7 miesiąc ciąży: dziecko ustawia się główką w dół

2014-04-09 14:11

Siódmy miesiąc to czas, gdy dziecko przybiera na wadze i przygotowuje się do coraz bliższego opuszczenia macicy. Wykonuje ćwiczenia oddechowe, doskonali wzrok, a czasami nawet ustawia się już w najlepszej pozycji do wyjścia na świat.

7 miesiąc ciąży: dziecko ustawia się główką w dół
Autor: thinkstockphotos.com

Siódmy miesiąc ciąży - zaczyna się ostatni trymestr ciąży. W czasie tych trzech miesięcy dziecko głównie przybiera na wadze, bo wszystkie jego organy i układy zdążyły się już ukształtować i rozwinąć.

Siódmy miesiąc ciąży: co nadal się rozwija?

Do końca ciąży będą rozwijać się jeszcze oczy, płuca i mózg. Szybki rozwój mózgu sprawia, że miękkie kości czaszki są wypychane ku przodowi, co nadaje główce charakterystyczny kształt (wysokie czoło). Powierzchnia mózgu staje się bardziej pofałdowana, a między komórkami nerwowymi tworzy się coraz więcej połączeń. Dziecko kontynuuje "ćwiczenia oddechowe", czyli ruchy klatką piersiową z wciąganiem do płuc płynu owodniowego zamiast powietrza. Dzięki tym ćwiczeniom płuca są pobudzane do wytwarzania większej ilości surfaktantu - substancji białkowej niezbędnej do ich prawidłowego rozwoju. Oczy potrafią poruszać się w oczodołach i są coraz bardziej wrażliwe na światło - źrenice reagują rozszerzaniem się na wiązkę czerwonego światła przenikającą do macicy. Na podstawie badań naukowcy stwierdzili też, że 28-tygodniowy płód potrafi wyczuć różnicę między światłem słonecznym a sztucznym oświetleniem! Dziecko ćwiczy otwieranie i zamykanie oczu, na razie jednak rzadko ma je otwarte, bo przesypia prawie cały dzień. 28-tygodniowy płód ma 27 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży ok. 1350 g. Jest mu coraz ciaśniej. Nie może już popisywać się swoimi zdolnościami akrobatycznymi: na fikanie koziołków nie ma miejsca. Potrafi za to nieźle napierać i kopać.

miesięcznik "M jak mama"
Ważne

Jak teraz wygląda dziecko?

Po siedmiu miesiącach życia płodowego dziecko mierzy ok. 30 cm (długość ciemieniowo-siedzeniowa) i waży ok. 1800 g. Ma wykształcone kończyny, palce, twarz; otwiera i zamyka oczy, rosną mu włosy i paznokcie. Jego ciało nie jest już pokryte meszkiem, skóra staje się gładka i różowa. Wygląda niemal jak noworodek.

Ważne

Dobrze wybierz miejsce porodu

Zorientuj się, jak wygląda opieka i procedury w okolicznych oddziałach porodowych, by wybrać ten, który najbardziej ci odpowiada. Nie ma rejonizacji, więc możesz rodzić tam, gdzie chcesz. Zastanów się, na czym ci najbardziej zależy (obecność męża, poród aktywny, znieczulenie itp.), a potem dowiedz się, jak to wygląda w konkretnych szpitalach: pytaj znajome, szukaj opinii w internecie i w przewodniku Fundacji Rodzić po Ludzku. Odwiedź też wybrany wstępnie szpital i zapytaj o to, co cię interesuje. Jeśli ciąża nie jest powikłana, możesz urodzić w domu, pod warunkiem że w okolicy mieszka położna, która przyjmuje takie porody.

Siódmy miesiąc ciąży: zmiany w wyglądzie dziecka

W tym czasie zanika lanugo, czyli tymczasowy meszek płodowy pokrywający całe ciało. Pozostaje już tylko na plecach i ramionach - tam jego pozostałości utrzymają się aż do porodu, by zniknąć w ciągu kilku tygodni po narodzinach. Pod skórą dziecka odkłada się coraz więcej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu nie widać już siateczki naczyń krwionośnych - zabarwienie skóry zmienia się z czerwonego na różowe. Włosy na głowie gęstnieją. Powieki otwierają się i zamykają, rosną paznokcie. U chłopców jądra zeszły do moszny, u dziewczynek wargi sromowe są jeszcze na tyle małe, że nie zakrywają łechtaczki - ich rozrost nastąpi w ostatnich tygodniach ciąży.

Siódmy miesiąc ciąży: mały kopacz

Około 30. tygodnia życia płodowego wiele dzieci przyjmuje już pozycję główką w dół, która jest najlepszą pozycją wyjściową do porodu. Od chwili, gdy tak się stanie, dziecko obdarza mamę silnymi kopnięciami w dolnej partii żeber, co nie jest przyjemne.

Dziecko ma już własny dobowy rytm

Aktywność dziecka jest do pewnego stopnia związana z tym, co robi jego mama. Uaktywnia się szczególnie wtedy, gdy mama jest spokojna i zrelaksowana, np. podczas wieczornego i nocnego odpoczynku. Dziecko jest bardziej ruchliwe także po zjedzeniu przez matkę posiłku (reakcja na wzrost poziomu glukozy we krwi) oraz w chwilach jej zdenerwowania i podniecenia (wpływ adrenaliny). Mimo to można już jednak zauważyć, że aktywność płodu staje się bardziej zorganizowana i uporządkowana, z wyraźnymi okresami odpoczynku i ruchliwości.

Zdaniem naukowców, ponad 80 proc. czasu zajmuje dziecku sen. Tylko około 10 proc. to aktywna jawa, gdy dziecko jest ruchliwe, a kilka procent to tzw. spokojna jawa, kiedy ciało dziecka się nie porusza, ale jego oczy są w nieustannym ruchu. Stan ten przypomina czuwanie noworodka - dziecko zachowuje się spokojnie, jakby zwracało uwagę na to, co się wokół niego dzieje.

Czyżby dziecku coś mu się śniło?

Badania wykazały, że w pewnej fazie snu gałki oczne nienarodzonego dziecka szybko się poruszają. U osób dorosłych z tą właśnie fazą snu (tzw. faza REM) związane jest występowanie marzeń sennych. Na tej podstawie część naukowców wysunęło tezę, że także dziecko żyjące jeszcze w brzuchu mamy potrafi śnić, reasumując swoje doświadczenia zgromadzone w ciągu minionego dnia!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza