Osteopatia: metoda leczenia problemów zdrowotnych kobiet w ciąży

2014-02-03 14:48

Osteopatia jest jedną z metod na pokonanie bólu w ciąży. Bóle kręgosłupa, trudności w oddychaniu, przeciążenie stawów - dolegliwości te zna większość kobiet spodziewających się dziecka. W takich sytuacjach warto udać się do osteopaty, zwłaszcza, że przyjmowanie leków w tym stanie nie jest wskazane.

Na dolegliwości ciążowe pomoże osteopatia

Osteopatia leczy przede wszystkim dolegliwości układu kostno-stawowo i mięśniowego, a więc: bóle kręgosłupa, szyi, ramion, karku, miednicy, dyskopatię, rwę kulszową, zapalenie ścięgien. Skutecznie radzi sobie również z nerwobólami, bólami i zawrotami głowy, migrenami.

Stosuje się ją także wspomagająco przy leczeniu zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego (wzdęcia, zgaga), a także wysiłkowego nietrzymania moczu. Osteopatia pomaga przy zastojach płynów ustrojowych w kończynach. Ciekawe efekty daje praca z przeponą, która skutkuje u pacjentów uczuciem lekkości oddychania, „zrzucenia ciężaru z ramion”.

A zatem metoda ta wydaje się wręcz wymarzona dla przyszłych mam, które borykają się właśnie z wieloma wymienionymi problemami. Ciąża to czas, gdy w organizmie zachodzą duże zmiany: rośnie dziecko, znacznie powiększają się piersi i brzuch, zmienia się środek ciężkości ciała, pogłębiają się fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Zmiany te powodują naciągnięcia i przeciążenia mięśni i stawów, a w efekcie – objawy bólowe, trudności w oddychaniu.

Wolisz terapię manualną zamiast leków? Wybierz się do osteopaty!

Napięcia w obszarze miednicy oraz przepony mogą utrudnić odpływ krwi żylnej do serca z dolnej połowy ciała i spowodować lub pogłębić istniejące żylaki w obrębie nóg. Najczęściej ciężarne cierpią na ostre bóle kręgosłupa, szyi, karku i miednicy, ataki rwy kulszowej, bóle podbrzusza i spojenia łonowego, bóle i zawroty głowy, cieśń nadgarstka. W tych wszystkich przypadkach warto udać się po pomoc do osteopaty, zwłaszcza że przyjmowanie leków jest teraz niewskazane. Osteopatia może też złagodzić nudności i zgagę, wynikające z napięć w obrębie przepony.

Terapia manualna pomoże przygotować się do porodu

Co więcej, terapia manualna pomaga przygotować ciało do porodu, zwłaszcza gdy u ciężarnej występują nadmierne napięcia mięśni oraz więzadeł miednicy, powstałe wskutek urazów w obrębie kości ogonowej, krzyżowej czy kręgosłupa lędźwiowego. Osteopatia niweluje napięcia mięśniowe w obrębie miednicy, dzięki czemu wyjście dziecka na świat staje się o wiele łatwiejsze. Bywa skuteczna również przy uwalnianiu zrostów i zmniejszaniu blizn pooperacyjnych, co może być przydatne po cesarskim cięciu. Sprawdza się również w leczeniu urazów okołoporodowych u dzieci.

Czy kobieta w ciąży może zaufać osteopatii?

Zabiegi manualne stosowane przez osteopatów są bezpieczne, łagodne i bezbolesne. Główną zasadą osteopatii jest zasada bezbolesnej pracy z pacjentem. Nie ma tu mowy o gwałtownych zabiegach stosowanych przez masażystów czy nastawiaczy kręgosłupa.

Warunkiem jest oczywiście korzystanie z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, legitymującego się dyplomem którejś z uznanych europejskich szkół przygotowujących osteopatów. Zgodnie z rozporządzeniami EFO, osteopatię mogą praktykować tylko lekarze i fizjoterapeuci, którzy ukończyli system szkoleń podyplomowych (minimum 5 lat lub 1000 godzin zajęć teoretycznych, praktycznych i klinicznych).

Osteopaci w Polsce

W Polsce nie zarejestrowano jeszcze tego zawodu, ale jest grono terapeutów, którzy szkolili się za granicą. Od kilku lat działają również akademie osteopatii w Bydgoszczy i Wrocławiu, a od 2005 r. istnieje Towarzystwo Osteopatów Polskich.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
Karola
|

Z własnego doświadczenia wiem co to znaczy. W ciąży ból kręgosłupa i moje ogólne samopoczucie było fatalne. Pomogła mi pani Honorata Kotowska z Centrum Osteopatii i Fizjoterapii w Rzeszowie a dowiedziałam się o niej od koleżanki, która rok wczesniej miała podobne problemy. Właściwa terapia i dbanie o siebie to był klucz do dobrego samopoczucia

julianna.xyz
|

Najlepsze są metody naturalne, szczegolnei w ciązy, ale ne tylko. mnie w ciazy bardzo bolał kregoslup. Masaze u osteopaty skutecznie pomagały, czulam sie o niebo lepiej. Ja chodzilam do kręg-Clinic w Poznaniu, serdecznie polecam to meijsce.