III trymestr

III trymestr rozpoczyna się w 28. tygodniu ciąży i trwa aż do rozwiązania, najczęściej 39.-40. tygodnia. To ostatnia prosta, której towarzyszy najwięcej emocji. Czas przygotowań do porodu, kompletowanie wyprawki i uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia. Wiele przyszłych mam zmaga się z bólem kręgosłupa, zgagą czy opuchniętymi nogami. Na tym etapie płód jest już prawie całkowicie ukształtowany i intensywnie przybiera na wadze.

W 31. tygodniu ciąży możesz czuć się już solidnie zmęczona. Nic dziwnego – brzuszek w 31. tygodniu ciąży jest już na tyle duży, że trudno zmusić się do wysiłku.
29 tydzień ciąży jest już etapem, w którym dziecko powoli zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. W 29. tygodniu ciąży możesz już zwolnić tempo życia i zacząć przygotowywać się powoli do porodu – wszak w 29. tygodniu ciąży zostało do niego mniej więcej 11 tygodni, trudnych, bo w ich trakcie malec sporo jeszcze urośnie i potroi swoją wagę.
W 38. tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni rozwinięte, a ty być może spodziewasz się, że urodzisz lada moment – i tak właśnie może być. W 38. tygodniu ciąży warto więc mieć już wybrany szpital i spakowaną torbę do porodu. Dobra wiadomość jest taka, że w 38. tygodniu ciąży na pewno nie grozi ci już poród przedwczesny.
W 36. tygodniu ciąży zaczęłaś już ostatni miesiąc ciąży. To już naprawdę ostatni moment, by zaplanować, w którym szpitalu będziesz rodzić - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku następnych tygodni powitasz na świecie swoje dziecko. Ale uwaga – jeśli spodziewasz się bliźniąt, najprawdopodobniej urodzisz już właśnie w 36. tygodniu ciąży.
33. tydzień ciąży to czas zmiennych nastrojów, radości, ale też i zmartwień. W 33. tygodniu ciąży coraz wyraźniej odczujesz, że poród jest już naprawdę blisko!
W 35. tygodniu ciąży typowe ciążowe dolegliwości dają ci się zapewne porządnie we znaki. Dobra wiadomość jest taka, że po 35. tygodniu ciąży wszystkie one odejdą w niepamięć.
37. tydzień ciąży to moment, w którym definitywnie możesz przestać bać się o przedwczesny poród – pod koniec 37. tygodnia ciąża uznawana jest za donoszoną. Nim jednak nie urodzisz, nadal będą cię męczyć typowe dla późnej ciąży dolegliwości.
W 28. tygodniu ciąży możesz czuć się coraz bardziej zmęczona. Nic dziwnego – w ciągu dziesięć tygodni malec aż dziesięciokrotnie powiększył masę ciała. Dźwigasz już naprawdę spory ciężar! Najważniejsze zalecenie na 28. tydzień ciąży brzmi: wypoczywaj, ile potrzebujesz.
40. tydzień ciąży to najlepszy moment na urodzenie dziecka – jest już w pełni gotowe do życia poza brzuchem. Być może, gdy czytasz te słowa, od porodu dzielą cię zaledwie godziny. Ale jeśli nie urodzisz do końca 40. tygodnia ciąży, lekarz określi twoją ciążę jako ciążę przenoszoną lub przeterminowaną.
W 39. tygodniu ciąży zapewne niejednokrotnie usłyszysz pytanie: to kiedy rodzisz? Sama pewnie również je sobie często zadajesz. Nic dziwnego – w 39. tygodniu ciąży poród może nastąpić lada chwila.
W 32. tygodniu ciąży macica jest 500 razy większa niż była przed ciążą. 32. tydzień ciąży to też czas, w którym malec intensywnie ćwiczy umiejętności, niezbędne mu do życia po drugiej stronie brzucha.
W 30. tygodniu ciąży apetyt dopisuje i tobie, i dziecku. Oboje bardzo szybko możecie więc w 30. tygodniu ciąży przybierać na wadze.

W ostatnim trymestrze ciąży emocje dominują nad zdrowym rozsądkiem. Z jednej strony pojawia się lęk związany z porodem i macierzyństwem, z drugiej przyszła mama odlicza dni do rozwiązania. Płód jest już niemalże w pełni ukształtowany, meszek płodowy stopniowo zanika i zostaje zastąpiony włoskami. Płuca są już zdolne do samodzielnego oddychania i zaopatrywana organizm w tlen. Jednak do momentu rozwiązania rolę tę pełni pępowina i łożysko. W III trymestrze dokładnie wiadomo, czy na świecie pojawi się syn czy córka.

Niestety to czas ciążowych dolegliwości spowodowanych głównie powiększającą i unoszącą się do góry macicą. Ucisk na narządy wewnętrzne nierzadko powoduje opuchnięcie nóg i obrzęki kostek. Pojawia się ból pleców, pierwsze skurcze przepowiadające, a stale powiększający się brzuch utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowo mogą pojawić się zawroty głowy, zaparcia i zgaga. W III trymestrze można zauważyć też rozstępy szczególnie w miejscach, gdzie skóra najbardziej się rozciągnęła.

W ostatnich tygodniach ciąży należy wykonać komplet badań zleconych przez lekarza. Podczas badania USG można ustalić w jakiej pozycji znajduje się płód i czy jest możliwy poród drogami natury. Na podstawie wyników badań ginekolog może przewidzieć ewentualne komplikacje porodowe.

Choć na początku ciąży lekarz wylicza termin porodu, warto pamiętać, że tylko około 5 proc. kobiet rodzi w terminie. Najczęściej dziecko pojawia się na świecie tydzień wcześniej lub kilka dni po przybliżonej dacie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza