Jakie mogą być przyczyny poronienia?

2013-09-27 15:20 Agnieszka Paculanka

Przyczyny poronienia mogą być bardzo różne - od choroby zarodka, poprzez zakażenia wirusowe, zaburzenia hormonalne czy powikłania ciąży. Zdarza się również, że przyczyną poronienia są czynniki zewnętrzne: alkohol, leki czy zbyt ciężka praca fizyczna. Jakie jeszcze mogą być przyczyny poronienia?

Przyczyny poronienia trzeba poznać, by móc je usunąć i umożliwić kobiecie ponowne zajście w ciążę i donoszenie zdrowego dziecka.

Przyczyny poronienia: choroba zarodka

Choroba zarodka - to najczęstsza przyczyna wczesnego poronienia (do 12. tygodnia ciąży) jest choroba zarodka, który obumiera z powodu poważnych wad chromosomalnych lub innych nieprawidłowości genetycznych, uniemożliwiających prawidłowy rozwój. Nawet gdyby jakimś cudem z tego zarodka urodziło się dziecko, miałoby bardzo ciężkie wady wrodzone. Natura naprawia więc błąd, który powstał w chwili zapłodnienia. Szacuje się, że dzieje się tak w ok. 50 proc. wczesnych poronień samoistnych; taka naturalna selekcja odbywa się już w 6.-7. tygodniu ciąży.

Przyczyny poronienia: zakażenie wirusowe

Zakażenia wirusowe - to druga co do częstości przyczyna obumierania zarodków. Niekiedy banalna infekcja wirusowa – dwudniowy katar, pobolewanie mięśni, niekiedy biegunka – po kilku czy kilkunastu dniach skutkuje plamieniem, i na USG okazuje się, że zarodek nie żyje.

Przyczyny poronienia: zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne – zarówno niedobór hormonów płciowych, które podtrzymują ciążę, jak również inne zakłócenia w gospodarce hormonalnej, związane z cukrzycą czy chorobami tarczycy; takie poronienia zwykle mają miejsce do 12. tygodnia ciąży.

Przyczyny poronienia: zmiany w obrębie narządów rodnych

Zmiany w obrębie narządów rodnych - wady anatomiczne macicy (z przegrodą, dwurożna), mięśniaki, uszkodzenia szyjki macicy, niewydolność szyjki macicy; uszkodzenia endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę; w takich przypadkach do poronienia dochodzi zwykle później, w II trymestrze ciąży.

Przyczyny poronienia: choroby zakaźne

Niektóre choroby zakaźne - różyczka, toksoplazmoza, chlamydioza oraz inne zakażenia bakteryjne i grzybicze, zwłaszcza przebiegające z wysoką temperaturą.

Przyczyny poronienia: zaburzenia o podłożu immunologicznym

Zaburzenia o podłożu immunologicznym - przede wszystkim zespół antyfosfolipidowy (ASP), zwany też toczniem, gdy przeciwciała z krwi matki uniemożliwiają wytworzenie prawidłowego łożyska.

Przyczyny poronienia: powikłania ciąży

Powikłania ciąży - ciąża pozamaciczna, zaśniad groniasty (zmiana zwyrodnieniowa tkanki tworzącej łożysko), a w II i III trymestrze: pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie wewnątrzmaciczne, przedwczesne odklejenie się łożyska.

Przyczyny poronienia: czynniki zewnętrzne i środowiskowe

Oprócz wymienionych powyżej przyczyn, istnieją czynniki zewnętrzne i środowiskowe, które znacznie podwyższają ryzyko poronienia. Należą do nich: złe odżywianie, ciężka praca fizyczna (np. dźwiganie ciężkich przedmiotów), alkohol, nikotyna, promienie RTG i promieniowanie jonizujące, niektóre leki, a także przeżycie przez ciężarną dużego wstrząsu psychicznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE
Tomasz
|

"przede wszystkim zespół antyfosfolipidowy (ASP), zwany też toczniem"
zespół antyfosfolipidowy i toczeń to dwie zupełnie inne jednostki chorobowe z odmiennymi autoprzeciwciałami swoistymi. Jedyne co je łączy, to że obie są zaliczane do chorób z autoagresji (choroby autoimmunologiczne).
Codziennie mam do czynienia z tymi chorobami w pracy więc znam się na temacie.

AK
|

gdzie jest to laboratorium genetyczne w Wwie
Jak wyglada badanie
ile kosztuje
czy bada sie kobietę i mężczyznę

Grzegorz
|

Żona poroniła w 13 tygodniu ciąży.Można wiedzieć ile zapłaciliście za badania genetyczne?My nie zrobiliśmy tego,dlatego nic nam się nie należało.pochówek na własny koszt.Szpital i wiele osób przekonywało,że najlepiej jak zostawimy nasze maleństwo w szpitalu i po kłopocie.Przekonałem żonę,zrobiliśmy jak już napisałem.Ps.już nie dowiemy się nigdy o płci naszego nienarodzonego dziecka.

Lila
|

Witam. pierwsze dziecko urodziłam bez zadnych nawet najmniejszych komplikacji, lecz 1 dziecko miałam z poprzednim partnerem 2 lata pozniej zwiazałam sie, wyszłam za mąż i poeoniłam 3 razy za 1 razem musiałam iść na łyzeczkowanie poniewaz okazało sie ze malenstwo nie ma serduszka, 2 kolejne poronienia przeszłam w domu ;( zostalismy z mezem wysłani do invicty, badania genetyczne, niestety z nich nie dowiedzielismy sie niczego jestesmy genetycznie zdrowi, maz sam od siebie prywatnie zrobił badanie nasienia wyszło srednio... teraz na nfz juz nie mozemy liczyc, maz ma chodzic do androloga a ja do kliniki immunologicznej lub do kliniki niepłodności pomimo ze owulacja wystepuje systematycznie w 11dniu od rozpoczecia cyklu <28dni> nie wiem juz gdzie mam sie udac co za badania robic, pomozcie prosze jakie badania moga byc istotne w tym przypadku?

ilona
|

Piszę,bo miałam ostatnio poronienie i zwróciłam się do laboratorium genetycznego, aby zbadali jaka była przyczyna tego i jaka płeć dziecka. Bardzo miła pani nie tylko przyjęła materiał do badań ale wyjaśniła mi, że na podstawie tego wyniku dostanę z ZUS-u zasiłek pogrzebowy w wys.4tys zł oraz że przysługuje nam obojgu wypłata od ubezpieczyciela na polisę "na życie" no i wiele innych ważnych rzeczy.

marta
|

jak można pisać o poronieniach i III trymestrze ciąży?? W III trymestrze nie dochodzi do poronienia, lecz przedwczesnego porodu. O poronieniu możemy mówić do 22. tygodnia ciąży.

Lilia_
|

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim ustali przyczynę poronienia, a może nawet określi szansę na kolejne dziecko. Ja takie badania robiłam i jestem z nich zadowolona. Ciąża obumarła w 8 tygodniu i przyczyną okazał się zespół edwardsa :( Oprócz przyczyny laboratorium ustaliło też płeć i poinstruowali mnie co i jak z pogrzebem, zasiłkiem i urlopem

Berenika
|

Według mojego ginekologa 70% poronień ma podłoże genetyczne. Odsyła mnie do laboratorium DNA żebym przebadała płód pod tym kątem. Czy takie badanie faktycznie coś da?

kasia
|

jestem w ciąży po raz trzeci poprzednie ciąże przebyłam bezkonfliktowo, natomiast teraz mam same problemy. przeziębiłam się i nie mogę się wyleczyć, dostałam antybiotyk nic mi nie pomógł, pije sok z malin nie wychodzę z domu, odpoczywam a kaszel tak męczy że cały brzuch skaka. na dodatek przy oddawaniu moczu boli mnie pęcherz tak strasznie aż mi łzy same lecą.