Zmiany skórne na twarzy, które zdradzą twój wiek. Jak opóźnić ich powstawanie?

2022-05-25 14:55

Możesz używać najlepszych kremów przeciwstarzeniowych i chodzić na lifting twarzy, jednak w pewnym wieku nie oszukasz metryki. Z biegiem lat na skórze pojawiają się różne zmiany i niekoniecznie są to tylko zmarszczki. Jakie zmiany skórne zdradzą twój wiek? Co zrobić, by opóźnić starzenie się skóry?

Młoda kobieta patrzy w lustro
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Jak przebiega proces starzenia się skóry?
 2. Zmarszczki – jak powstają?
 3. Czym są bruzdy nosowo-wargowe?
 4. Rogowacenie słoneczne
 5. Plamy soczewicowate starcze
 6. Melanoza Riehla
 7. W jaki sposób odmłodzić wygląd twarzy?

Jak przebiega proces starzenia się skóry?

Już po 40. roku życia skóra traci rocznie około 1 % kolagenu. Sprzyja to nie tylko powstawaniu zmarszczek, ale również obwisaniu policzków, czy też powstawaniu bruzd nosowo-wargowych. Oprócz tego skóra staje się cieńsza, łatwiej więc o „zagniecenia” i efekt pomarszczonej twarzy.

Zanika w niej też stopniowo tkanka tłuszczowa podskórna, co powoduje wiotczenie i zwisanie niektórych fałdów skórnych. Zmniejsza się w niej również poziom kwasu hialuronowego, co prowadzi do przesuszenia i mniejszej elastyczności.

Wpływ na proces starzenia się skóry mają różnorodne czynniki, takie jak np.:

 • fizjologiczne starzenie się,
 • fotostarzenie się,
 • palenie papierosów,
 • warunki klimatyczne,
 • przeżywany stres,
 • złe odżywianie,
 • stosowanie używek itd.

Fizjologiczne starzenie się jest wynikiem m.in. skracania się telomerów. Telomery to strukturalne elementy chromosomu, które zapewniają mu stabilność. Kiedy zaczynają się skracać, a tak się dzieje wraz z upływem czasu, dochodzi do starzenia się komórek. F

otostarzenie się to z kolei efekt działania promieni słonecznych, które prowadzą do nadprodukcji wolnych rodników, a przez to uszkadzania struktury skóry, nadmiernego jej przesuszenia i przyspieszonego procesu powstawania zmarszczek.

Palenie papierosów to z kolei niekorzystny nałóg, który sprzyja powstaniu stresu oksydacyjnego, peroksydacji lipidów, jak również aktywacji metaloproteinaz, które niszczą zarówno kolagen, jak i elastynę.

Pielęgnacja skóry 30-latki

Zmarszczki – jak powstają?

Zmarszczki są naturalnym procesem starzenia się skóry i powstają, gdy spada aktywność fibroblastów – komórek tkanki łącznej odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.

Kolagen i elastyna są to dwa białka stanowiące rusztowanie dla skóry. Zapewniają one skórze gładkość i elastyczność. Kiedy zmniejsza się ich ilość, wówczas skóra zapada się i łatwiej o tworzenie się zmarszczek. Poza tym w starzejącej się skórze znacznie obniża się poziom kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie i dobrą objętość naskórka.

A gdy skóra robi się sucha, wówczas na twarzy łatwiej zarysowują się zagniecenia w postaci zmarszczek.

W pierwszej kolejności, bo już po 30. roku życia powstają zmarszczki mimiczne. Są one następstwem grymasów i marszczenia twarzy. Aby powstała trwała zmarszczka np. na czole, skóra musi zmarszczyć się kilkaset tysięcy razy, a przy tym mieć obniżoną ilość kolagenu, tkanki tłuszczowej podskórnej, czy kwasu hialuronowego.

Potem, w wyniku działania promieni słonecznych pojawiają się zmarszczki posłoneczne (zwykle w postaci zagnieceń na szyi i dekolcie), a później, na skutek spadku hormonów, powstają zmarszczki atroficzne.

Czym są bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe to mocno zaznaczone „zagniecenia” w okolicy ust i warg, które powodują, że twarz wygląda na zasmuconą, a policzki na obwisłe.

Bruzdy te powstają na skutek zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, jak również w wyniku zmniejszenia się ilości kolagenu i elastyny, które jak rusztowanie podtrzymują skórę w odpowiednim napięciu. Bruzdy o wiele trudniej ukryć i zamaskować niż zmarszczki.

Z tego powodu, już od wczesnych lat warto dbać o właściwe odżywianie, łączenie produktów białkowych z witaminą C (bo wtedy ma szansę tworzyć się kolagen) oraz o regularne masaże twarzy. Może to odrobinę opóźnić powstawanie bruzd i przedłużyć efekt młodej twarzy.

Rogowacenie słoneczne

Rogowacenie słoneczne to kolejna zmiana na skórze, która może zdradzić twój wiek. Powstaje w wyniku działania promieni słonecznych, które doprowadzają do zmian w obrębie naskórka.

Występują one w postaci ogniskowych plam, które pojawiają się na twarzy lub dłoniach. W zależności od tego, w jakiej fazie występuje to schorzenie, może przyjmować różną postać.

W fazie pierwszej może to być płaska zmiana, która ma albo szorstką lub matową powierzchnię i barwę od beżowej po różową. Kolejne stadium to wyczuwalna w dotyku zmiana, która pokryta jest łuską. Ostatnie etap to spoista tarczka, którą pokrywa gruba łuska.

Plamy soczewicowate starcze

Plamy soczewicowate starcze to przebarwienia, które pojawiają się w wyniku fotouszkodzenia, do którego doszło na skutek długotrwałej ekspozycji skóry na słońce. Nie są wynikiem obecnego opalania, lecz tego, którego doświadczaliśmy np. w ciągu ostatnich 20 lat.

Plamy te mają kolor ciemno-brązowy lub beżowy oraz owalny kształt. Są płaskie i są skutkiem zwiększonej produkcji melanocytów oraz większej ilości wytwarzanego barwnika. Mogą być niewielkie lub osiągać średnicę 1 cm.

Pojawiają się w miejscach, w których występuje zwiększona ekspozycja na słońce, a więc na: twarzy, dekolcie, ramionach, czy grzbietach rąk.

Melanoza Riehla

Melanoza Riehla to przebarwienia, które pojawiają się u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Mają one charakter siateczkowaty i przybierają barwę od niebieskofioletowej, przez czerwoną, aż do brunatnej. Zmianom tym może towarzyszyć stan zapalny oraz obrzęk naskórka. Melanoza Riehla pojawia się albo na skutek interakcji leki-słońce, zioła-słońce lub też kontaktu promieni słonecznych ze związkami chemicznymi znajdującymi się w kosmetykach.

W jaki sposób odmłodzić wygląd twarzy?

Jeśli naszym głównym problemem są bruzdy, wówczas z pomocą może przyjść medycyna estetyczna. Małe zmiany wypełnia się kwasem hialuronowym. Duże, można zlikwidować przy pomocy nici PDO.

Zabieg nićmi PDO polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnych nici, które napinają skórę i jednocześnie podtrzymują tkankę, na której ta skóra się opiera. Dzięki temu skóra od razu po zabiegu zyskuje gładszy i odmłodzony wygląd.

Działanie przeciwzmarszczkowe rozpocząć można od stosowania kremów przeciwzmarszczkowych, facemodelingu – czyli specjalnego masażu twarzy o działaniu wygładzającym, a następnie przejść do zabiegów medycyny estetycznej takich jak:

 • terapia osoczem bogatopłytkowym,
 • wolumetria,
 • laser frakcyjny CO2,
 • RF mikroigłowa.

Likwidacja rogowacenia słonecznego lub jego zatuszowanie zależą od stopnia zaawansowania powstałych zmian. W pierwszym stopniu choroby leczenie ogranicza się jedynie do nawilżania matowych zmian i ochrony przed słońcem.

Gdy zmiany są bardzo widoczne i dokuczliwe, stosuje się takie zabiegi jak:

 • krioterapia,
 • laser,
 • elektrokoagulacja,
 • chirurgia.

W terapii podaje się też preparaty miejscowe takie jak:

 • 5-fluorouracyl,
 • sól sodową dikoflenaku,
 • mebutynian ingenolu,
 • czy imikwimod.

Przebarwienia, czy plamy posłoneczne są zwykle bardzo trudne do usunięcia. W celu ich „wybielenia” stosuje się różnego rodzaju substancje rozjaśniające np. kwas kojowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy.

Oprócz tego niezbędne są tu zabiegi medycyny estetycznej takie jak:

 • mikrodermabrazja,
 • krioterapia,
 • laseroterapia,
 • wprowadzanie substancji rozjaśniających przy pomocy fal ultradźwiękowych.