BÓL GŁOWY w ciąży: bezpieczne sposoby

2015-09-16 7:54 Elżbieta Dolecka | Konsultacja: dr n. med. Ałbena Grabowska-Grzyb, specjalista neurolog

Ból głowy w ciąży zdarza się często, chociaż zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, bywa dokuczliwy. To nieprawda, że musisz cierpliwie go znosić. Są naprawdę skuteczne i bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży i naprawdę warto z nich skorzystać.

Ból głowy w ciąży to problem dotyczący większości ciężarnych. Warto więc, nawet, jeśli do tej pory nie bolała cię głowa, byś poznała skuteczne sposoby na ból głowy w ciąży.

Posłuchaj o bólu głowy w ciąży, dowiedz się jak sobie z nim radzić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Ból głowy w ciąży: przyczyny

Hałas, stres, zmęczenie, za mało ruchu na świeżym powietrzu, brak snu, a także jego nadmiar (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży), przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów oraz niewłaściwe odżywianie to główni winowajcy. Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu, niezbędna dla rozwoju twojego maleństwa, powoduje także zatrzymywanie wody w tkankach. Powstają wówczas niezauważalne obrzęki, które obejmują też tkankę mózgową, a znajdujące się tam receptory nerwowe reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście nie jest to niebezpieczne ani dla ciebie, ani dla płodu.

Zanim pojawi się ból głowy w ciąży

Przede wszystkim zwolnij obroty. Naprawdę są ważniejsze sprawy od humorów szefa, koloru tapety w pokoju dziecka czy porządków w szafie. Na co dzień potrzebujesz przede wszystkim relaksu i 8-10 godzin snu (dobrze ci też zrobi poobiednia drzemka).

Pamiętaj o spacerach, by dotlenić organizm i regularnych posiłkach, bo głód objawia się nie tylko ssaniem w żołądku, ale także bólem głowy. W twojej diecie nie powinno zabraknąć bogatych źródeł magnezu (kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, kakao, koper, migdały, soja, banany, muesli, szczaw, jeżyny, fasola biała, botwina), bo właśnie niedobór tego pierwiastka często wywołuje tzw. napięciowy ból głowy. Jest tępy i niezbyt silny, ale bywa uporczywy. Może utrzymywać się nawet tygodniami, z krótkimi tylko przerwami. Lepiej więc mu zapobiegać.

Podobne dolegliwości wywołuje nawet niewielkie odwodnienie, dlatego nie zapominaj o piciu. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy napój jest tak samo dobry. Kawa, herbata czy gęste soki mogą dodatkowo sprzyjać utracie płynu z organizmu lub utrudniać jego wchłanianie. Najlepsza jest czysta woda, butelkowana, niegazowana, o niskiej zawartości minerałów (do 500 mg pierwiastków na litr), by nadmiernie nie obciążyć zapracowanych nerek – twój mały lokator wymaga od nich dodatkowego wysiłku. Warto wybrać taką, którą specjalnie dla kobiet w ciąży polecają Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Nie zapominaj o wygodnym łóżku, bo ból głowy czasem pochodzi od kręgosłupa. Materac nie powinien być ani za twardy, bo na sztywnym podłożu twoje kości oraz mięśnie są stale napięte i nie wypoczywają w pełni, ani za miękki, bo wówczas się "zapadasz" i obciążenie na kręgosłup jest nierówne.

Ważne

Ból głowy w ciąży: kiedy skonsultować się z lekarzem?

Ból głowy bywa objawem nadciśnienia, a to może sygnalizować groźne dla zdrowia zatrucie ciążowe. Jeśli masz aparat do mierzenia ciśnienia, regularnie je kontroluj. Gdy przekroczy normę, czyli 135/85 mmHg, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym. O dalszym postępowaniu powinien zdecydować położnik. Bez aparatu także możesz rozpoznać, że przyczyną dolegliwości jest nadciśnienie. Ból przez nie wywołany jest zazwyczaj dokuczliwy, atakuje rano, w tylnej części głowy (potylicy). Czasem towarzyszy mu dzwonienie lub szum w uszach i nadmierne pobudzenie.

Migrena w ciąży

Bywa tak, że lekarz prowadzący ciążę decyduje, że bólem głowy powinien zająć się inny specjalista. Jeśli chorujesz na migrenę i jesteś pod opieką neurologa, teraz on także będzie pomagał ci zwalczać dolegliwości. Jest jednak spora szansa, że w wyniku zmian hormonalnych na czas ciąży zapomnisz o migrenie. Choć mechanizm tego zjawiska nie został do końca poznany, statystyki potwierdzają, że typowe bóle migrenowe (jednostronne, pulsujące, ostre) w okresie ciąży zdarzają się znacznie rzadziej, niż poza nią. Najlepiej jeszcze przed poczęciem uzgodnić z neurologiem leczenie w razie ciąży. Wiele preparatów (zarówno przyjmowanych doraźnie, jak i stale), stosowanych w leczeniu migreny, jest niewskazanych dla ciężarnych. Ból głowy może wywołać infekcja górnych dróg oddechowych (zwłaszcza zatok), a nawet źle dobrane okulary. Dlatego nie zdziw się, gdy ginekolog zaleci ci konsultację u laryngologa czy okulisty.

Bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży

Jeśli jednak dopadnie cię taki "zwyczajny" ból głowy, wypróbuj sprawdzone, bezpieczne metody.

 • Weź ciepłą (nie gorącą) kąpiel. Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza. Postaraj się nie siedzieć w wannie dłużej niż kwadrans.
 • Odpocznij w zaciemnionym pokoju (dobrze wywietrzonym). Ważne, by panowała w nim kompletna cisza.
 • Połóż na czole chłodny okład. Możesz także włożyć stopy do miski z ciepłą wodą, a skronie pocierać lodem.
 • Czasem pomaga łagodny masaż: kolistymi ruchami bólu głowy masuj twarz, zaczynając od czoła, a na skroni kończąc. Potem przejdź do karku i masuj go, kierując się w stronę barków. A najlepiej poproś kogoś, by to zrobił.
 • Jeśli podejrzewasz, że sprawcą bólu może być obciążony kręgosłup, wypróbuj ćwiczenie łagodzące napięcie mięśni: usiądź wygodnie i pochyl głowę w lewo, do ramienia. Policz do 6. Zrób to samo w drugą stronę. Obróć głowę w bok. Znowu policz do 6. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz, obracając głowę w drugą stronę.

Chociaż w ciąży obowiązuje zasada: żadnych leków bez zgody lekarza, naprawdę nic złego się nie stanie, jeśli połkniesz doraźnie jedną tabletkę (ale nie więcej) paracetamolu. To środek, który uchodzi za bezpieczny w ciąży. Na przyszłość porozmawiaj z lekarzem o dawkowaniu leków przeciwbólowych, gdyby głowa znowu dokuczała.

Zrób to koniecznie

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdy ból jest niezwykle silny, taki, jakiego wcześniej nie miałaś, i towarzyszą mu:

 • nudności i wymioty, robi ci się słabo (mdlejesz), zwłaszcza jeśli powyższe objawy pojawią się np. po uderzeniu w głowę (istnieje prawdopodobieństwo krwotoku podpajęczynówkowego lub krwiaka śródmózgowego)
 • gorączka powyżej 38ºC (to może być np. infekcja dróg moczowych)
 • zawroty głowy i nasilone uczucie zmęczenia
 • obrzęki twarzy albo rąk
 • zaburzenia widzenia
 • sztywnienie karku
 • bezwład rąk i nóg, drgawki.

Skontaktuj się także z lekarzem, jeśli zdarzy ci się stracić przytomność z niejasnych przyczyn, gdy boli cię głowa rano po przebudzeniu lub ból budzi cię w nocy.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
Wiktoria K.
|

Jestem obecnie w 6 tygodniu ciąży. Wczoraj bolała mnie trochę głowa, ale chciałabym się upewnić, czy to nic groźnego.
Wczoraj z mężem się trochę zdenerwowaliśmy, bo córeczki nie było w przedszkolu i w ogóle... to skomplikowane. Na szczęście Martynka (nasza pięcioletnia córeczka) jest już z nami. Ból głowy mi już przeszedł, chciałam się zapytać, czy to ze zdenerwowania? Dziękuję za odpowiedź.

mama
|

Niestety wszyscy lekarze doradzają paracetamol, a ja trafiłam na dwóch mądrych, nie znających się wzajemnie o różnych specjalizacjach i powiedzieli iż paracetamol jest bardzo szkodliwy...może wręcz uszkodzić płód....

Wramka
|

Odpoczynek, ruch, zdrowe odżywianie to moje podstawowe metody, by ataków migreny w ciąży było jak najmniej. Ogólnie rzecz biorąc bardzo zaprzyjaźniłam się ze stronką abcmigrena.pl i stosuje się do zawartych tam porad :)

elwira
|

Ach z tym bólem w ciąży to nie taka prosta sprawa, bo jednak człowiek się boi łykać tabletki. Przed ciążą to wiedziałam, że jak boli, to biorę pyralginę i na pewno pomoże, a teraz to raczej unikam tabletek.

Dotty81
|

Jeśli na migrenę ktoś poleca paracetamol albo prysznic, to znaczy że nie wie co to migrena. Mnie niestety w ciąży migreny się nasiliły, zwłaszcza w nocy, są nie do wytrzymania i liczę na to, że neurolog znajdzie jednak jakiś bezpieczny lek, bo nie wyobrażam sobie tak nie-funkcjonować przez kolejne pół roku :/

kasia k
|

Witam. Obecnie jestem w 13 tygodniu ciąży i dokucza mi okropny ból głowy, z którym nie potrafię sobie poradzić, tabletki nie pomagają, okłady z ledwością - działa jedynie na chwilę. Już nie wiem co robić.

monika
|

mi na ból głowy pomaga cytryna którą się naciera skronie,na prawde rewelacja,polecam

justi
|

Mi w pociążowych migrenach pomaga odstawienie całkowicie herbaty czarnej, kawy, napojów z kofeiną. Myślę że w ciązy też warto z nich zrezygnować. Mi na ból głowy w ciąży pomaga pół tabletki paracetamolu.

Justyna
|

Jestem w 39 tygodniu ciąży. Od 5 dni mam okropny ból głowy. Przed zajściem w ciążę tylko raz miałam migrenowy ból głowy. Na ostrym dyżurze w przychodni (to była niedziela) gdy już nie mogłam wytrzymać z bólu dostałam zastrzyk z ketonalu. Przyjmował mnie psychiatra :-/ jak się potem okazało. Na drugi dzień gdy sytuacja się powtórzyła przyjął mnie neurolog i dostałam zastrzyk z paracetamolem. Powiedział że w moim przypadku (czyli w ciąży) nic innego nie może zastosować. Kazał mi się skonsultować z moim lekarzem prowadzącym ciążę i wystawił zaświadczenie że wskazane jest wcześniejsze rozwiązanie ciąży.

kanka
|

hej. ja jestem w pietnastym tygodniu ciąży i z bólami głowy borykam się od początku ciąży . w sumie to mi nic nie pomaga. ból jest nagły i od razu robi mi się słabo i za sekundę słabośc przechodzi a ból głowy zostaje. przy tym się panicznie boje serducho mi szaleje do tego mam nadciśnienie , cukrzycę ciążową, i niedoczynnośc tarczycy. ze strachu nie daję sobie rady. pomocy!!!!