HOMEOPATIA: leczenie lekami homeopatycznymi w trakcie ciąży

To prawie niemożliwe, żeby podczas dziewięciu miesięcy ciąży nie przydarzyły ci się kłopoty z żołądkiem, nie złapał katar lub ból głowy. Jednak w tym wyjątkowym okresie z reguły nie wolno leczyć tych dolegliwości tak, jak przed ciążą. Czym więc możesz się ratować? Farmaceuci i lekarze specjalizujący się w homeopatii są zdania, że dla przyszłej mamy i jej dziecka takim bezpiecznym rozwiązaniem są leki homeopatyczne.

Homeopatia opiera się na zasadzie podobieństwa, zgodnie z którą pewne substancje wywołują u osób zdrowych objawy choroby, u chorego zaś, mającego takie dolegliwości, mogą je zwalczać. Pod warunkiem, że zostaną podane w bardzo małych dawkach. Oznacza to np. że osobie, która ma wysoką temperaturę, zaleca się preparat zawierający substancję… wywołującą gorączkę.

Leki homeopatyczne wytwarza się wyłącznie z substancji naturalnych (roślinnych, pochodzenia zwierzęcego i minerałów) w procesie tzw. potencjalizacji, polegającej na stopniowym, coraz większym rozcieńczaniu substancji leczniczej. Czasem rozcieńczenie jest tak duże, że gotowy lek zawiera zaledwie milionową część substancji wyjściowej. Ale homeopaci uważają, że to całkowicie wystarcza, by pobudzić w organizmie chorego naturalne mechanizmy samonaprawcze. Zapewniają też, że dzięki tak dużemu rozcieńczeniu leki te są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Homeopatia na dolegliwości kobiet w ciąży

Wśród preparatów homeopatycznych przyszła mama znajdzie wiele takich, które mogą jej pomóc w pozbyciu się dolegliwości.

 • mdłości - przeważnie dokuczają między 3. tygodniem a 4. miesiącem ciąży (skarży się na nie ok. 30 proc. kobiet). Ich przyczyną jest przestrojenie hormonalne i metaboliczne organizmu. Przy tej męczącej dolegliwości można stosować Vomitusheel S (czopki) lub Carominthe Lehning (krople)
 • zgaga - powiększona macica uciska żołądek i jego zawartość cofa się czasem aż do przełyku, wywołując piekącą zgagę. Bywa, że dokucza ona niemal przez całą ciążę. Gdy kwaśne odbijania i zgaga dają ci się we znaki, możesz sięgnąć po Gastricumeel (tabletki)
 • zaparcia - to typowy problem przyszłych mam. Progesteron, hormon bardzo aktywny w ciąży, rozleniwia jelita – ich perystaltyka, szczególnie jelita grubego, jest osłabiona. Zaparcia mogą jeszcze nasilić przyjmowane preparaty żelaza. Jeśli więc masz taki problem, homeopaci zalecają Nux vomica-Homaccord (krople)
 • hemoroidy - szczególnie pod koniec ciąży często dochodzi do rozszerzenia żył odbytu. Powoduje to nieprzyjemne uczucie swędzenia, pieczenie, ból. Gdy zauważysz takie dolegliwości, wypróbuj Paeonia-Heel (tabletki)
 • ból głowy - kobiety w ogóle częściej cierpią na bóle głowy i migrenę niż mężczyźni, co wiąże się z wahaniami poziomu żeńskich hormonów. W trakcie ciąży, gdy hormony szaleją, bóle głowy mogą się więc nasilić. Leki homeopatyczne na tę dolegliwość to Spigelon (tabletki) lub Spigelia-Dagomed 20 (granulki)
 • obrzęki nóg - to skutek przeciążenia układu limfatycznego (odpowiedzialnego za transport substancji odżywczych i tlenu do krwi oraz usuwanie toksyn), który podczas ciąży pracuje dla dwojga. Na obrzęki homeopaci polecają Lymphomyosot (tabletki lub krople)
 • przeziębienie - nawet bardzo dbając o siebie, można zarazić się od kogoś w sklepie czy autobusie. Jeśli więc poczujesz, że coś cię bierze, wypróbuj Oscillococcinum (granulki). Ważne, by preparat zażyć już przy pierwszych objawach

Doktor Beata Antosik: leki homeopatyczne nie są panaceum na wszystkie choroby

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Ważne

Ciąża a leki homeopatyczne

 • przed pożyciem leku homeopatycznego ciężarna powinna się skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym, który powinien być zawsze poinformowany o stosowaniu przez kobietę ciężarną jakichkolwiek leków – również homeopatycznych, a także suplementów diety
 • nie każda dolegliwość u kobiet w ciąży powinna być leczona preparatami homeopatycznymi
 • ciężarna przed spożyciem leku homeopatycznego powinna dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania (niektóre leki homeopatyczne są przeciwwskazane w ciąży)

Homeopatia - a może to tylko sugestia?

Zanim jednak zdecydujesz się na jakikolwiek lek homeopatyczny, musisz wiedzieć, że homeopatia budzi kontrowersje i często zupełnie sprzeczne opinie. Zwolennicy homeopatii wskazują na pozytywne aspekty tej metody – leczenie przyczyn, a nie tylko objawów choroby, mobilizowanie naturalnych sił odpornościowych, brak niepożądanych działań ubocznych, ryzyka przedawkowania, a także przeciwwskazań dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Jest wiele osób, które twierdzą, że ta terapia im pomogła. Jednak świat nauki pozostaje wobec homeopatii krytyczny. Wciąż bowiem nieznane są mechanizmy jej działania, a jej skuteczność nie jest potwierdzona naukowo. Według prestiżowego pisma medycznego „The Lancet”, leki homeopatyczne działają podobnie jak sugestia (tzw. efekt placebo). Dlatego lekarze ginekolodzy odnoszą się do homeopatii z rezerwą.

Ważne

Stosowanie homeopatii jest niezgodne z medycyną opartą na faktach (EBM). Decydując się na homeopatię, nie można zrezygnować z konwencjonalnych terapii, co do których bezpieczeństwa i skuteczności istnieją wiarygodne dowody. Nie powinno się stosować homeopatii zwłaszcza w leczeniu chorób przewlekłych, poważnych albo potencjalnie poważnych.

Farmakolog prof. David Colquhoun o homeopatii: W tych pigułkach nic nie ma

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Warto wiedzieć

 • Nie zażywaj leków homeopatycznych na własną rękę. Powinien je zalecić dobry homeopata na podstawie szczegółowego wywiadu
 • Koniecznie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu bądź z potką dołączoną do leku
 • Zanim je zastosujesz, skonsptuj się ze swoim lekarzem ginekologiem
 • Pamiętaj, że leki homeopatyczne zwykle wspomagają leczenie i nie zastępują medycyny tradycyjnej
 • Jeśli wystąpią niepożądane objawy, odstaw lekarstwo
 • Leki homeopatyczne przyjmuj zawsze na pusty żołądek – na pół godziny przed posiłkiem i co najmniej godzinę po jedzeniu
 • Jeśli preparat ma postać proszku, zażywaj jego szczyptę, czyli tyle, ile się mieści na czubku zakończonego noża – na sucho, bez popijania
 • Leki w granpkach (jednorazowa dawka to 3–5 granpek) trzeba włożyć do ust i poczekać, aż się rozpuszczą.
 • Gdy lek (doustny) jest w płynie, zaleconą w przepisie liczbę kropli dodaj do niewielkiej ilości przegotowanej wody (schłodzonej do temperatury pokojowej) i wypij
 • Jeśli stosujesz też inne leki, zachowaj przynajmniej 30-minutowy odstęp pomiędzy preparatami
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

  Czytaj więcej
  Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
  KOMENTARZE
  mm
  |

  co za straszliwe bzdury...

  Ona
  |

  Właśnie się zastanawiałam się, czy lek homeopatyczny do stosowania zewnętrznego faktycznie może nie wywoływać żadnych objawów niepożądanych. Niby mam 'tylko' skręconą nogę, poradzili mi wziąć traumela, taki krem homeopatyczny do stosowania na skórę. Wcześniej korzystałam z plastrów przeciwbólowych. Niestety, skutek ma to negatywny, Przez trzy dni używałam plastrów przeciwbólowych i pomagały na ból, ale i tak czułam, że z kostką jest coś nie tak i niestety w dalszym ciągu nie mogłam normalnie chodzić. Przy posmarowaniu jednorazowym kostki cieszyłam się, bo nie czułam w ogóle bólu kostki, ale przy tym miałam wrażenie że w ogóle nie czuję nic w obrębie skręconej kostki. Niestety, po pół godziny zaczęłam się dziwnie czuć stojąc i chodząc, zaczęło mi się robić słabo, po czym potem robiło mi się niedobrze i zaczęłam być nerwowa. Wcześniej tego samego dnia mogłam chodzić ale czułam tylko ucisk w kostce. Wyszło na to że czułam się podobnie jak przy uderzeniu - wtedy kiedy sobie ją skręciłam. Prawdopodobnie mój mózg przy braku czucia jakiegokolwiek bólu nie wie jak się zachować (?), bo gdy ruszam stopą automatycznie robi mi się słabo. Jeszcze gorzej jest przy patrzeniu na stopę, gdy widzę że się rusza, ale nie czuję że w kostce się coś napina. Teraz nie tylko nie mogę chodzić ale nie mogę wstawać ;/ Czy ktoś miał może podobny przypadek? Jak na razie zdecydowanie odstawiam ten lek, wolę się już męczyć z bólem niż nie czuć nic. Zabawna rzecz jest w tym, że lek homeopatyczny przypomina idealny świat - w którym nie ma bólu, ale jednocześnie nie ma też innych odczuć +.+

  elizka87
  |

  Nie wierzę w homeopatię.

  ewa
  |

  Tzn. że Kościół współpracuje z firmami farmaceutycznymi? Myślisz, że BÓG woli, abyśmy się w nieskończoność zatruwali lekami i chemią? To nie są narkotyki, które świadomie wyrządzają nam krzywdę tylko leki oparte na naturalnych stworzonych przez Boga ziołach.... Jestem osobą wierzącą. Jak mnie boli gardło czy mam kaszel, sięgam po czosnek i też jestem przeciwko BOGU? Pomyśl logicznie. Mnóstwo dzieci ciężko choruje i rodzice chcą dla nich jak najlepiej. Jeśli zamiast antybiotyków matki decydują się na mniej inwazyjne a skuteczne leki homeopatyczne (dzieci nie odczuwają efektu placebo), to myślisz, że BÓG miałby im to za złe? Nie tędy droga!!! Świat nosi w sobie tyle okrucieństw, że naprawdę skupmy się na innych rzeczach!! Np. jak ocalić biedne dzieci, które codziennie umierają z głodu, wojen, krzywd wyrządzonych przez najbliższych....... Nad nami stoi wielu " fałszywych proroków" i skąd wiesz, kogo dokładnie masz słuchać? W latach 70 wmawiano kobietom w ciąży, że ich pokarm jest szkodliwy, to miało na celu kupowanie gotowych mieszanek, później że margaryna jest o wiele zdrowsza niż masło (które się lepiej sprzedawało...) dzisiaj mamy wojnę gospodarczą... Ja od kiedy zobaczyłam efekty leków homeopatycznych, sama leczę tak synka i siebie. Mamy spokój z chorobami, które szybko nam przechodzą.

  lucyna
  |

  Jesli chodzi o mnie to homeopatia nie działa.Przynajmniej nie w tym stopniu jakim bym chciała.Szybciej u mnei na zgagę pomaga ranigast niż kuleczki pod język

  róża
  |

  Leki homeopatyczne nie są żadnymi lekami. Praktycznie jest to zwykła woda. "Leczenie" polega na wierze, że się wyzdrowieje. Wiara jest to zaufanie. Tylko komu, czemu w tym przypadku? Zwykłej wodzie? Jakby to była wiara dla wiary, wiara w zwykłą wodę, to możesz sobie równie dobrze pić wodę z kranu i wierzyć, że to Ci pomoże...

  naiwna
  |

  więc faszeruj się lekami chemicznymi nie musisz ich sotosowac. mnie juz wielokrotnie homeopaty pomogły i nie boli mnie po nich żoładek tak chemicznych świństawch typu aspiryna lub gripex , które rozwalają układ pokarmowy.

  skuteczność homeopatii
  |

  ale jeśli jesteś osobą naiwną, dającą sobie wszystko wmówić i nie potrafiącą zweryfikować podstawowych faktów, homeopatia jest dla Ciebie! Możesz jednak zaoszczędzić do 100% kosztów (tak, tak, to nie żart) wkręcając sobie, że woda jest lekarstwem na wszystko.

  asi
  |

  A u jakiego homeopaty byłaś basiu87 jeśli to nie tajemnica i zajrzysz kiedyś tu....

  NM
  |

  homeopatia jest naprawdę skuteczna. Oczywiście nie wszyscy mogą ją stosować, ale ja mam akurat to szczęście, że mogę :) Wyleczyła mnie z problemow hormonalnych, z anginy ze zmianami nadżerkowymi (w 3 dni!), z przewlekłego zapalenia pęcherza (w niecałe 5 dni). Teraz jestem w 4 miesiący ciąży i leczę się od gronkowca - po jednym zastrzyku i 2 zastosowaniach granulek - mam mniej wyprysków. To chyba wystarczy na dowód działania homeopatii. I naprawdę, mogą być krytyczni, mogą nie mieć potwierdzeń naukowych- ale to DZIAŁA.