Przepuklina pachwinowa: operacja. Jak przebiega operacja przepukliny pachwinowej?

2013-10-14 9:35

Operacja przepukliny pachwinowej to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Całkowicie usuwa dolegliwości związane z przepukliną, wzmacnia powłoki brzuszne i zabezpiecza przed nawrotem choroby. Jak przebiega operacja przepukliny pachwunowej?

Przepuklina pachwinowa operacja. Jak przebiega operacja przepukliny pachwinowej?
Autor: Photos.com Operacja przepukliny pachwinowej  to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych.

Operacja jest jedyną metodą wyleczenia przepukliny pachwinowej. Im wcześniej jest wykonana tym mniej jest uciążliwa i obarczona ryzykiem powikłań. O ostatecznym przebiegu operacji przepukliny pachwinowej decyduje lekarz wspólnie z pacjentem.

Operacja przepukliny pachwinowej

Lekarz na podstawie wywiadu i diagnozy przepukliny pachwinowej decyduje wraz z pacjentem i anestezjologiem o przebiegu operacji. Małą przepuklinę można operować w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na szybkie opuszczenie szpitala (jeszcze tego samego dnia). Gdy przepuklina jest duża, trwająca wiele lat stosuje się znieczulenie połowy ciała do kręgosłupa (podpajęczynówkowe lub nadoponowe). U pacjentów nerwowych i z trudem znoszących zabiegi chirurgiczne można zastosować znieczulenie ogólne.

Przygotowanie do operacji przepukliny pachwinowej

Jeśli operacja będzie wykonywana w znieczuleniu miejscowym wystarczy wywiad lekarski. Gdy stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe lub nadoponowe poza wywiadem należy jeszcze zrobić morfologię i zbadać układ krzepnięcia - zakres badań określa anestezjolog. Przy znieczuleniu ogólnym niezbędny jest komplet badań: rtg płuc, morfologia oraz układ krzepnięcia. Jeśli osoba operowana ma problemy z układem krążenia dodatkowo trzeba zrobić wysiłkowe EKG. Przed operacją, bez względu na rodzaj zastosowanego znieczulenia, pacjent dostaje lek uspokajający.

Przebieg operacji przepukliny pachwinowej

Operacja może być wykonana techniką klasyczną - rozcina się wtedy powłoki brzuszne, umieszcza wysunięty fragment jelita na swoim miejscu i zabezpiecza osłabiony obszar powłok jamy brzusznej specjalnie przyciętą siatką. Możliwe jest również wykonanie operacji techniką laparoskopową.Wtedy w pachwinie umieszcza się specjalne prowadnice, przez które są wprowadzane narzędzia chirurgiczne, którymi dokonuje się operacji i wszycia siatki zabezpieczającej.