Zwolnienie lekarskie a zaplanowany urlop. Czy L4 przeszkodzi nam w wakacyjnych planach?

2024-06-24 13:05

Lato jest jednym z najczęściej wybieranych terminów na wyjazd urlopowy. Co, jednak kiedy rozchorujemy się na wybrany przez na okres i dostaniemy zwolnienie L4? Wiele osób zastanawia się, czy pokrzyżuje im to plany wakacyjne. Odpowiedź jest dość skomplikowana.

Zwolnienie lekarskie a zaplanowany urlop. Czy L4 przeszkodzi nam w wakacyjnych planach?
Autor: fot. Getty Images Zwolnienie lekarskie a zaplanowany urlop. Czy L4 przeszkodzi nam w wakacyjnych planach?

Zwolnienie chorobowe a urlop. Czy można wyjechać podczas L4

Choroba nie zważa na to czy mamy jakiekolwiek plany. Dlatego czasem pomimo zaplanowanego wcześniej urlopu czujemy, że coś zaczyna nas rozkładać. Wówczas nasza sytuacja może się skomplikować, zwszłaszcza jeśli nie zadbaliśmy o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. A co jeśli dostaniemy L4 na czas wcześniej wykupionej wycieczki? Jak tłumaczy portal pit.pl:

Wyjazd w takim przypadku jest dla pracownika bardzo ryzykowny, nawet jeśli w zwolnieniu lekarskim zaznaczono, że pacjent może chodzić. Pracownik może być bowiem w każdym momencie pobytu na L4 skontrolowany przez pracodawcę albo ZUS

Zadaniem takowej kontroli jest ustalenie, czy pracownik nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej będąc na zwolnieniu oraz, czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

W szczególności ta druga opcja może zaszkodzić kontrolowanemu pracownikowi. Bowiem samo wskazanie na zwolnieniu, że "chory może chodzić", czasami jest niewystarczające, by udowodnić, że wyjazd za granicę miał sprzyjać poprawie stanu zdrowia i powrocie do zdrowia. Tak możemy w każdym razem przeczytać na stronie pit.pl, która powołuje się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 grudnia 2005 r., III UK 120/05. Sąd wskazał, że wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy, jest zawsze wykorzystaniem zwolnienia niezgodnie z jego celem.

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Wyjazd do rodziny podczas L4. Trzeba pamiętać o jednej najważniejszej rzeczy

A co jeśli nie chodzi o wyjazd za granicę tylko o wizytę u rodziny, która miesza w niedalekiej odległości? Cóż wówczas ważne jest, by poinformować o tym fakcie ZUS. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dawna zastrzega, by podawać adres, pod którym przebywamy na zwolnieniu lekarskim. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu w jego czasie, powinniśmy w ciągu trzech dni zgłosić to u pracodawcy i w ZUS-ie.

Ale jak poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Można zgłosić zmiany jednakowo telefonicznie, osobiście w dowolnym oddziale oraz za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Niestety jednak, dla własnego dobra, najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z wakacyjnego urlopu podczas zwolnienia lekarskiego. Kontrola może bowiem nie tylko przysporzyć nam nieprzyjemności, ale również pozbawić nas prawa do zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego.

Dlatego w razie czego zawsze warto wykupić ubezpieczenie wakacji od choroby, by mieć pewność, że będziemy mogli z powrotem dostać nasze pieniądze. 

Sonda
Często bierzesz zwolnienia lekarskie?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki