Problemy ze skórą w ciąży: rozstępy, cellulit, wrażliwa cera, atopowe zapalenie skóry

2008-09-19 11:10

Ciąża zmienia nie tylko obwód brzucha czy podatność na emocje, ale również – a może przede wszystkim – twoją cerę i ciało. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie każda przyszła mama będzie mięć rozstępy i cellulit w zaawansowanym stadium, ale z powodu burzy hormonalnej niemal każda jest na nie narażona. Ponadto kobiety w ciąży, które cierpią na atopowe zapalenie skóry muszą się liczyć z nasileniem objawów.

Problemy ze skórą w ciąży: rozstępy, cellulit, wrażliwa cera, atopowe zapalenie skóry
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży z powodu nadmiernej produkcji estrogenów skóra staje się bardziej wrażliwa.

Spis treści

  1. Rozstępy w ciąży - jak zapobiegać? Sprawdź! [#TOWIDEO]
  2. Cera w ciąży staje się bardziej wrażliwa

Jakie są konsekwencje tych dziewięciu miesięcy dla urody i jak im zapobiegać? Powstawaniu rozstępówcellulitu sprzyjają oczywiście hormony – wahania ich poziomu sprawiają, że skóra w ciągu tych dziewięciu miesięcy może zmienić się nie do poznania. Oto nasz przewodnik po problemach ze skórą, które w ciąży mogą dotknąć również ciebie.

Rozstępy to najczęstsza przypadłość w ciąży

Rozstępy są wynikiem gwałtownego przyrostu wagi w ciąży, ale też burzy hormonalnej, a konkretnie – większego niż wcześniej poziomu kortyzolu, produkowanego przez korę nadnerczy. Jego nadmiar zakłóca pracę komórek produkujących kolagen, przez co włókna kolagenowe pękają. Na początku rozstępy są różowe, potem bledną.Właściwa pielęgacja. Jeśli podejrzewasz u siebie genetyczną skłonność do rozstępów, od początku wcieraj w skórę preparat uelastyczniający – może to być krem zapobiegający rozstępom bądź zwykła oliwka dla niemowląt. Powinnaś również starać się zachować zbilansowaną dietę – im więcej przytyjesz, tym wyższe ryzyko, że pojawią się rozstępy. Jak je usunąć? Jeśli karmisz piersią, nakładaj na nie koncentrat redukujący rozstępy. Niektóre takie kremy możesz nakładać również na biust (ważne jednak, by tuż przed podaniem piersi dziecku dokładnie zmyć z niej resztki preparatu). Po zakończeniu karmienia, gdy gospodarka hormonalna wróci już do normy, ale nie później, niż dwa lata po porodzie, możesz poddać się kuracji dermatologicznej, usuwającej albo zmniejszającej rozstępy. Im wcześniej ją rozpoczniesz, tym lepsze będą efekty. Uwaga: jeden zabieg nie wystarczy, zwykle niezbędna jest seria 5–10 wizyt, a pełna kuracja trwa około pół roku. Jeden zabieg kosztuje od 100 do 250 zł.

Rozstępy w ciąży - jak zapobiegać? Sprawdź! [#TOWIDEO]

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Cellulit prawie na pewno pojawi się w ciąży

To grudki i zgrubienia, tworzące się pod skórą na udach, pośladkach, brzuchu, biodrach czy ramionach. Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś cellulitu, na 90 proc. pojawi się on w ciąży. Ta przypadłość ściśle wiąże się bowiem z zaburzeniami hormonalnymi. Wysoka ilość produkowanych w ciąży estrogenów osłabia ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych, sprawiając, że przepuszczają one do przestrzeni międzykomórkowych płyn fizjologiczny. Krew dostarcza do adypocytów (czyli komórek tłuszczowych) zbyt mało tlenu i odprowadza z nich za mało produktów przemiany materii. Dlatego adypocyty powiększają się nawet kilkunastokrotnie, gromadząc stopniowo coraz więcej tłuszczu. Cellulit ma kilka stadiów. W pierwszym jest widoczny tylko po ściśnięciu skóry palcami. W drugim widać ją, gdy stoisz. Trzecie stadium – gdy skóra jest brzydko pofałdowana, a po ściśnięciu palcami – boli. I czwarte, kiedy uda, brzuch czy biodra przypominają kalafior. Właściwa pielęgnacja. W trakcie ciąży staraj się dużo ruszać. To pomoże ci spalić nadmiar tłuszczu zalegającego pod skórą. Dbaj o prawidłową dietę, bogatą w witaminy, błonnik i mikroelementy (jej podstawowymi składnikami powinny być warzywa i owoce, kasze, chude ryby, ciemne pieczywo, kiełki). Zrezygnuj z kawy. Ogranicz sól i słone przekąski (bo zatrzymują wodę w organizmie). Pij dużo niegazowanej wody mineralnej (która pomaga usunąć toksyny z organizmu). W skórę możesz wcierać krem antycellulitowy. W składzie wielu z nich jest kofeina i l-karnityna, które poprawiają spalanie tkanki tłuszczowej. Jak go usunąć? Po porodzie warto nadal wcierać w skórę krem antycellulitowy – takie kosmetyki są bezpieczne nawet w okresie karmienia piersią. Za bardziej zdecydowane działania możesz się zabrać dopiero po zakończeniu karmienia. Najskuteczniej działają zabiegi proponowane w salonach kosmetycznych i u dermatologów. Walkę ze skórką pomarańczową warto zacząć od diagnozy stopnia zaawansowania. Możesz to zrobić sama przed lustrem, ściskając skórę dwoma palcami, ale dużo pewniejsza jest diagnoza postawiona przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Zwykle proponują oni badanie USG wykonane za pomocą specjalnej głowicy. Badanie pozwala ocenić zmiany w tkance podskórnej i grubość tkanki tłuszczowej. Czasem lekarze badają cellulit za pomocą termografi i komputerowej. Test bada zmiany temperatury skóry i na ich podstawie układa „mapę” zmian tkanki skórnej – pokazuje, gdzie są obszary niedokrwione (są zimniejsze), a gdzie zastoje żylne (są ciepłe). Po takim badaniu lekarz dobiera zabiegi (kosztują od 100 do 400 zł), ale jeśli cellulit jest bardzo zaawansowany, może ci także zapisać leki antyobrzękowe i lekko moczopędne. Wsparciem dla zabiegów i kremów są tabletki antycellulitowe, które usprawniają mikrokrążenie (można je kupić w aptekach). Uwaga, zabiegi i tabletki dozwolone są dopiero po okresie karmienia piersią, gdyż nie były testowane przez kobiety karmiące.

Cera w ciąży staje się bardziej wrażliwa

W ciąży cera uwrażliwia się pod wpływem nadmiernej produkcji estrogenów (zwykle mija po porodzie, gdy gospodarka hormonalna wraca do normy). Robi się przesuszona, czasem się łuszczy, szybko się czerwieni, piecze, źle reaguje na kosmetyki. Po kontakcie z zimnym powietrzem jest napięta i podrażniona, po umyciu napina się i swędzi. Właściwa pielęgnacja. Unikaj silnych kosmetyków zawierających składniki aktywne (retinol, witamina C, silne kompleksy przeciwzmarszczkowe), barwniki, dodatki zapachowe. Zanim kupisz nowy krem, poproś o próbkę, by sprawdzić, jak twoja skóra na niego zareaguje. Najlepsze do cery wrażliwej są kremy „apteczne”, ze składnikami kojącymi skórę – wodą termalną, alantoiną i koniecznie z filtrami UV (słońce źle działa na skórę w ciąży, a na skórę wrażliwą w szczególności). Rano przemywaj twarz pianką do cery wrażliwej, która uspokaja skórę i przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji. Resztki pianki możesz spłukać wodą (jeśli skóra po zwykłej wodzie z kranu szczypie i jest ściągnięta, użyj przegotowanej albo termalnej w sprayu). Potem przetrzyj cerę tonikiem i nałóż krem na dzień. Do makijażu możesz stosować zwykłe kosmetyki, ale jeśli skóra źle na nie reaguje, kup w aptece takie z linii do cery wrażliwej. Makijaż zmyj zaraz po powrocie do domu, najlepiej mleczkiem albo śmietanką z linii dla wrażliwców. Zamiast mleczka możesz użyć płynu micelarnego. W jego składzie są cząsteczki, które po zetknięciu się ze skórą pochłaniają znajdujące się na niej resztki kosmetyków, sebum, zabrudzenia. Raz czy dwa razy w tygodniu możesz stosować peeling do twarzy, ale tylko enzymatyczny, opracowany pod kątem wrażliwej skóry. Taki kosmetyk nie ściera martwych komórek naskórka, lecz rozpuszcza je, nie podrażniając skóry.

Atopowe zapalenie skóry może się nasilić

To, jak zareaguje na ciążę twoja skóra, jest wielką niewiadomą. U niektórych kobiet stan skóry poprawia się. Jednak u większości zmiany się nasilają. Właściwa pielęgnacja. Bezpiecznie możesz używać emolientów, zarówno do kąpieli, jak i natłuszczania skóry (powinnaś ją smarować nawet sześć, siedem razy dziennie). Jeśli do tej pory używałaś maści zawierających sterydy (bądź przyjmujesz sterydy dożylnie), koniecznie skontaktuj się z dermatologiem. Większość z nich zaleca, by natychmiast je odstawić, gdyż jeśli zmiany są bardzo nasilone, sterydy mogą przenikać do krwiobiegu. To, jakie preparaty dostaniesz w zamian, zależy od stanu skóry i okresu ciąży. Jeśli masz AZS, jest ryzyko, że odziedziczy je po tobie twoje dziecko. By je zminimalizować, po konsultacji z ginekologiem możesz w ostatnim miesiącu ciąży przyjmować preparaty probiotyczne, a potem podawać je dziecku przez pierwsze pół roku życia. Obniża to ryzyko alergii.

Cera w ciąży staje się bardziej wrażliwa

W ciąży cera uwrażliwia się pod wpływem nadmiernej produkcji estrogenów (zwykle mija po porodzie, gdy gospodarka hormonalna wraca do normy). Robi się przesuszona, czasem się łuszczy, szybko się czerwieni, piecze, źle reaguje na kosmetyki. Po kontakcie z zimnym powietrzem jest napięta i podrażniona, po umyciu napina się i swędzi. Właściwa pielęgnacja. Unikaj silnych kosmetyków zawierających składniki aktywne (retinol, witamina C, silne kompleksy przeciwzmarszczkowe), barwniki, dodatki zapachowe. Zanim kupisz nowy krem, poproś o próbkę, by sprawdzić, jak twoja skóra na niego zareaguje. Najlepsze do cery wrażliwej są kremy „apteczne”, ze składnikami kojącymi skórę – wodą termalną, alantoiną i koniecznie z filtrami UV (słońce źle działa na skórę w ciąży, a na skórę wrażliwą w szczególności). Rano przemywaj twarz pianką do cery wrażliwej, która uspokaja skórę i przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji. Resztki pianki możesz spłukać wodą (jeśli skóra po zwykłej wodzie z kranu szczypie i jest ściągnięta, użyj przegotowanej albo termalnej w sprayu). Potem przetrzyj cerę tonikiem i nałóż krem na dzień. Do makijażu możesz stosować zwykłe kosmetyki, ale jeśli skóra źle na nie reaguje, kup w aptece takie z linii do cery wrażliwej. Makijaż zmyj zaraz po powrocie do domu, najlepiej mleczkiem albo śmietanką z linii dla wrażliwców. Zamiast mleczka możesz użyć płynu micelarnego. W jego składzie są cząsteczki, które po zetknięciu się ze skórą pochłaniają znajdujące się na niej resztki kosmetyków, sebum, zabrudzenia. Raz czy dwa razy w tygodniu możesz stosować peeling do twarzy, ale tylko enzymatyczny, opracowany pod kątem wrażliwej skóry. Taki kosmetyk nie ściera martwych komórek naskórka, lecz rozpuszcza je, nie podrażniając skóry.

Atopowe zapalenie skóry może się nasilić w ciąży

To, jak zareaguje na ciążę twoja skóra, jest wielką niewiadomą. U niektórych kobiet stan skóry poprawia się. Jednak u większości zmiany się nasilają. Właściwa pielęgnacja. Bezpiecznie możesz używać emolientów, zarówno do kąpieli, jak i natłuszczania skóry (powinnaś ją smarować nawet sześć, siedem razy dziennie). Jeśli do tej pory używałaś maści zawierających sterydy (bądź przyjmujesz sterydy dożylnie), koniecznie skontaktuj się z dermatologiem. Większość z nich zaleca, by natychmiast je odstawić, gdyż jeśli zmiany są bardzo nasilone, sterydy mogą przenikać do krwiobiegu. To, jakie preparaty dostaniesz w zamian, zależy od stanu skóry i okresu ciąży. Jeśli masz AZS, jest ryzyko, że odziedziczy je po tobie twoje dziecko. By je zminimalizować, po konsultacji z ginekologiem możesz w ostatnim miesiącu ciąży przyjmować preparaty probiotyczne, a potem podawać je dziecku przez pierwsze pół roku życia. Obniża to ryzyko alergii.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza