Psychologia barw. Wpływ koloru niebieskiego na psychikę

2014-01-19 14:51

Kolor niebieski działa uspokajająco i pobudza do twórczego myślenia. W ciągu ostatniego miesiąca dzień stał się dłuższy o ponad dwie godziny. Warto wykorzystać ten czas, by pospacerować, popatrzeć na niebo, poczuć siłę błękitu. To kolor o wyjątkowych - potwierdzonych badaniami - właściwościach.

Psychologia barw. Wpływ koloru niebieskiego na psychikę
Autor: Photos.com Psychologia barw. Wpływ koloru niebieskiego na psychikę

Spis treści

  1. Właściwości zdrowotne koloru niebieskiego
  2. Niebieski pobudza wyobraźnię
  3. Dlaczego niebo jest niebieskie?

Właściwości zdrowotne koloru niebieskiego

Kolory to elektromagnetyczne fale. Mają swoją energię i mogą wpływać na żywe organizmy, np. pobudzić w naszych komórkach mechanizmy naprawcze, co zostało naukowo udowodnione.

Barwa niebieska ma właściwości:

  • aseptyczne,
  • hamuje stany zapalne,
  • zmniejsza obrzęki,
  • działa ściągająco,
  • uspokaja,
  • pomaga zasnąć.

Może być też naszym sojusznikiem w walce z nadwagą, zmniejsza bowiem nadmierny apetyt. Niebieska serweta na stole czy talerze w tym kolorze sprawią, że zjemy mniej. Emitowane przez kolor niebieski promieniowanie odstrasza owady (dlatego ściany wiejskich domów często malowano na niebiesko).

miesięcznik "Zdrowie"

Niebieski pobudza wyobraźnię

Niebieski działa też ożywczo na umysł, pobudza wyobraźnię i skłania do twórczego myślenia. Informacje napisane niebieską czcionką łatwiej zapamiętać, a w testach badających kreatywność najlepiej wypadają osoby, które korzystają z monitorów z niebieskim tłem. Warto więc jak Tuwimowski Dyzio Marzyciel położyć się na łące i przyglądać błękitnemu niebu – może zaowocuje to genialnym pomysłem. A na pewno dobrze zrobi nadciśnieniowcom, bo udowodniono, że niebieski obniża ciśnienie krwi.

To ci się przyda

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Widziane z kosmosu niebo ma czarny kolor. Dlaczego dla nas jest niebieskie? Słońce emituje białe światło, które przechodząc przez ziemską atmosferę, załamuje się na cząsteczkach gazów i rozszczepia na różne kolory.

Najsilniejszemu załamaniu ulegają krótkie fale świetlne, które mają barwy fioletowo-niebieskie i to one stają się najbardziej widoczne dla naszych oczu.

Niebo wydaje się tym bardziej błękitne, im mniej jest zanieczyszczeń w atmosferze. Dlatego wysoko w górach, gdzie powietrze jest krystalicznie czyste, możemy podziwiać intensywnie niebieskie barwy nieba.