Szmer serca a ciąża [Porada eksperta]

2013-04-07 17:29

Szmer serca został u mnie stwierdzony w wieku ok. 13 lat. W chwili obecnej mam 29 lat i jestem w 14 tygodniu ciąży. Od ok. 9 tygodnia ciąży doskwierają mi bóle w okolicach serca (nie mogę wziąć wtedy głębokiego oddechu, nie jestem w stanie położyć się na plecach, ostatnio gdy wystąpił taki ból mogłam położyć się tylko na lewym boku, a kiedy chciałam zmienić pozycję, ból się nasilał). Bóle te trwają czasami parę godzin, dopadają mnie o każdej porze dnia, nawet w nocy, do tego od czasu do czasu dochodzą palpitacje serca, ostatnio przy ogladaniu tv, kiedy byłam zupełnie zrelaksowana. Tydzień temu miałam robione badania EKG, echo (mieszkam w Anglii i tu też badania były wykonane). Lekarz stwierdził szmer, który nie jest groźny w moim stanie. Jednak bóle te są bardzo dokuczliwe. Jak mogę je zminimalizować? Czy mogę przyjmować jakieś tabletki przeciwbólowe? I czy rzeczywiście to nic groźnego w moim stanie?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Stosowanie wszelkich leków podczas ciąży przez przyszłą matkę powinno odbywać się z najwyższą ostrożnością i wyłącznie w przypadku zaistnienia poważnych wskazań ustalonych przez lekarza. Zaleca się unikanie brania leków dostępnych bez recepty „na własną rękę” zwłaszcza w początkowych okresach ciąży. Skoro w Pani przypadku nie stwierdzono badaniem lekarskim oraz w badaniach dodatkowych konkretnych schorzeń, to trudno jest mówić o stosowaniu leczenia przyczynowego. Odnośnie dolegliwości bólowych radziłabym przeanalizować w jakich okolicznościach bóle pojawiają się ( może mieć na wystąpienie dolegliwości wpływ na przykład pozycja ciała lub charakter posiłku) i unikać okoliczności wywołujących bóle.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza