Zatwierdzono pierwszą tabletkę na COVID-19. "Należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe"

2021-11-04 15:07

Molnupiravir, opracowany przez firmę farmaceutyczną Merck lek przeciw Covid-19 został zatwierdzony we czwartek do użytku w Wielkiej Brytanii. W zaleceniach podano, że lek powinien zostać podany choremu tak szybko jak to możliwe po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19.

leczenie
Autor: Getty Images

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zdecydował się zatwierdzić lek molnupiravir do stosowania u osób z łagodnym do umiarkowanego COVID-19 i z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Dane z badań wykazały, że lek ten może zmniejszyć o połowę ryzyko zgonu lub hospitalizacji związanej z ciężkim przebiegiem choroby - pod warunkiem, że zostanie podany w jej wczesnym stadium.

Agencja Reuters informuje, że molnupiravir ma być przyjmowany dwa razy dziennie przez pięć dni, można go stosować w domu. Należy go podać tak szybko jak to możliwe po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19, gdyż lek ten hamuje namnażanie się wirusa - generuje błędy w jego kodzie genetycznym. 

Jak wyjaśnił prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny Narodowej Służby Zdrowia (NHS) w Anglii, na początku lek będzie podawany głównie pacjentom z wyższym ryzykiem powikłań.