Bezpłatna cytologia - gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne

Masz 25-59 lat? Wykonaj bezpłatne badanie cytologiczne. Profilaktyka raka szyjki macicy i badanie cytologiczne dają szansę na szybkie wykrycie i całkowite wyleczenie raka szyjki macicy. Nie czekaj, aż będzie za późno - zgłoś się na badanie cytologiczne.

Bezpłatna cytologia - gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne
Autor: thinkstockphotos.com Masz 25-59 lat? Wykonaj bezpłatne badanie cytologiczne. Profilaktyka raka szyjki macicy i badanie cytologiczne dają szansę na szybkie wykrycie i całkowite wyleczenie raka szyjki macicy. Nie czekaj, aż będzie za późno - zgłoś się na badanie cytologiczne.

Badanie cytologiczne jest refundowane przez NFZ dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego. Badania wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy są refundowane przez NFZ.

Dlaczego cytologia jest konieczna?

Pierwszą cytologię należy wykonać po 18 roku życia lub niedługo po pierwszym stosunku seksualnym. Potem badanie powinno być wykonywane raz w roku, a u osób zagrożonych genetycznie rakiem szyjki macicy nawet co 6 miesięcy. Badanie ma na celu wykrycie nieprawidłowych komórek powodujących zmiany nowotworowe. Wczesne wykrycie tych zmian daje szanse na całkowite wyleczenie.

Gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne

Wykaz placówek wykonujących bezpłatną cytologię w województwie mazowieckim znajduje sie pod adresem: www.bezplatnacytologia.pl

Informacje na temat ośrodków wykonujących bezpłatne badania w całej Polsce znależć można na stronie internetowej www.rakszyjki.org, w zakładce "Gdzie się badać".

Na czym polega badanie cytologiczne

Jest to proste badanie, praktycznie bezbolesne i trwa kilka minut. Wykonuje je ginekolog zakładając do pochwy wziernik, aby specjalną szczoteczką pobrać komórki znajdujące się na szyjce macicy. Następnie próbka wędruje pod mikroskop, gdzie oceniana jest budowa komórek. Jeśli zauważone zostaną niepokojące zmiany, ginekolog podejmuje decyzje dotyczące dalszego postępowania i leczenia. Nieprawidłowy wynik nie musi oznaczać zmian nowotworowych, konieczna jednak jest diagnostyka.