Zmiana lekarza rodzinnego - jak to zrobić w czasie pandemii?

2020-10-28 7:19

Po raz kolejny nie możesz się dodzwonić do przychodni albo twój lekarz znów nie ma czasu by cię przyjąć nawet za pośrednictwem teleporady? Może warto więc pomyśleć o zmianie lekarza na takiego, do którego można się dostać? Wbrew pozorom zmiana lekarza rodzinnego nie jest wcale tak skomplikowana, jak sądzi wiele osób - i w dodatku możliwa nawet w dobie pandemii. Jak to zrobić?

Zmiana lekarza rodzinnego - jak to zrobić w czasie pandemii?
Autor: Getty Images

Zmiana lekarza rodzinnego to poważna decyzja. Wiele osób nie ma jednak wyboru, zwłaszcza, gdy nie jest w stanie dodzwonić się do przychodni lub terminy teleporady są odległe, a o tradycyjnej wizycie lekarskiej nie ma nawet mowy.

Tym bardziej, że w czasach pandemii od lekarza rodzinnego zależy bardzo dużo: nie tylko pomaga w trakcie zwykłych infekcji, ale również w razie podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Tylko twój lekarz POZ może wtedy wydać skierowanie na test, a w przypadku potwierdzonego zakażenia może zdecydować o izolacji domowej i w jej trakcie monitorować stan pacjenta lub w razie potrzeby skierować go do szpitala zakaźnego (z tego powodu do lekarza POZ powinny też zapisać się osoby, które korzystają z prywatnej służby zdrowia i płacą za każdą wizytę). Jeśli twojego lekarza rodzinnego nie ma akurat w przychodni, może to zrobić lekarz, który w danym dniu go zastępuje.

Lekarza POZ można zmienić dwa razy w ciągu roku bez ponoszenia dodatkowych opłat. Za każdą następną zmianę trzeba zapłacić 80 zł. 

Zmiana lekarza rodzinnego nie jest trudna i można to zrobić na kilka różnych sposobów.

Spis treści

  1. Zmiana lekarza rodzinnego - deklaracja NFZ
  2. Zmiana lekarza rodzinnego - Internetowe Konto Pacjenta
  3. Zmiana lekarza rodzinnego a przychodnie prywatne

Zmiana lekarza rodzinnego - deklaracja NFZ

Pierwszy sposób to wypełnienie deklaracji, którą można otrzymać bezpośrednio w przychodni lub pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - taką deklarację należy następnie dostarczyć do ośrodka zdrowia w formie papierowej, a w niektórych przypadkach można również ją zeskanować, a następnie przesłać drogą elektroniczną (należy się jednak wcześniej upewnić, że dana przychodnia akceptuje takie rozwiązanie).

Zmiana lekarza rodzinnego - Internetowe Konto Pacjenta

Druga metoda to zmiana lekarza za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Również nie jest skomplikowana, wymaga jednak nieco więcej zachodu, gdyż by to zrobić, trzeba najpierw zalogować się do IKP. IKP znajdziesz na portalu pacjent.gov.pl - nie musisz rejestrować konta, gdyż jest ono już w systemie, ale by się zalogować, musisz mieć profil zaufany, e-dowód, aplikację iPKO (związaną z kontem PKO BP) lub Inteligo albo konto w banku spółdzielczym. Po zalogowaniu się do IKP można zmienić lekarza rodzinnego.

Zmiana lekarza rodzinnego a przychodnie prywatne

Lekarza rodzinnego mogą zmienić również osoby, które korzystają z placówek prywatnych i mają w nich wykupiony abonament. Wiele takich placówek ma podpisane umowy z NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i deklarację przystąpienia do POZ można złożyć wówczas albo przez IKP, wybierając lekarza z danej przychodni prywatnej lub bezpośrednio w przychodni, pobierając deklarację ze strony placówki, drukując ją, wypełniając i dostarczając osobiście lub za pośrednictwem osoby przez ciebie upoważnionej, jeśli dana przychodnia daje taką możliwość. 

dr Maciej Hamankiewicz, lekarz: Mamy stan wojenny w ochronie zdrowia. Jesteśmy na skraju wyczerpania [Super Raport]

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: