Zwiększa ryzyko aż 61 chorób. Wielu Polaków sięga po niego codziennie

2023-06-12 8:26

O jego szkodliwości mówi się od lat. Powszechnie wiadomo, że skutkiem nadmiernego picia alkoholu może być marskość wątroby i choroby nowotworowe. Z najnowszych badań wynika jednak, że u osób, które piją go regularnie, znacząco rośnie ryzyko 61 chorób, w tym takich, których nigdy wcześniej nie łączono ze spożywaniem napojów wyskokowych.

Zwiększa ryzyko aż 61 chorób. Wielu Polaków sięga po niego codziennie
Autor: Getty Images Zwiększa ryzyko aż 61 chorób. Wielu Polaków sięga po niego codziennie

Picie alkoholu "dla zdrowia" jest przedmiotem zaciekłych dyskusji wśród badaczy. Niektóre badania sugerują, że kieliszek wina czy kufel piwa dziennie może zapobiegać niektórym chorobom. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą jednak, że bezpieczna ilość alkoholu nie istnieje.

Pewne jest jedno: każdego roku na całym świecie z powodu nadmiernego spożycia alkoholu umiera około 3 milionów osób. W najnowszych badaniach eksperci z Oksfordu wraz z naukowcami z Uniwersytetu Pekińskiego i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych dowiedli, że picie alkoholu sprzyja "znacznie szerszemu zakresowi chorób" niż wcześniej sądzono.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Ocenili, jak alkohol wpływa na ryzyko rozwoju chorób

W badaniu uczestniczyło ponad pół miliona mężczyzn mieszkających w Chinach. Około 1/3 badanych piła alkohol co najmniej raz w tygodniu.

Grupę kontrolną stanowiły kobiety, które po alkohol sięgały rzadko albo wcale - ich udział w badaniu miał potwierdzić, że ryzyko choroby u mężczyzn miało związek z alkoholem, a nie z czynnikami genetycznymi.

Badacze przeanalizowali ich wzorce picia, a także dokumentację szpitalną, dzięki czemu byli w stanie ocenić, w jaki sposób alkohol wpływa na ryzyko rozwoju 207 stanów i chorób (w tym wypadków transportowych, wypadków w trakcie pracy czy urazów).

Pewne wzorce picia są gorsze, niż inne

Wyniki badania jednoznacznie potwierdziły, że picie alkoholu zwiększa ryzyko 61 chorób. 28 z nich, w tym marskość i rak wątroby, rak jelita grubego czy rak odbytnicy już wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia uznała za choroby związane z alkoholem. Na liście znalazły się jednak również 33 choroby, których nigdy dotąd nie łączono z piciem alkoholu - w  tym rak płuca, choroby układu krążenia, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zaćma czy dna moczanowa.

Naukowcy zaobserwowali, że pewne wzorce picia - w tym picie na czczo - szczególnie zwiększało ryzyko niektórych chorób i stanów, np. marskości wątroby. Potwierdzili również, że powiązania alkoholu z chorobą zależały od jego dawki - każde cztery drinki dziennie związane były z 14-procentowym wzrostem ryzyka choroby związanej z alkoholem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki