Ciążoreksja (pregoreksja), czyli anoreksja w ciąży. Objawy anoreksji u ciężarnej

2017-07-05 11:59

Ciążoreksja (pregoreksja) to zaburzenie odżywiania, które dotyczy kobiet w ciąży. Pregorektyczka boi się, że przytyje w ciąży, dlatego dbanie o idealną figurę przedkłada nad zdrowy rozwój dziecka, nie licząc się z tragicznymi konsekwencjami. A anoreksja w ciąży może doprowadzić do upośledzenia fizycznego i umysłowego dziecka, a nawet poronienia lub obumarcia płodu. Jakie są przyczyny pregoreksji? Jak rozpoznać objawy ciążoreksji? Na czym polega jej leczenie?

Ciążoreksja (pregoreksja), czyli anoreksja w ciąży. Objawy anoreksji u ciężarnej
Autor: Thinkstockphotos.com Ciążoreksja ( pregoreksja ) to zaburzenie odżywiania, które dotyczy kobiet w ciąży

Spis treści

  1. Ciążoreksja (pregoreksja) – przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Ciążoreksja (pregoreksja) – objawy
  3. Ciążoreksja (pregoreksja) – leczenie
  4. Ciążoreksja - dlaczego kobiety odchudzają się w ciąży?

Ciążoreksja, inaczej anoreksja w ciąży lub pregoreksja (od ang. pregnancy – ciąża i łac. anorexia – anoreksja) to zaburzenie odżywiania, którego istotą jest głodzenie się i/lub prowokowanie wymiotów w czasie ciąży. Pregorektyczka obawia się naturalnych efektów ciąży - przyrostu wagi, zaokrąglenia bioder, powiększenia brzuszka i pełniejszego biustu - ponieważ, w jej mniemaniu, psują one jej figurę. W związku z tym dąży do tego, by w czasie ciąży wyglądać tak, jakby w niej nie była. W tym celu stosuje restrykcyjne diety i intensywnie ćwiczy, przedkładając tym samym dbanie o idealną figurę nad zdrowy rozwój dziecka.

Ciążoreksja (pregoreksja) oficjalnie nie jest uznawana za osobną jednostkę chorobową. Kobiety w ciąży, które odmawiają sobie jedzenia lub prowokują wymioty, są uznawane za anorektyczki lub bulimiczki. Jednak lekarze coraz częściej używają tego określenia, ponieważ liczba kobiet odchudzających się w czasie ciąży niebezpiecznie wzrasta. Według brytyjskich naukowców już jedna na dwadzieścia kobiet ciężarnych zmaga się z zaburzeniami odżywiania w ciąży. W związku z tym pregoreksja w przyszłości z pewnością znajdzie się na liście jednostek chorobowych.

Ciążoreksja (pregoreksja) – przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny ciążoreksji, podobnie jak anoreksji czy bulimii, są bardzo złożone. Przypuszcza się, że na pregoreksję są narażone kobiety z niskim poczuciem własnej wartości, które może doprowadzić do pogłębiającego się braku akceptacji swojego ciała i zaburzeń w jego postrzeganiu. Są to zwykle kobiety, które w dzieciństwie przeżyły jakąś traumę. Negatywne przeżycia z przeszłości często są przyczyną wielu chorób w dorosłym życiu (w tym zaburzeń psychicznych), a ciąża może być bodźcem, który przypomina o traumatycznym zdarzeniu i zapoczątkowuje chorobę. W związku z tym na ciążoreksję są narażone nie tylko te kobiety, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia odżywiania, lecz także te, które nigdy nie miały problemów psychicznych z jedzeniem.

Pośrednią przyczyną pregoreksji z pewnością są współczesne media, które kreują wizerunek ciężarnych gwiazd z niekiedy zadziwiająco szczupłą figurą i lekko zaokrąglonymi brzuszkami (przykładem może być Nicole Kidman, którą w czasie ciąży podejrzewano o pregoreksję). Tym samym przekonują, że kobieta powinna dążyć do idealnie szczupłego ciała również w trakcie ciąży.

Niektórzy przypuszczają, że przyczyną choroby może być także niechęć do posiadania dziecka.

Ciążoreksja (pregoreksja) – objawy

Kobieta, która cierpi na ciążoreksję:

  • spożywa niskokaloryczne potrawy, w dodatku w niewielkich ilościach. Często tłumaczy to brakiem apetytu i nudnościami;
  • ćwiczy - często dość intensywnie;
  • stale kontroluje wagę - ciążorektyczka często stawia sobie określone cele, np. aby przytyć w ciąży tylko kilka kilogramów albo mieścić się w spodnie sprzed ciąży;
  • prowokowuje po posiłkach wymioty, aby pozbyć się jedzenia, co tłumaczy dolegliwościami ciążowymi;

Jednak najgorsze jest to, że pregorektyczka często sięga po środki moczopędne i przeczyszczające, które mogą wywołać poronienie albo doprowadzić do niedorozwoju fizycznego lub umysłowego dziecka.

Ważne

Ciążoreksja - niebezpieczne konsekwencje

Anemia, nadciśnienie tętnicze, osłabienie, wypadnie włosów, a nawet depresja u ciężarnej to tylko kilka z groźniejszych konsekwencji stosowania restrykcyjnej diety w czasie ciąży. Skutkiem odchudzania się w tym szczególnym stanie może być także osteoporoza u przyszłej mamy. Z kolei po porodzie często pojawiają się problemy z naturalnym karmieniem.Jednak najgroźniejsze konsekwencje dotykają dziecka. Może ono się urodzić przedwcześnie lub ze zbyt niską wagą. Niedożywienie w ciąży może skutkować również zaburzeniami w rozwoju fizycznym i upośledzeniem umysłowym dziecka. Może również dojść do poronienia lub obumarcia płodu.

Ciążoreksja (pregoreksja) – leczenie

W związku z tym, że pregoreksja nie jest jeszcze osobną jednostką chorobową, leczenie tego schorzenia przebiega podobnie, jak w przypadku anoreksji, czyli konieczna jest pomoc psychologiczna (najlepiej przy współpracy z lekarzem prowadzącym ciążę). Niestety, ciężarna nie dostrzega swojego problemu, a dodatkowo nie można jej zmusić do leczenia, co może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony bliskich.

To ci się przyda

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiety w ciąży?

Według Światowej Organizacja Zdrowia, zapotrzebowanie na dodatkową energię w ciąży wynosi zaledwie 300 kcal dziennie. Tyle dostarcza miseczka jogurtu z musli lub kanapka z wędliną. Pod koniec ciąży dzienne zapotrzebowanie na energię to ok. 2800-3000 kcal.

Ciążoreksja – ile można przytyć w czasie ciąży?

Przyjmuje się, że kobieta w ciąży powinna przytyć 8-11 kilogramów. Jeśli jednak kobiety bardzo szczupłe, z niskim BMI, przytyją nawet 16 kg, również będzie to uznawane za normę. Na przyrost masy ciała w ciąży powinny uważać kobiety przy tuszy, których prawidłowa waga przed porodem może wskazać max. 10 kg więcej.

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Ciążoreksja - dlaczego kobiety odchudzają się w ciąży?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza