Im więcej płynu znajduje się w jamie osierdzia, tym ból jest silniejszy.

Kolejnym elementem zespołu Dresslera jest zapalenie opłucnej.

Objawia się ono bólem w klatce piersiowej, które nasila się podczas oddychania. Sam oddech też jest utrudniony.

Zmiany w osierdziu, jak i w opłucnej lekarz może wykryć podczas osłuchiwania serca i klatki piersiowej pacjenta.

Gorączka nie jest charakterystycznym objawem zespołu Dresslera.

U niektórych pacjentów może się ona nie pojawić.

W przebiegu zespołu Dresslera rzadko rozwija się zapalenie płuc. Jeżeli jednak tak się stanie, pojawia się męczący kaszel, niekiedy nawet z odksztuszaniem krwi.

Podejrzenie zapalenia płuc potwierdza się wykonując RTG klatki piersiowej.

Najczęściej występującym objawem, który rozwija się przy zespole Dresslera jest zapalenie stawów, które często kończy się ich uszkodzeniem.

Zespół Dresslera - leczenie

W leczeniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz w uzasadnionych przypadkach kortykosteroidy. Rzadkim, ale możliwym powikłaniem zespołu Dresslera jest tamponada serca, czyli ograniczenie ruchomości serca w wyniku nagromadzenia się płynu w worku osierdziowym, czyli w worku, który otacza serce.

W takim przypadku konieczne jest nakłucie worka osierdziowego, aby serce mogło się spokojnie kurczyć i rozkurczać. Powikłaniem, z którym muszą się liczyć chorzy i lekarze jest także uszkodzenie nerek oraz naczyń krwionośnych.

Czytaj też: 

Przeżył zawał, ale umarł, bo się nie leczył

Leczenie chorób serca. Leczenie i profilaktyka chorób serca - co musisz wiedzieć

Rehabilitacja kardiologiczna: zasady ogólne

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.