III trymestr

W 31. tygodniu ciąży możesz czuć się już solidnie zmęczona. Nic dziwnego – brzuszek w 31. tygodniu ciąży jest już na tyle duży, że trudno zmusić się do wysiłku.
29 tydzień ciąży jest już etapem, w którym dziecko powoli zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. W 29. tygodniu ciąży możesz już zwolnić tempo życia i zacząć przygotowywać się powoli do porodu – wszak w 29. tygodniu ciąży zostało do niego mniej więcej 11 tygodni, trudnych, bo w ich trakcie malec sporo jeszcze urośnie i potroi swoją wagę.
W 38. tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni rozwinięte, a ty być może spodziewasz się, że urodzisz lada moment – i tak właśnie może być. W 38. tygodniu ciąży warto więc mieć już wybrany szpital i spakowaną torbę do porodu. Dobra wiadomość jest taka, że w 38. tygodniu ciąży na pewno nie grozi ci już poród przedwczesny.
W 36. tygodniu ciąży zaczęłaś już ostatni miesiąc ciąży. To już naprawdę ostatni moment, by zaplanować, w którym szpitalu będziesz rodzić - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku następnych tygodni powitasz na świecie swoje dziecko. Ale uwaga – jeśli spodziewasz się bliźniąt, najprawdopodobniej urodzisz już właśnie w 36. tygodniu ciąży.
33. tydzień ciąży to czas zmiennych nastrojów, radości, ale też i zmartwień. W 33. tygodniu ciąży coraz wyraźniej odczujesz, że poród jest już naprawdę blisko!
W 35. tygodniu ciąży typowe ciążowe dolegliwości dają ci się zapewne porządnie we znaki. Dobra wiadomość jest taka, że po 35. tygodniu ciąży wszystkie one odejdą w niepamięć.
37. tydzień ciąży to moment, w którym definitywnie możesz przestać bać się o przedwczesny poród – pod koniec 37. tygodnia ciąża uznawana jest za donoszoną. Nim jednak nie urodzisz, nadal będą cię męczyć typowe dla późnej ciąży dolegliwości.
W 28. tygodniu ciąży możesz czuć się coraz bardziej zmęczona. Nic dziwnego – w ciągu dziesięć tygodni malec aż dziesięciokrotnie powiększył masę ciała. Dźwigasz już naprawdę spory ciężar! Najważniejsze zalecenie na 28. tydzień ciąży brzmi: wypoczywaj, ile potrzebujesz.
40. tydzień ciąży to najlepszy moment na urodzenie dziecka – jest już w pełni gotowe do życia poza brzuchem. Być może, gdy czytasz te słowa, od porodu dzielą cię zaledwie godziny. Ale jeśli nie urodzisz do końca 40. tygodnia ciąży, lekarz określi twoją ciążę jako ciążę przenoszoną lub przeterminowaną.
W 39. tygodniu ciąży zapewne niejednokrotnie usłyszysz pytanie: to kiedy rodzisz? Sama pewnie również je sobie często zadajesz. Nic dziwnego – w 39. tygodniu ciąży poród może nastąpić lada chwila.
W 32. tygodniu ciąży macica jest 500 razy większa niż była przed ciążą. 32. tydzień ciąży to też czas, w którym malec intensywnie ćwiczy umiejętności, niezbędne mu do życia po drugiej stronie brzucha.
W 30. tygodniu ciąży apetyt dopisuje i tobie, i dziecku. Oboje bardzo szybko możecie więc w 30. tygodniu ciąży przybierać na wadze.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza